הבלוג של הזכות לדעת- מסע אישי לגילוי כל הזכויות שלי

chen12

הזכות לדעת/ המסע האישי שלי לגילוי כל הזכויות שמגיעות לי. אני חן, אמא של דורי ושל אחינועם. בעלת 'הבית להתפתחות תינוקות' שהוא בית וירטואלי שמרכז נשות מקצוע (מדהימות) בתחום ההורות מהריון ועד גיל 12. מספקת תוכן מקצועי,... +עוד

הזכות לדעת/ המסע האישי שלי לגילוי כל הזכויות שמגיעות לי. אני חן, אמא של דורי ושל אחינועם. בעלת 'הבית להתפתחות תינוקות' שהוא בית וירטואלי שמרכז נשות מקצוע (מדהימות) בתחום ההורות מהריון ועד גיל 12. מספקת תוכן מקצועי, מפיקה אירועים בתחום ההורות ופעילה בכל מה שקשור לתחום את הבלוג אני כותבת ביחד עם עמותת 'כל זכות' http://www.kolzchut.org.il/ על מנת שגם אתם תוכלו לדעת בדיוק מה מגיע לכם.

עדכונים:

פוסטים: 9

החל ממאי 2014

הבטיחו לנו שכשנגדל נהיה אימהות, אך במציאות זה לא כל כך פשוט. בתוך התהליך הלא פשוט של טיפולי הפוריות, מה כדאי שנדע על הזכויות שלנו?

כשהינו ילדות הסבירו לנו כיצד ילדים מגיעים לעולם. זה היה כל כך פשוט- אמא ואבא עושים אהבה והופ- נולד תינוק ומתרחבת המשפחה.כנערות הזהירו אותנו לא פעם ולא פעמיים מהסכנה של קיום יחסי מין לא מוגנים בכדי שחס וחלילה לא ניכנס להריון לא רצוי.

ואז כשהתבגרנו והפכנו להיות נשים פוריות שרוצות להיכנס להריון- גילינו שזה לא תהליך כל כך פשוט. נכון, יש את אלו ברות המזל שנכנסות להריון ברגע, אבל  מסתבר שגם אם את אישה פורייה, בריאה וצעירה את עלולה להיתקל בקושי בכניסה להריון. לנשים שיש להן מחזור רגיל וביוץ בזמן, יש סיכוי של בערך 33% להיקלט , לא בדיוק כמו שמראים בסרטים…

מרבית הנשים סביבי נמצאות איפשהו בתהליך- חלקן מנסות ב”דרך הטבע” וישנן כאלה, בין אם הן בזוגיות או לבד, שצריכות לקבל עזרה חיצונית ולעבור טיפולי פוריות.

ישנן לא מעט זכויות לנשים בתחומי טיפולי פוריות והפרה חוץ גופית ולרוב אנחנו בכלל לא מודעות אליהן, אולי כי לא האמנו שזה יהיה כל כך מאתגר, אולי כי ברגע שאנחנו נכנסות לתהליך אנחנו כל כך עסוקות בתהליך עצמו ולא פנויות רגשית לשום דבר אחר ואולי כי עד שזה לא נוגע לנו ישירות אנחנו לא מספיק בודקות לעומק.

הסוגיה העיקרית וההבדל בין זכויות המגיעות לאישה אחת לעומת האחרת תלויה בדרך כלל באופן בו היא מנסה להיכנס להריון ובמצבה המשפחתי.

2

למרות שבסופו של דבר התוצאה תהיה זהה- הריון ולידה בשעה טובה ומוצלחת, בכל זאת יש שוני בין אישה שמנסה להיכנס להריון עם בן זוגה ללא עזרה חיצונית, לבין אישה (עם או בלי בן זוג) שעוברת טיפולי פוריות. הדוגמא שמסבירה את ההבדל בצורה הכי פשוטה היא שאישה שמנסה להיכנס להריון ומקיימת יחסי מין עם בן זוגה לפי מחשבון ביוץ או כל שיטה אחרת- לא חייבת לספר זאת למעסיק שלה. היא גם לא מחויבת לספר לו שהיא בהריון עד שבוע 15. לעומת זאת, אישה שעוברת טיפולי פוריות רצוי וכדאי שתעשה זאת מכיוון שאסור לפטר עובדת שעוברת טיפולי פוריות (או הפריה חוץ גופית). כמו כן אותה אישה זכאית להיעדר מהעבודה בשל טיפולי הפוריות ויש לה לא מעט זכויות תעסוקה בתקופה זו שחשוב שתהיינה מודעת אליהן.

  • עובדת שעוברת טיפולי פוריות  או הזרעה זכאית להיעדר מהעבודה על חשבון ימי מחלה. יש כמובן להודיע למעסיק מראש על אותה היעדרות.
  • עבור אותם ימים שהיא נעדרת מהעבודה, יינתן לה תשלום עבור ימי מחלה
  • בתקופה בה נעדרת העובדת מהעבודה ובמשך 150 יום לאחר מכן חל איסור לפטר אותה או לפגוע בשכרה.

המספר המקסימאלי של ימי היעדרות עקב טיפולי פוריות:

  • למי שעובדת 5 ימים בשבוע- עד 4 סדרות בשנה, עד 16 ימים לסדרה. עד 64 ימים בשנה על חשבון ימי המחלה שצברה.
  • למי שעובדת 6 ימים בשבוע- עד 4 סדרות בשנה, עד 20 ימים לסדרה. עד 80 ימים בשנה על חשבון ימי המחלה שצברה.

ואם במקרה מדובר בסטודנטית שעוברת טיפולי פוריות, הרי שיש לה הקלות ודחיות של עבודות ומועדי מבחנים ואף השלמת קורסים והארכת הלימודים עקב הטיפולים אותם היא עוברת.

ואז מגיעה הבחנה נוספת. אם את נשואה וצריכה לעבורטיפולי פוריות,הזרעה מלאכותית מזרע בן הזוג היא טיפול הכלול בסל הבריאות, כטיפול הניתן לזוגות המתקשים להיכנס להריון. אך אם אתרווקה אשר אך מעוניינת ילד עם בחור שאינו בן זוגך טיפול בהזרעה מלאכותית שלא מזרע בן הזוג, עדיין כלול בסל הבריאות ועדיין ניתן באותם מספר מחזורים בשנה אך נדרשת פה התחייבות בכתב של הלוקחים חלק בתהליך ולעיתים אף התערבות משפטית.

ומה אם את מעוניינת להביא ילד ללא תלות בגבר? במצב זה כדאי לדעת שהחוק מאפשר לך לעשות זאת בתהליך מוגן ודיסקרטי. אישה לא נשואה אשר מעוניינת לעשות זאת ע”י תרומת זרע, יכולה לפנות לבנק הזרע לקבלת תרומת זרע באופן אנונימי לולא כל אפליה.

אז כאמור בסופו של יום יש הריון ויש תינוק אבל עד שאת מגיעה ללידה המיוחלת (טוב, אולי הלידה היא לא המיוחלת אבל התוצאה שלה בהחלט כן!) חשוב שתדעי שיש ארגוני סיוע, פסקי דין ולא מעט פורומים התומכים בנשים המתקשות להיכנס להריון וכאלה שעוברות טיפולי פוריות והפריות. ושיש לך זכויות.

שיהיה הריון קל ובשעה טובה

עוד מהבלוג של הזכות לדעת- מסע אישי לגילוי כל הזכויות שלי

תצוגה מקדימה

צוק איתן- זכויות במצב חירום

אני והילדים גרים ביבנה. כאן גדלתי, כאן ההורים שלי גרים וכאן בחרתי לגדל את ילדיי. ביום יום זה לא אומר הרבה יותר מכך שזו עיר שינה מאוד נוחה- כלומר, מאוד נח להגיע ולצאת ממנה. שתי תחנות רכבת, תחבורה ציבורית נהדרת בתוך העיר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

כל מה שאת צריכה לדעת על זכויותיך בעת מצב חירום ולחימה

משרתת במילואים? נקראת לצו 8? או שאולי בן זוגך הוא זה שבמילואים? נאלצת להפסיד ימי עבודה בגלל המצב? ומי שומר על הילדים? כל מה שאת צריכה לדעת על זכויותיך בעת מצב חירום ולחימה: אמנם כבר עברתי את גיל ה-30 ואני כבר אמא לשני ילדים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

כל כך הרבה חגים וחופשים... מה הזכויות שלנו בתור הורים?

כל כך הרבה חגים וחופשים... מה הזכויות שלנו בתור הורים? הערב יחול ל"ג בעומר. בתור נערה אהבתי את החג הזה. יצאנו עד מאוחר, הסתובבנו עם כל החברים ולמחרת לא היו לימודים. עוד יום חופש! אבל אם תשאלו אותי למה חוגגים את ל"ג בעומר סביר...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה