הבלוג של חיה לוי

חיה'לה

שירה, חינוך, ספרות ורשימות אחרות

עדכונים:

פוסטים: 428

החל מיולי 2010

ספר השירים הראשון של תהילה חכימי, הוצאת טנג’יר

10/10/2014

TH 3 (1024x683)

.

 

בתוך הספר המעניין כל כך של תהילה חכימי יש המון דיבורים מהמון סוגים. זהו ריבוי כזה, לא של קולות, אלא של שפות ממש. שפות מנוקדות ולא מנוקדות, שפת הכספרית ושפת אשת ההיי – טק המובטלת, שפת המחאה ושפת האהבה, ושפת האהבה שהיא שפת מחאה, שפת קודש ושפת חול, כל הלשונות האלה הן לשונות שאין בהן עודפות, אם יש בהן שפע הוא שפע פרוזאי, אם יש בהן צמצום הוא צמצום חד:

בגדוד העברי

הבנתי

לא חצינו את ים סוף

משה לא הכה בסלע

לא יצאו ממנו מים.

העיריה שברה את הכביש

יצאו ממנו

ארבע אמהות

זונות

שלושה אבות

נרקומנים

ואחד אלוהינו

אלוהים ישמור

שבשמים ובארץ

 

מחר-נעבוד.

יש בספר הרבה שירים חריפים, חכמים מאוד, חדים מאוד, אחד האהובים עלי הוא גברים באתרים, בו תהילה חכימי משחקת בשפה המכוערת והצבועה של אתרי ההיכרויות. זו שפה שמגלמת בתוכה את מה שהפוך – מאז ומעולם בשפת ההיכרויות (אך לא רק) איכותי פירושו גזעני, תהילה חכימי לוכדת את ריבוי הרבדים – מגניב, עדין, אפולוגטי, גזעני: “…אתה כותב / אני רוחני / אני עוסק ברפואה סינית / אני מאוד מחובר לעולם הפנימי שלי / אני מחפש קשר רציני או סקס / אני מכין את השקשוקה הכי טובה בעולם / אמהות מתות עלי / בנות מצטער מזרחיות זה פחות הכיוון שלי/….”

אפשר להביא עוד ועוד דוגמאות לשלל השפות שהשירה של חכימי מביאה בספר אחד, קרנבל של שפות שמתגרה בסדר המלאכותי, הנוקשה, המרושע, המתיימר ללכידות ולאחדות, או לכל הפחות סתם סדר, שמקטין את רוב הא/נשים לסתם א/נשים, את האישה שנרצחה ל”אשתי שתחיה”, את תורג’מן המפקד ששלח חיילים למותם ל”תורג’מן / חזרת”. סדר שבתוכו תהילה חכימי מופרדת מהאנשים שאותם היא אוהבת (“אתם לא מדברים עלי”), שבתוכו אנשים עובדים זה לצד זה ולא מעיזים לשאול שאלות כשהם שומעים בכי מעבר לחצי הקיר של ה”אופן ספייס”.

לסדר הזה תהילה חכימי לועגת. היא מתגרה בו בשפת האיש בשטיפת המכוניות ובשפת המשפט ובשפת הדרושים ובשפת העדינות, ובשפה הערבית שאי אפשר באמת לדבר אותה:

“צעקתי לך, ווקיף/ ווקיף, אנא בחיבכ / אתה כבר התרחקת”

מה שחשוב ממש הוא שיש כאן מגוון עצום של שירים מעניינים וחכמים, שמי שאינה רוצה להמשיך להפנות גב למה שקורה באופן ספייס הישראלי, כמו בשיר היפה “סוז”, חיבת לעצמה לקרוא אותם.

ולו רק בשל ההזמנה המצודדת של המשוררת, כי שירה, ככל שתהיה לכידה של כעס, מרי, עצב או געגוע, היא תמיד גם תענוג משותף של קוראות וכותבות:

בואו

בואו

לכו אתי

 

השתחררו מכללי התחביר הרעים

חרגו מהרגלי הפיסוק הרעים שלכם

התירו את מילות הקישור

הניחו לסימני השאלה

 

אותיות תשתעשענה כמו

ילדים על חוף ים רחוק

לחשו אותן

כמו כתבתם את שמכם בחול

 

 

הספר יצא במימון עצמי בהוצאת  טנג’יר, שספריה ניתנים לרכישה ב”קפה גיברלטר”, כאן. גם באינדיבוק

עורך: עודד וולקשטיין

לרשימה יפה מאוד על הספר של מירית בראשי על הספר באתר “העוקץ”.

לשני שירים של תהילה חכימי באתר: “מעמול“.

עוד מהבלוג של חיה לוי

תצוגה מקדימה

ימים קשים

. תמצית האירועים מיום ראשון לפני כשבוע: נכנסתי לכיתה וביקשתי מהתלמידים  לעבור בשקט לכיתה אחרת, שיש בה ברקו, כדי שנוכל לראות סרטים שחלק מהם הכינו. ברגע שיצאתי מהכיתה קם קול שאגה. התלמידים צרחו בכל כוחם, כי זה היה להם...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

ההצלחה המסחררת והלא מדוברת של החינוך בישראל

השקרים המוסכמים . . יש כמה רעיונות שמתייחסים אליהם כאל אמת כללית. למשל, שמערכת החינוך לא מצליחה למלא את תפקידיה. למשל, שרמת המורים שלנו נמוכה. למשל, שכולם מעוניינים בחינוך טוב כי הוא תנאי לחברה תקינה ולשגשוג...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

לשון המורות

. "שְׂפַת אֵלִים חֲרִישִׁית יֵשׁ, לְשׁוֹן חֲשָׁאִים, לֹא-קוֹל וְלֹא הֲבָרָה לָהּ אַךְ גַּוְנֵי גְוָנִים; וּקְסָמִים לָהּ וּתְמוּנוֹת הוֹד וּצְבָא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה