הבלוג של מיטל לוי מטלון

cbt4you

אני אמא ל- 2 מופלאים. מטפלת קוגניטיבית התנהגותית, מתמחה בחרדות ודיכאון. אני מאמינה שרווחה נפשית אינה מותרות ושכל אדם זקוק למרחק בטוח, מילה חמה וליווי בהתמודדות וצמיחה. אני כאן בשבילך, אין סיבה שתתמודד לבד. סלולרי:... +עוד

אני אמא ל- 2 מופלאים. מטפלת קוגניטיבית התנהגותית, מתמחה בחרדות ודיכאון. אני מאמינה שרווחה נפשית אינה מותרות ושכל אדם זקוק למרחק בטוח, מילה חמה וליווי בהתמודדות וצמיחה. אני כאן בשבילך, אין סיבה שתתמודד לבד. סלולרי: 052-3323446 אתר: www.cbt4you.co.il פייסבוק: www.facebook.com/meytal.cbt הכשרה: בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בייעוץ והכשרה של פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית.

עדכונים:

פוסטים: 5

החל מפברואר 2016

מהו דיכאון? איך הדיכאון נראה ומרגיש? ואיך טיפול יכול לסייע?

ענו על השאלות הבאות בהתייחס לשבוע האחרון:
1. האם חשת עצבות, חוסר תקווה או חוסר אונים?
2. האם איבדת עניין בפעילויות שבעבר היו מהנות?
3. האם חל שינוי בתיאבון, במשקל הגוף ו/או בדפוסי השינה?
4. האם חשת רגשות אשם?
5. האם חשבת מחשבות אובדניות?
אם ענית ‘כן’ על אחת או יותר מהשאלות, אני כאן, ונוכל לברר את העניין יחד.

מהו דיכאון? 
דיכאון הוא מונח כללי להפרעות וקשיים שונים (שיפורטו בהמשך), הנבדלים זה מזה בעוצמתם, המשך שלהם ומידת פגיעתם בתפקוד ואורח החיים של האדם. דיכאון הוא אחד ההפרעות השכיחות כיום, שפוגעת בתפקוד ובאיכות החיים של האדם ושל קרוביו. כ- 20% מהאוכלוסייה ילקו בדיכאון במהלך חייהם. כיום ידוע שגם ילדים עלולים ללקות בדיכאון. כמו כן, ידוע כי קיימת רגישות גבוהה יותר לדיכאון בקרב גיל הזהב וכי רבים מהם כלל לא פונים לטיפול נוגד דיכאון.
קשה לתאר ולשקף באופן מדויק את הכאב והסבל של האדם שלוקה בדיכאון.דיכאון אינו סימן לחולשה, אי אפשר “לצאת מזה” ללא טיפול, ואין סיבה להתבייש בו. אפשר לחשוב על דיכאון כאל סימן שהחיים שלנו, בתקופת הזמן הזו, יצאו מאיזון וצריך לפנות לטיפול על מנת לחזור לאיזון. דיכאון זו מחלה. מחלה שכאשר היא חמורה, היא עלולה גם להרוג, ולכן חשוב וחיוני לפנות לאבחון וקבלת טיפול.

עצבות או דיכאון?
במהלך חיינו, כולנו חווים מפעם לפעם תקופות של קושי או משבר, שבהם אנו עלולים לחוות עצבות, דכדוך, רמת אנרגיה נמוכה, חוסר ערך, אשמה, ריקנות, אפאטיות ועוד. פעמים רבות אירועי חיים שונים (אובדן, גירושין, פיטורים וכדומה), עלולים לגרום לנו לחוש כך, ועם הזמן מצבנו משתפר. יחד עם זאת, בדיכאון קליני, תחושות אלו לא בהכרח נובעות מאירוע כזה או אחר והן יחוו לאורך זמן ממושך ו/או בעוצמות גבוהות. כשיש פגיעה משמעותית בתפקוד ובמצב הרוח במשך מספר שבועות – יתכן שמדובר בדיכאון! חשוב לפנות לגורמי טיפול מקצועיים לאבחנה וטיפול, כמו גם פניה לקבלת תמיכה משפחתית וחברתית.

סימפטומים של דיכאון 
• חוסר שקט או איטיות
• תחושת תקיעות
• עייפות, כובד
• קשיי שינה – עודף שינה או חוסר שינה
• קשיי תזונה – עודף תיאבון או חוסר תיאבון
• חוסר עניין בפעילויות שבעבר הסבו הנאה
• חוסר עניין באנשים אחרים, ריחוק חברתי
• קושי בקבלת החלטות
• עצבות, דכדוך
• רמת אנרגיה נמוכה,
• תחושת חוסר ערך
• תחושות אשמה
• ריקנות
• אפאטיות
• מחשבות שליליות לגבי עצמי (אני דפוק, אני כשלון), לגבי העתיד (שום דבר טוב לא יקרה בעתיד) ולגבי העולם (הכול רע, הכול חסר תקווה).

מה הסיבות לדיכאון?
לא תמיד קל לזהות את הסיבות לדיכאון והאבחון דורש הערכה זהירה ודיאגנוזה של גורם מיומן ומקצועי. על קצה המזלג (כי קצרה היריעה) כיום מניחים שדיכאון הוא תוצאה של שילוב בין גורמים ביולוגיים (נטייה גנטית, חוסר איזון ביוכימי במוח, לדוגמה: בזמן דיכאון יש ירידה משמעותית בכמות הנוירוטרנסמיטורים סרטונין ודופאמין), פסיכולוגיים (דפוסי חשיבה נוקשים, שליליים, ערך עצמי נמוך ועוד) ופסיכו-סוציאליים (טראומות וחוויות חיים קשות).

סוגים של דיכאון 
דיכאון היא הפרעה השייכת לקבוצת הפרעות מצב-רוח. נהוג להבחין בין 3 סוגים מרכזיים של דיכאון: דיכאון קליני, דיסטימיה (תחושות עצבות ודכדוך ותסמינים נוספים, שנמשכים לפחות שנתיים וגורמים למצוקה וקושי). ודיכאון כחלק מהפרעה דו קוטבית (מאניה-דיפרסיה). בנוסף, ניתן להתייחס לדיכאון תלוי מצב, כגון: דיכאון של חורף, דיכאון קדם וסתי, דיכאון לאחר לידה, דיכאון בעקבות גירושין וכדומה. פעמים רבות הסימפטומים דומים אך שונים בעוצמתם, משך הופעתם ו/או מידת השפעתם על רמת המצוקה והתפקוד של האדם בחיי היום יום.

טיפול (או: אז מה עושים?)
מטרת הטיפול היא לסייע למטופל לחזור למסלול חייו ולהפיק מהם תחושות של הנאה ומשמעות.
טיפול CBT אינו מסתפק בפגישות שבועיות ומלווה את המטופל לאורך השבוע בעזרת תרגולים שונים, גיוס תמיכה משפחתית ו/או חברתית, תרגולים ותמיכה. הטיפול מתוכנן ומותאם לכל מטופל באופן אישי. הטיפול כולל זיהוי דפוסי התנהגות ודפוסי חשיבה שמשמרים ואף מגבירים את הדיכאון. לדוגמה: פעילויות שחוזרות על עצמן, מאופיינות בפאסיביות ואינן מתגמלות, (צפייה במסכים, עבודות בית ועוד), לצד היעדר פעילויות אקטיביות ומתגמלות, עלולות לשמר את הדיכאון ואף להחמירו.

אם אתה או אדם שקרוב אליך סובל מהסימפטומים שהוזכרו, פנו לקבלת סיוע, אל תחכו כדי להחלים
ניתן לפנות אלי טלפונית להתייעצות ראשונית ונחליט יחד איך הכי נכון להמשיך,

אני כאן בשבילכם, להתייעצות וחשיבה משותפת,

כך תוכלו להחליט איך תרצו להמשיך ומה הכי טוב עבורכם,

מיטל לוי-מטלון 052-3323446

אתר: www.cbt4you.co.il

פייסבוק: www.facebook.com/meytal.cbt

 

עוד מהבלוג של מיטל לוי מטלון

תצוגה מקדימה

10 סימנים שעליך לפנות לטיפול רגשי

כולנו חווים מדי פעם תקופות של לחץ, קושי או קונפליקט. דווקא בתקופה שבה אתה הכי זקוק לתמיכה והכוונה, אתה לא תמיד חש בנוח או חש מסוגל לבקש את העזרה. אין סיבה שתמשיך להתמודד לבד ולא תקבל את הסיוע המקצועי שמגיע לך. סיבות רבות...

תצוגה מקדימה

שאני אלך לטיפול??

שאני אלך לטיפול? אז נכון, אני סוחב את הקושי הזה הרבה זמן, ואולי כבר התרגלתי לחיות ככה ולא לטפל בעצמי. זה יעבור, זורמים, חיים עם זה. חוץ מזה, אם אני אלך לטיפול...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מי מפחד מהתקף חרדה? 5 שאלות שחשוב שתשאלי את עצמך

תחושת "מערבולות" בבטן או בחילה? דופק מהיר או כאב בחזה? פחד משתק? תחושה שאת מתבוננת על עצמך מבחוץ או שמה שמתרחש אינו המציאות? מחשבות שאת עומדת להשתגע או למות? אם זה נשמע מוכר, כדאי לך להמשיך לקרוא.. מי שחווה התקף חרדה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה