הבלוג של מיטל לוי מטלון

cbt4you

אני אמא ל- 2 מופלאים. מטפלת קוגניטיבית התנהגותית, מתמחה בחרדות ודיכאון. אני מאמינה שרווחה נפשית אינה מותרות ושכל אדם זקוק למרחק בטוח, מילה חמה וליווי בהתמודדות וצמיחה. אני כאן בשבילך, אין סיבה שתתמודד לבד. סלולרי:... +עוד

אני אמא ל- 2 מופלאים. מטפלת קוגניטיבית התנהגותית, מתמחה בחרדות ודיכאון. אני מאמינה שרווחה נפשית אינה מותרות ושכל אדם זקוק למרחק בטוח, מילה חמה וליווי בהתמודדות וצמיחה. אני כאן בשבילך, אין סיבה שתתמודד לבד. סלולרי: 052-3323446 אתר: www.cbt4you.co.il פייסבוק: www.facebook.com/meytal.cbt הכשרה: בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בייעוץ והכשרה של פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית.

עדכונים:

פוסטים: 5

החל מפברואר 2016

כולנו חווים מדי פעם תקופות של לחץ, קושי או קונפליקט. דווקא בתקופה שבה אתה הכי זקוק לתמיכה והכוונה, אתה לא תמיד חש בנוח או חש מסוגל לבקש את העזרה. אין סיבה שתמשיך להתמודד לבד ולא תקבל את הסיוע המקצועי שמגיע לך.

סיבות רבות יכולות לגרום לנו להימנע מלפנות לטיפול שיכול לעזור לנו לצאת מקושי או משבר. לעיתים קיימת סטיגמה שמי שהולך לטיפול הוא “משוגע”, אך בעצם, כולנו חווים תקופות של קושי בחיינו ופנייה לטיפול משמעה שכרגע, בתקופה זו בחייך, אתה מצוי בתקופה מאתגרת, בהתמודדות עם קושי שצריך יותר מאדם אחד כדי לפתור אותה. כפי שלא תנסה לטפל ברגל שבורה בעצמך, ללא כל עזרה מאיש מקצוע, למה שתנסה לעשות זאת עם שבר רגשי? סטיגמה נוספת יכולה להיות התפיסה ש”טיפול אורך שנים רבות ואני לא אצא מזה”. אמנם יש טיפולים ארוכי טווח שמתאימים לצרכים מסוימים, אך גם יש אפשרות לפנות לטיפול ממוקד יותר, שמאופיין בגישה קצרת מועד, כמו הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT) שיעילותו אוששה במחקרים רבים והינו הגישה הטיפולית המומלצת כיום לטיפול בדיכאון, חרדות וקשיים נוספים.

סימן מספר 1: אתה חווה דברים בעוצמה גבוהה

רגשות הן דבר חיובי ורצוי אך לעיתים אנו חווים אותן בעוצמה גבוהה מדי ולא מותאמת. כשאתה נפגע מאוד מכל אמירה או התנהגות של אנשים אחרים, כשאתה מתעצבן וכועס על דברים שוליים ומינוריים. כשאתה חווה רגשות בעוצמה גבוהה יותר מבעבר והדבר פוגע ביחסייך עם הזולת, ביכולתך להתרכז או לתפקד בעבודה או בלימודים, זה הזמן לפנות לטיפול רגשי שיעזור לך לחוות את העולם בצורה מתונה ומותאמת יותר.

סימן מספר 2: אתה נוטה לחשיבה קטסטרופאלית (אסונית)

אם אתה נוטה לחשוב את הגרוע ביותר ולהאמין שהדברים לא יצליחו או שמשהו יקרה ויגרום לנזק. אם אתה חושב מחשבות כגון: “משהו רע יקרה”, “זה בחיים לא יצליח”, “אני בטוח אכשל”. אם כשמשהו לא מתקדם כמו שקיווית אתה מיד חושב כמה גרוע יהיה ואיך זה יכול להחמיר ולהתדרדר עוד, יתכן שאתה נוטה לחשיבה קטסטרופאלית ותוכל להרוויח מפניה לטיפול.

סימן מספר 3: אתה נוטה להימנע מפעילויות, מקומות או אנשים

אתה נוטה להימנע מפעילויות, מקומות או אנשים
כשאתה נמנע מהשתתפות באירועים ופעילויות, או נמנע מלפגוש אנשים אחרים. כשאתה מעדיף להישאר בבית, או מעדיף שלא להתרחק מהבית יתר על המידה. כשאתה מעדיף לנסוע בדרכים חלופיות ולהימנע מכבישים סואנים, מהירים ובינעירוניים. כשאתה עושה הכל כדי להימנע מויכוח, סירוב או קונפליקט. כשאתה עושה הכל כדי להימנע מלהיתקל במשהו שמעורר בך גועל או פחד (ג’וקים, כלבים, עכבישים, מים ועוד).
כשאנחנו נמנעים, ההימנעות שואבת מאיתנו כוחות רבים וגם מגבילה ומצמצמת את חיינו. אם הדברים נכונים לגביך יש מקום לפנות לטיפול.

סימן מספר 4: אתה חווה חוסר או עודף תיאבון

אם בזמן האחרון חל שינוי בתיאבון ובהרגלי האכילה שלך, אם אתה חווה חוסר תיאבון או לחלופין אם אתה רעב יותר מהרגיל, רצוי לשים לב לכך, לבחון האם קיימים תסמינים נוספים ולפנות לטיפול.
חשוב לציין כי לרוב לא מדובר במצבים כגון: שינויים בתיאבון הקשורים להריון, או שינוי יזום בתזונה (דיאטה) וכדומה.

1012SNACKSENSE-620

סימן מספר 5: אתה חווה חוסר או עודף שינה

אם בזמן האחרון חל שינוי בהרגלי השינה שלך, ברמת העייפות שלך.  אם אתה חווה קושי להירדם או קושי להתעורר, אם אתה סובל מנדודי שינה והשינה הינה מאבק מתמשך. לחלופין אם אתה עייף יותר מהרגיל ונוטה לישון שעות רבות יותר מהרגיל, רצוי לשים לב לכך, לבחון האם קיימים תסמינים נוספים ולפנות לטיפול.

insomnia

סימן מספר 6: אתה כבר לא נהנה מפעילויות שאהבת בעבר

אם אתה מוצא שאתה כבר לא מפיק את אותה הנאה מפעילויות ועיסוקים שנהנית ואהבת לעשות עד לא מזמן. אם אתה חש חוסר חשק ולא נלהב מפעילויות כגון: לצאת עם חברים, להשתתף בארוחות משפחתיות או אירועים חברתיים, לעסוק בספורט או לטייל, רצוי לבדוק את המקור לכך וקשיים נוספים שאולי נלווים לתחושה זו ולא לחשוב שיחלפו מעצמם.

סימן מספר 7: אתה נוטה לדאוג ומתקשה להירגע

כולנו דואגים מדי פעם ולעיתים יש לנו סיבה טובה לדאוג ולחוש חוסר שקט. יחד עם זאת, אם תחושת חוסר שקט מוכרת לך ביום יום, אם תחושות של דאגה ופחד מלווים אותך וקשה להשתחרר מהם, ואם אתה מוצא שאתה דואג וחסר מנוחה כבר תקופה והמצב לא השתפר או שעוצמת הדאגה וחוסר השקט גברו לאחרונה, יש מקום לפנות לטיפול רגשי. בין אם הדאגות נתפסות בעיניך כהגיוניות ומסוכנות, ובין אם בתוך תוכך אתה יודע כי אין בהן אמת, חשוב שתטפל בעצמך, כי יש סיכוי סביר שהן לא יחלפו מעצמן.

סימן מספר 8: אתה מתקשה להתרכז

קושי להתרכז ומחשבות שנודדות עלולות להיות גורם מפריע ומטריד בחיי היום יום. אין מדובר בהסחת דעת וריבוי גירויים אצל מי שאובחן כבעל הפרעת קשב, אלא קושי להתרכז במטלות עקב מצוקה רגשית. קושי להתרכז עלול לבוא לידי ביטוי בירידה בהישגים, הן בלימודים והן במקום העבודה, קושי לעקוב אחר שיחה ולהשתתף בה באופן מלא. אם הגדרה זו נשמעת לך מוכרת, יתכן כי זה אחד הסימנים שכדאי לך לבחון את מצבך עם איש מקצוע.

סימן מספר 9: אתה חושב על שימוש בחומרים

במצבי קושי אנו נוטים לחפש פתרונות, דרכים להקל על הקושי והמצוקה. חלקנו נפנה לעזרת חברים ובני משפחה, חלקנו נעדיף לאסוף מידע ולתכנן תוכנית התמודדות מפורטת, חלקנו נפנה לאמונה שמחזקת אותנו. לעיתים, במצבי קושי, אדם עשוי למצוא את עצמו שוקל להשתמש בחומרים שונים, כגון: תרופות הרגעה, אלכוהול או סמים, על מנת לחוש הקלה, להקהות את הרגשות הקשים, או על מנת להשיג הפוגה זמנית מהמציאות הלא נוחה שבה הוא חי. לעיתים האדם לא רק יחשוב על כך, אלא ישתמש בתרופות, אלכוהול או סמים בפועל. זה הזמן לפנות לטיפול.

Panic-attack-chest-pain

סימן מספר 10: אתה מתקשה להפסיק לחשוב על אירוע קשה שעברת

אירועים קשים וטראומטיים הנם שכיחים, אך רובנו נצליח להתאושש מהם ולחזור לשגרה ולתפקוד תקין אחרי מספר ימים. אם אתה, או אדם קרוב אליך, חוויתם אירוע קשה המאופיין בסכנת חיים, אובדן או פגיעה קשה וטראומטית, פיזית או מינית, סביר שתחוו תסמינים כגון: מחשבות חוזרות על האירוע, היזכרות פתאומית ובלתי צפויה באירוע, יתכן קושי להיזכר בכל פרטי האירוע, ניסיון להימנע מלחשוב או להיזכר באירוע, ניסיון להימנע ממקומות, אנשים וגירויים שונים שמזכירים את האירוע וכו’. יחד עם זאת חשוב לדעת ולשים לב שאם תסמינים אלו אינם דועכים או משתפרים אחרי מספר ימים ואף שבועות (עד חודש), חשוב מאוד לפנות בהקדם לגורם טיפולי מקצועי שיתן מענה מתאים.

מיטל לוי מטלון

צרו קשר: http://www.cbt4you.co.il/#!get-a-session-4-free/zdht4

עוד מהבלוג של מיטל לוי מטלון

תצוגה מקדימה

שאני אלך לטיפול??

שאני אלך לטיפול? אז נכון, אני סוחב את הקושי הזה הרבה זמן, ואולי כבר התרגלתי לחיות ככה ולא לטפל בעצמי. זה יעבור, זורמים, חיים עם זה. חוץ מזה, אם אני אלך לטיפול...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

כולם מדברים על CBT - מה זה?

אז מה זה ה- CBT הזה? לפני כמה ימים פנתה אלי חברה ושאלה: "תגידי, את מטפלת בחרדות נכון?" עניתי שכן. "אז מה זה בעצם ה.. CB.. TB.. משהו הזה?" אז כדי לענות לה ולכן, הנה הסבר קצר. CBT היא שיטת טיפול רגשי שמשלבת את הטיפול הקוגניטיבי ואת הטיפול...

תצוגה מקדימה

מי מפחד מהתקף חרדה? 5 שאלות שחשוב שתשאלי את עצמך

תחושת "מערבולות" בבטן או בחילה? דופק מהיר או כאב בחזה? פחד משתק? תחושה שאת מתבוננת על עצמך מבחוץ או שמה שמתרחש אינו המציאות? מחשבות שאת עומדת להשתגע או למות? אם זה נשמע מוכר, כדאי לך להמשיך לקרוא.. מי שחווה התקף חרדה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה