הבלוג של חיה לוי

חיה'לה

שירה, חינוך, ספרות ורשימות אחרות

עדכונים:

פוסטים: 428

החל מיולי 2010

רשימה אורחת של אביגיל פולק – כהן, על התגובות שקיבלה לתלונות על פגיעות מיניות ועל המחשבות שלה בעקבותיהן.

11/05/2013

ברשימה הקודמת קראתי לנשים ולגברים לספר על תגובות שקיבלו אחרי פגיעה מינית. התשובות לקריאה שלי מגיעות בקצב איטי ומהוסס. זה ברור – אף אחת לא רוצה להיזכר, אף אחד לא רוצה להודות ברגעים חלשים, משפילים. אני בעצמי הייתי צריכה קצת הפסקה מהנושא. בתור נושא לבלוג, לרשימות – זה לא משמח כמו מתכון טוב, לא מלבב כמו המלצה אופנתית, לא מרכך כמו שיר אפילו.

אני מקווה שלמרות שקשה, ומוכר עד גועל, ובלתי נסבל, אני אצליח לפרסם כאן סיפורים ומחשבות שלכם לפחות פעם בשבוע. אני משעה את כל שאר הנושאים שלי עד לרגע שבו יהיה ברור, מול שפע של עדויות, שלא כל אישה שלישית, לא רק אלה שלא יודעות להגן על עצמן, לא רק אלה שמרשים לעצמם לזכור, אלא הרוב, או כולן, ויותר מפעם אחת.

יש לי מן מחשבה כזאת, שכשנפסיק להדחיק, להזיז הצידה, זה דווקא יהיה יותר טוב.

וגם: יש לי דחף חזק להגיב, להעיר, למסגר את הסיפורים שאני קוראת לכלל רעיונות מגובשים, על איך למה ומה עושים, אבל אני מתאפקת.

אני מאמינה שכשיצטברו מספיק עדויות, הן ידברו בעד עצמן.

ועכשיו, אביגיל פולק – כהן, בלוגרית אוכל מעולה, כותבת הבלוג: פיסות מהחיים בסלונה:

יותר מפעם בחיי נתקלתי בהטרדה או בהצעה מגונה כזו או אחרת.

פעם אחת ניגשתי להתלונן. לא במשטרה אלא אצל מי שהיה מנהל המשרד. המבט הזה שלו, מבט של חוסר אמון גרמו לי להבין דבר אחד. אין טעם להתלונן. למה? עניין של אמון בעיקר. מעצם העובדה שאני מוטרדת אני צריכה כביכול לדאוג לכך שיאמינו לי. אני מולו. הוא מולי. למי יאמינו יותר,מי חזק יותר. באותו רגע השתנו כללי המשחק שלי ועד עצם היום הזה אני מטפלת בדברים בדרכי שלי. כל הטרדה,כל הצעה נענית במיידית בתגובה מצידי שלא משאירה ספק. והיה והצד השני לא הבין אפעל בכל דרך אחרת. המוטו הוא למצוא את נקודת החולשה של מי שעומד מולי. מי שמטריד הוא אדם חלש שמחפש מישהו חלש ממנו שכלפיו יוכל להראות חוזק.

למעט את אימי מעולם לא שיתפתי איש במה שעברתי. ואימי עליה השלום תמכה בי ובדרכי משום שגם היא ידעה שהדרך להוכיח עוברת דרך ניסיון להצדיק את עצמי  ומאחר ולא חטאתי ולא פשעתי אין לי עניין להצדיק את עצמי.

אני לא בטוחה שאפשר לשנות זאת. בטח לא בשום סוג של חקיקה ולדרבן נשים להתלונן לא יוביל לאף מקום. על כל תלונה אחת יהיו עוד שלוש הטרדות. הרי גם ליטוף הרגל באוטובוס זו הטרדה שיש בה מקום לתלונה ובמצב כזה יהיו אלפים של תלונות.

עד היום הצלחתי בדרכי. מי שניסה נתקל באישה חזקה שלא ניתן להפיל בקלות וכן,אם נאלצתי לעזוב מקום עבודה בהחלט עזבתי משום שהשקט שלי שווה יותר מכל קריירה. אמנם זה לא הוגן שהוא יטריד ואני אלך אבל כדי להשאיר עצמי בלי צלקות והתמודדויות מיותרות בחרתי ללכת ולמצוא לעצמי מקום חדש.

אנחנו לא חלשות.יש בנו כח וחייבים ללמוד ולהשתמש בו מול מי שעומד מולנו.

כאמא למתבגרת ולבן 9.5 אני מסבירה להם פעם אחר פעם על הסכנות שבחוץ ומחזקת אותם. פעם אחר פעם אני אומרת להם בואו ותספרו לי יהיה מה שיהיה. לא אשפוט,לא אתרגז,אני כאן בשבילכם ולשמחתי באמת,הם משתפים אותי בהכל ואני רואה את בתי מתפתחת  עם חשיבה בוגרת,יודעת לעמוד על שלה גם מול אותם בני טיפשעשרה עם הערות פוגעניות כאלה ואחרות. היא לא שותקת אלא מחזירה מנה אחת אפיים בדיוק בנקודה הרגישה של מי שעומד מולה.

ויש פן אחר להכל. אסור לנו הנשים להשתמש בהטרדה כדי לפגוע במישהו אחר. לצערי,נשים רבות אומרות “מילה אחת שלי שהוא הטריד אותי והוא גמור” ובכך הן למעשה מעודדות את חוסר האמון כלפינו.

המוטו הוא למצוא את נקודת החולשה של מי שעומד מולי. מי שמטריד הוא אדם חלש שמחפש מישהו חלש ממנו שכלפיו יוכל להראות חוזק.

להקדמה לסדרת הרשימות, לחצו על הקישור המצורף: כשסיפרת, מה אמרו לך?

עוד מהבלוג של חיה לוי

תצוגה מקדימה

ימים קשים

. תמצית האירועים מיום ראשון לפני כשבוע: נכנסתי לכיתה וביקשתי מהתלמידים  לעבור בשקט לכיתה אחרת, שיש בה ברקו, כדי שנוכל לראות סרטים שחלק מהם הכינו. ברגע שיצאתי מהכיתה קם קול שאגה. התלמידים צרחו בכל כוחם, כי זה היה להם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ההצלחה המסחררת והלא מדוברת של החינוך בישראל

השקרים המוסכמים . . יש כמה רעיונות שמתייחסים אליהם כאל אמת כללית. למשל, שמערכת החינוך לא מצליחה למלא את תפקידיה. למשל, שרמת המורים שלנו נמוכה. למשל, שכולם מעוניינים בחינוך טוב כי הוא תנאי לחברה תקינה ולשגשוג...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

קראי את גני תל אביב התלויים

צילום: צור שיזף באנתולוגיה קטנה מאוד בה אספה שירי אהבה*, הוסיפה לאה גולדברג אחרית דבר, ובה היא מספרת כי האוהב שצייר את צל אהובתו בחול, היה, לפי אגדה סינית עתיקה, האמן...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה