הבלוג של חיה לוי

חיה'לה

שירה, חינוך, ספרות ורשימות אחרות

עדכונים:

פוסטים: 428

החל מיולי 2010

על הסיבות הנכונות לא להצביע למפלגת העבודה ועל הסיבות הלא נכונות לא להצביע מפלגת העבודה

29/10/2012

אביב צחקה, מפני שראתה פרומו לתכנית של ניסים משעל, וזה היה הטקסט: בנימין נתניהו, מה תעשה בקשר לגרעין האירני? יאיר לפיד, כיצד תתמודד עם המצב הבטחוני? שלי יחימוביץ’, את באמת חושבת שאת יכולה להיות ראש ממשלה?

אביב צחקה מפני שניסים משעל לא היה צריך להשלים את המשפט בפרומו, אביב השלימה אותו בשבילו: את הרי אישה?

אביב צחקה: הוא אפילו לא ניסה להמציא משהו….

.

על סוציאליזם לאומי ולמה אני לא מפחדת ממנו

.

היתה פעם מפלגה בשם מפ”ם. המפלגה הזו כתבה במצע את כל מה שהאמנתי בו: חתירה להסכם מדיני מתוך ויתור על שטחים כבושים, קידום מדיניות כלכלית סוציאליסטית, דבקות ברעיון שהלאומיות היהודית אינה חייבת לבוא על חשבון זכויות אדם, ושהיא עניין לגיטימי ואפילו רצוי.

מפלגה אחרת בשם מרץ בלעה את מפ”ם, ולא נודע כי באה אל קרבה. מרץ עוסקת בזכויות אדם, אך מתכחשת למצב העניים בתוך שטחי הקו הירוק. מרץ היא מפלגה ליברלית, מעוררת סימפתיה ככל שליברליזם היא גישה פוליטית ראויה. סולידריות חברתית היא ממנה והלאה, בכל תחום ועניין. חרדים? הם איום. מתנחלים? הם איום. עולים מרוסיה? איום פשיסטי. ערבים ומהגרים? גם איום, אבל צריך להעמיד פנים שלא, כי זה לא פוליטיקלי קורקט. אז נפיל את כל הצרות שלהם על העניים הגזענים.

נראה ששלי יחימוביץ’ הקימה את מפ”ם החדשה בתוך מפלגת העבודה. היא חידדה את ההיבט של הסולידריות בתוך מצע המפלגה הותיקה והמנומנמת. יש מי שחושב שגישה פוליטית כזו תוביל לנציונאל סוציאליזם. (זאב שטרנהל פרסם על כך מאמר קצר ב”הארץ” לפני כחודשיים). אני לא ביניהם. אני מאמינה שסולידריות ישראלית – כלפי כולם, חרדים, מתנחלים, ערבים, עניים, מעמד ביניים ועשירים עם סיגרים – היא הדרך היחידה להביא לשיפור איכות החיים של כולם ולהגביר שוויון וצדק, גם כלפי מי שגרים מעבר לקו הירוק. לאומיות היא ערך לגיטימי והכרחי, שבלעדיו אי אפשר לכונן מערכת שבה משלמים מיסים, משלמים מחירים חברתיים לטובת קידום שוויון וצדק, ומזהים את האנושי ואת הראוי לחמלה באחרים.

מי שמאמינה אחרת, מי שחושבת ששלי מגוחכת או פשיסטית משום שהיא מסרבת לתמוך בדב חנין, כדאי שלא תצביע לה, כמובן.

בלי קשר לכלום: בבקשה שלי, תחזרי לתלתלים.
/

רוב הנאבקים למען צדק חברתי כנראה יידחו את הפתרון הסוציאליסטי.

סוציאליזם הוא גישה כלכלית שקשה להחזיק בה, בתמצית פירושה שכל אחת מאיתנו תהיה מוכנה להרויח קצת פחות ולחיות חיים נוחים פחות, כדי להרחיב את השוויון ואת האפשרות של כל האחרות לחיות בכבוד. נגיד, שנצטרך להשלים עם העבודה שהמכולת לא פתוחה בכל ימות השבוע, כי לעובדים בה מגיעות שעות מנוחה. או, שצריך לשלם שישה שקלים לפחות על קוטג’, כי לחקלאים ולפועלים שמייצרים אותו צריך לשלם משכורת מכובדת. שהמאבקים החשובים הם על זכויות עובדים ולא על זכויות צרכנים. אני מאמינה שטוב שנשלם מחיר גבוה על דלק שמזהם את הסביבה, ובכסף הזה יממנו מפעלים שתורמים לחברה, או שירותי רווחה טובים, או חינוך ציבורי טוב. אני מאמינה שטוב שילדים ילמדו בבתי ספר ציבוריים, גם אם יותר טוב להם לגדול בבתי ספר ייחודיים ויקרים שמלמדים בהם מוסיקה ואמנויות אחרות. לגישה סוציאליסטית יש מחירים, כמו לכל גישה אחרת, ואחרי ששקלתי אותם, אני בכל זאת מאמינה שסוציאליזם הוא הגישה הגרועה פחות. מי שלא מאמינה שזו דרך נכונה, מוטב כמובן שלא תצביע למפלגת העבודה.

היא לא מוכנה להיות ראש ממשלה…

.

שלי יחימוביץ’ עלולה, כמובן, להיות ראש ממשלה שתעשה טעויות רבות, לחבור לכוחות רעים (עופר עיני וגדעון סער) וגם להתקשות למצוא שיתופי פעולה, מפני ש… טוב, היא אישה, והמפלגות החרדיות של ימינו אינן אפילו מה שהיו בימי גולדה.

שלי יחימוביץ’ יכולה להיות ראש ממשלה שלא תצליח להביא לשיפור תנאי החיים של הפלשתינאים, או אולי אפילו לא תצליח לצמצם את הפערים החברתיים.

רק חשוב לציין כי כל מי שנושא באחריות, יכול להיכשל. ביבי נכשל כראש ממשלה ציוני: הוא הפריט את קרקעות המדינה.

בן גוריון נכשל בקליטת העליה.

בגין נכשל ביציאה למלחמת לבנון.

שרון נכשל בהובלת מהלך ההתנתקות. הוא יצר קרע נורא והחמיר את המצב ברצועת עזה מבחינתה של ישראל, אולי גם מבחינת הפלשתינאים שחיים בה.

רבין נכשל בטיפול באינתיפאדה הראשונה, הוא פגע בזכויות אדם, במהלך הרבה פעולות שלו בפוליטיקה ובשירות הציבור בכלל. הוא אמנם התפטר, אבל רק אחרי שדן מרגלית חשף שללאה רבין יש חשבון מטבע זר בחו”ל. שחיתות. שחיתות לשמה. האם מותר כבר לומר זאת, או שזה פוגע מדי ברגשות?

כל מי שעושה, טועה. זה כלל פשוט וידוע. לא נעים, לא אידיאלי…

מסקר לא מדעי שערכתי בקרב המתלבטים למי להצביע בבחירות הקרובות, גיליתי שקימת ציפיה מהפוליטיקאים שיהיו אנשים מושלמים, שיקיימו כל מה שהם מבטיחים, שיצליחו בכל השאיפות שלהם, שלא יהיו להם פגמים. בהצלחה עם זה.

אבל אולי, ישראליות יקרות, תנחתו כבר על מצע המציאת, ותצפו רק לכך, שהפוליטיקאים שאתן מצביעות עבורם, ירצו ישראל דומה לזו שאתן רוצות?

נגיד, אם אתן רוצות ישראל שמשקיעה הרבה כסף בבטחון, מדינה שבה מי שמבטא זלזול כלפי ההמנון או הדגל נחשב לבוגד, שהאופי היהודי של המדינה חשוב על פני כל שיקול אחר, תצביעו ביבי וליברמן.

אם אתן רוצות ישראל שממשיכה לטפח כלכלה קפיטליסטית אבל עם דגש על הורדת מחירים לצרכן, ושישראל תבטל זכויות סוציאליות לחרדים, תצביעו ליאיר לפיד.

ואם אתן רוצות ישראל שבה תחושת האחווה הכללית מתחזקת, שבה משלמים מחירים למען חברה שיש בה מעט יותר שוויון כלכלי, תצביעו לשלי יחימוביץ’.

אה, אבל היא לא מוכנה מספיק, אין הנסיון הדרוש, כדי להיות ראש ממשלה.

אין לה נסיון מדיני.

אין לה נסיון כלכלי.

היא לא היתה בצבא.

טוב, בסדר. כאילו הנסיון של אולמרט, (מלחמת לבנון השניה), של מופז (ריסוק קדימה), של ביבי (מה שיש עכשיו), של לבני (ושוב, ריסוק קדימה) – טוב יותר מחוסר הנסיון של שלי יחימוביץ’, שרק העבירה חוקים שהאמינה בהם, יצרה בריתות פוליטיות לקידום האינטרסים שלה ובנתה מחדש את מפלגת העבודה.

בבקשה, קראו לילד/ה בשמו/ה: שלי יחימוביץ’ היא אישה. ואישה לא תהיה ראש ממשלה בישראל 2012.

פוליטיקה של אחריות

.

אני בכל זאת אצביע בשבילה. לא בשבילה, בשביל הדברים שהיא רצה עליהם. ואם היא לא תקיים, או לא  תצליח לקיים, הצבעה עבור שלי תהיה עדיין צעד הרבה יותר משמעותי של לקיחת אחריות, מהמנעות מהצבעה, או מהצבעה עבור מפלגה חסרת כוח פוליטי, בשם אנינות פוליטית.

חייק’ה גרוסמן, ימי המחתרת

.

אני מעתיקה לכאן את הקישור לראיון שנעשה ב1992 עם חייק’ה גרוסמן, בת דודה של סבתי, חברת כנסת של מפ”ם, לוחמת במרד גטו ביאליסטוק, פוליטיקאית… אני מניחה שאם חייק’ה גרוסמן היתה רצה בראשות מפלגה לכנסת, היו טוענים כנגדה שהיא לא מתאימה. כבר היו מוצאים משהו…. מבחינתי, שלי יחימוביץ’ ממשיכה את דרכה הפוליטית של חייק’ה גרוסמן, ואני הייתי מצביעה בשבילה. בעצם כבר הצבעתי למפ”ם, אי שם בסוף שנות השמונים, בבחירות הראשונות שהשתתפתי בהן. בבחירות הקרובות אצביע למפלגת העבודה. אני לא גאה בזה, זו לא מפלגה סימפתית ואידיאולוגית כמו מפ”ם. אני רק מנסה לקחת אחריות על ההצבעה שלי.

עוד מהבלוג של חיה לוי

תצוגה מקדימה

ימים קשים

. תמצית האירועים מיום ראשון לפני כשבוע: נכנסתי לכיתה וביקשתי מהתלמידים  לעבור בשקט לכיתה אחרת, שיש בה ברקו, כדי שנוכל לראות סרטים שחלק מהם הכינו. ברגע שיצאתי מהכיתה קם קול שאגה. התלמידים צרחו בכל כוחם, כי זה היה להם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ההצלחה המסחררת והלא מדוברת של החינוך בישראל

השקרים המוסכמים . . יש כמה רעיונות שמתייחסים אליהם כאל אמת כללית. למשל, שמערכת החינוך לא מצליחה למלא את תפקידיה. למשל, שרמת המורים שלנו נמוכה. למשל, שכולם מעוניינים בחינוך טוב כי הוא תנאי לחברה תקינה ולשגשוג...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

להבעיר את המים באש, להקשיב לספר השירה הראשון של נעם פרתום

. בימי הביניים היו מסיבות כאלה: משוררים באים, מתחילים לרפר, על בחורות, על בחורים, על יין, מעליבים אחד את השני, מתגאים אחד בעצמו. לא כל משוררת יודעת לקרוא את השירים שלה. נעם פרתום קוראת ושרה. זה עוטף את מי שמקשיבה, דימויים...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה