הבלוג של מיטל לוי מטלון

cbt4you

אני אמא ל- 2 מופלאים. מטפלת קוגניטיבית התנהגותית, מתמחה בחרדות ודיכאון. אני מאמינה שרווחה נפשית אינה מותרות ושכל אדם זקוק למרחק בטוח, מילה חמה וליווי בהתמודדות וצמיחה. אני כאן בשבילך, אין סיבה שתתמודד לבד. סלולרי:... +עוד

אני אמא ל- 2 מופלאים. מטפלת קוגניטיבית התנהגותית, מתמחה בחרדות ודיכאון. אני מאמינה שרווחה נפשית אינה מותרות ושכל אדם זקוק למרחק בטוח, מילה חמה וליווי בהתמודדות וצמיחה. אני כאן בשבילך, אין סיבה שתתמודד לבד. סלולרי: 052-3323446 אתר: www.cbt4you.co.il פייסבוק: www.facebook.com/meytal.cbt הכשרה: בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בייעוץ והכשרה של פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית.

עדכונים:

פוסטים: 5

החל מפברואר 2016

  • תחושת “מערבולות” בבטן או בחילה?
  • דופק מהיר או כאב בחזה?
  • פחד משתק?
  • תחושה שאת מתבוננת על עצמך מבחוץ או שמה שמתרחש אינו המציאות?
  • מחשבות שאת עומדת להשתגע או למות?

אם זה נשמע מוכר, כדאי לך להמשיך לקרוא..

מי שחווה התקף חרדה בחייו יודע שמדובר בתחושות פיזיות מאוד לא נעימות ומטלטלות, קושי לחשוב בצורה תקינה ותחושה של סכנה קרבה. התחושות והמחשבות מגיעות פתאום, ללא התראה מוקדמת. למרות שההתקף מפחיד ומטלטל, הוא עובר אחרי זמן קצר. את נותרת אחריו בתחושות של חוסר אונים, חוסר שליטה ופחד מההתקף הבא.

 

תיאור מקרה (בדוי):

שרון חשה לפתע תחושת דגדוג וחולשה מוזרים ברגליה, מיד שמה לב שגם ליבה פועם מהר ובחוזקה ושהיא מתחילה להזיע ובאופן כללי “לא טוב לה”. היא לא הבינה מה קורה לה “מה קורה לי, אני עומדת להשתגע, זה נורא, אני עומדת למות”. תוך שניות המצב החמיר ושרון חשה שהיא איבדה לגמרי שליטה. אחרי זמן קצר התקף החרדה עבר ושרון נותרה באפיסת כוחות, מפוחדת ומבולבלת, פוחדת מאוד מהפעם הבאה שזה יקרה לה.

 

מדוע זה קורה
כ- 50% מהאוכלוסייה יחוו לפחות התקף חרדה אחד במהלך חייהם. רק כ 3% יפתחו הפרעת פאניקה לאורך זמן (תחושת פחד עקבית ומתמשכת מהתקף חרדה שעלול לקרות). התקף החרדה עשוי להתחיל מתחושה פיזית (לדוגמה: דופק מואץ, הזעה, “מערבולת” בבטן), ממחשבה קטסטרופאלית (לדוגמה: “אני עומדת למות/להשתגע), או מאירוע שנתפס כלא בטוח או מאיים. כל אלו מתגברים במהירות וממש נוסקים מ- 0 ל- 100, ותוך שניות את במצב של חוסר שליטה ושרויה בהתקף חרדה.

התחושות הלא נעימות בגוף, והמחשבות הקטסטרופאליות מזינות אלו את אלו, המוח מקבל מסר של מצב סכנה ומשחרר אדרנלין בגוף, וכמו כדור שלג שמתעצם מתפרץ התקף החרדה. כשהמוח (המערכת הלימבית) מזהה מצב של סכנה או איום, הוא פועל בהתאם, ומפעיל תגובה הנקראת “תגובת הילחם או ברח” (fight or flight). במצב זה הנשימה הופכת לשטחית וקצרה, הריאות לא מתרוקנות מאוויר וזה גורם לתחושות של סחרחורת, חולשה וחוסר ממשות, הגוף מכין את עצמו למצב שבו יצטרך לברוח או להילחם ולכן מפסיק פעולות שאינן דחופות (כמו עיכול – לכן נחוש בחילה או דחף להתרוקן), ומפנה משאבים ללב ולשרירים הגדולים. הלב פועל מהר ובחוזקה כדי לספק דם וחמצן לשרירים הגדולים ועוד.

זו תגובה יעילה כשרץ אחרינו דוב זועם אך לא כשאין כשהאיום אינו ממשי. התקף חרדה הוא תגובה לסכנה כשבעצם אין איום אמיתי. למרות התחושה החשוב לזכור שהתקף חרדה הוא אירוע מפחיד אך לא מסוכן, ולא יכול להזיק לנו.

 

אז מה עושים
כשאדם חווה התקף פאניקה, אל תרגיעו אותו! אל תשאלו אותו שאלות! יש לומר בקול רגוע “זה לא מסוכן, את מסוגלת להתמודד עם זה, אני פה איתך”.

הטיפול היעיל והמומלץ ביותר הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי עם אחוזי הצלחה מרשימים ביותר!

 

את לא חייבת להמשיך לחיות כך, ואת לא לבד. פני לטיפול ואל תתני להתקפי החרדה לנהל את חייך!

 

 

עוד מהבלוג של מיטל לוי מטלון

תצוגה מקדימה

10 סימנים שעליך לפנות לטיפול רגשי

כולנו חווים מדי פעם תקופות של לחץ, קושי או קונפליקט. דווקא בתקופה שבה אתה הכי זקוק לתמיכה והכוונה, אתה לא תמיד חש בנוח או חש מסוגל לבקש את העזרה. אין סיבה שתמשיך להתמודד לבד ולא תקבל את הסיוע המקצועי שמגיע לך. סיבות רבות...

תצוגה מקדימה

שאני אלך לטיפול??

שאני אלך לטיפול? אז נכון, אני סוחב את הקושי הזה הרבה זמן, ואולי כבר התרגלתי לחיות ככה ולא לטפל בעצמי. זה יעבור, זורמים, חיים עם זה. חוץ מזה, אם אני אלך לטיפול...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

כולם מדברים על CBT - מה זה?

אז מה זה ה- CBT הזה? לפני כמה ימים פנתה אלי חברה ושאלה: "תגידי, את מטפלת בחרדות נכון?" עניתי שכן. "אז מה זה בעצם ה.. CB.. TB.. משהו הזה?" אז כדי לענות לה ולכן, הנה הסבר קצר. CBT היא שיטת טיפול רגשי שמשלבת את הטיפול הקוגניטיבי ואת הטיפול...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה