הבלוג של חיה לוי

חיה'לה

שירה, חינוך, ספרות ורשימות אחרות

עדכונים:

פוסטים: 428

החל מיולי 2010

פסטיבל שירה בירושלים, 20.09-22.09

13/09/2016

.

.IMG_5066

פסטיבל מטר על מטר לשירה מתקיים בירושלים זו הפעם התשיעית, והפעם – חידוש, שמות המשוררים והמשוררות המשתתפים בפסטיבל פורסמו רק בתחילת השבוע, ימים ספורים לפני תחילת הפסטיבל עצמו.

מתוך אתר הפסטיבל: “…הפסטיבל נוסד בעקבות האמונה כי לשירה מנגנון גואל של שלום ושיתוף המתאים למרחב הישראלי והגלובלי הצפוף: מעט המכיל את המרובה. מאז כבר כמעט עשור, אנו מקפידים לחגוג את השירה, צורה מופלאה של שיחה בין תרבויות, סגנונות, שפות, מגזרים ובין עדות.”

מארגני הפסטיבל נוקטים עמדה מקורית כלפי ההשפעה הפוטנציאלית של קיום הפסטיבל על קוראות השירה וכותבותיה. הם טוענים כי השירה בעידן האינטרנטי שבו השירה המתפרסמת באופן כל כך נגיש מיידי ואולי גם שטחי ברשתות החברתיות, מאבדת חלק מנשמתה. מכאן, ההחלטה לשמור בסוד את זהותם של משתתפי ומשתתפות הפסטיבל עד עכשיו, ימים ספורים לפני תחילתו. זהו נסיון להחזיר לשירה אלמנטים של הפתעה, גילוי חידוש וכך להחיות חלק מהנשמה היתרה שיש בעולם השירה והולך לאיבוד, לטענת המארגנים, בעידן האינטרנט.

אני לא בטוחה שההסודיות “עובדת” במקרה של פסטיבל שירה, בפרט שכבר כעת, עוד לפני תחילת החגיגות,  ניתן לגשת אל תכניית הפסטיבל המלאה. יחד עם זאת אין ספק שהשנה נבנתה תכנית אמנותית מעולה. מגוון של משוררים ומשוררות שכותבים וכותבות שירה משובחת. כדאי ומומלץ בכל מקרה לשוטט באתר הפסטיבל ולקרא שירים נהדרים שנכתבים כעת בעברית, בשום אופן לא במקום השתתפות באירועי הפסטיבל.

אתר הפסטיבל, ומן הסתם גם אירועי הפסטיבל בעצמם, הם הוכחה שגם אם קהל הקוראים והקוראות של שירה עברית מצומצם יחסית, האיכות של חלק משמעותי מהשירה הנכתבת היום בעברית היא מעולה.

הפסטיבל יתקיים בימים ג’-ה’, 20.9.16 – 22.9.16, במרכז העיר ירושלים, ויתפרש בחמישה מוקדים: אולם ליאו מודל (ז’ראר בכר), בית אבי חי, בית האמנים, קפה נוקטורנו ובסרביה. הכניסה לכל האירועים חופשית.

הפסטיבל כולל 14 מופעי קריאת שירה ומוסיקה במשך שלושה ימים. מוזמנים 53 משוררים ומתרגמים ותשעה הרכבים מוסיקליים. לחלק מהמופעים יש נושא, בחלקם הנושא חופשי.

tochniya2

קשה לבחור בין האירועים בפסטיבל, החל ממופע הפתיחה וכלה במופע הסיום שבו חיים גורי מקריא משיריו, לכן ההמלצה שלי היא לבחור לפחות יום אחד ולהשתתף בו בכמה שיותר אירועים. לחלק מהם נדרשת הרשמה מוקדמת, כמפורט באתר הפסטיבל. חלק מן האירועים המרתקים ביותר מתקיימים בשעה עשר בערב, כך שאפשר לאפסן את הילדים, אם יש, ולצאת לבלות.

והנה טעימונת קטנטונת, שיר יפה של משוררת קרובה מאוד לליבי, מיטל ניסים. מיטל תופיע בפסטיבל באירוע “שירה בירה” בקפה נוקטורנו, ביום רביעי, 21.09, בשעה 22.00, עם משוררים ומשוררות נוספים.

meital

 

 

עוד מהבלוג של חיה לוי

תצוגה מקדימה

ימים קשים

. תמצית האירועים מיום ראשון לפני כשבוע: נכנסתי לכיתה וביקשתי מהתלמידים  לעבור בשקט לכיתה אחרת, שיש בה ברקו, כדי שנוכל לראות סרטים שחלק מהם הכינו. ברגע שיצאתי מהכיתה קם קול שאגה. התלמידים צרחו בכל כוחם, כי זה היה להם...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

ההצלחה המסחררת והלא מדוברת של החינוך בישראל

השקרים המוסכמים . . יש כמה רעיונות שמתייחסים אליהם כאל אמת כללית. למשל, שמערכת החינוך לא מצליחה למלא את תפקידיה. למשל, שרמת המורים שלנו נמוכה. למשל, שכולם מעוניינים בחינוך טוב כי הוא תנאי לחברה תקינה ולשגשוג...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

לשון המורות

. "שְׂפַת אֵלִים חֲרִישִׁית יֵשׁ, לְשׁוֹן חֲשָׁאִים, לֹא-קוֹל וְלֹא הֲבָרָה לָהּ אַךְ גַּוְנֵי גְוָנִים; וּקְסָמִים לָהּ וּתְמוּנוֹת הוֹד וּצְבָא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה