הבלוג של candowell

candohadraca

טל שרב בן נתנאל בעלי קנדו הדרכה. מומחית לשיפור הזיכרון ותהליכי למידה להצלחה ארגונית. נייד - 052-8-722-837 משרד-03-6393134

עדכונים:

פוסטים: 7

החל מספטמבר 2014

תמונות מהנייד 135

רוצים יותר מזל בחיים שלכם? המאמר הזה בשבילכם!

הפילוסוף הרומי לוקיוס אנאיוס סנקה אמר פעם:

“מזל הוא המפגש בין ההכנה המוקדמת להזדמנות”.

אחד התחומים שמרתקים אותי האם ניתן לשנות את המזל? האם אנחנו יכולים ליצור מזל בחיינו?

והאם יש “מחלות” לאלה שהם מגדירים עצמם כחסרי מזל? מחלות שקשורות ללחץ.

הפסיכולוג הבריטי הידוע מאוניברסיטת הרטפורדשייר  ד”ר ויסמן שכתב את הספר “מזלך בידך”. הספר נכתב עקב סדרה של ניסויים מדעיים שביצע על מנת לחקור את מקורות המזל.

“לטרייסי הארט לא היה מזל בחיים, היא נכשלה בחיי האהבה, מצאה עצמה בעבודות לא מתאימות, קנתה דירה מאדם שנפטר קודם שחתם על העברת הבעלות, ואפילו התנגשה בעץ תוך כדי טסט עם כאלו אירועים ניתן להבין את ההרגשה שלה שהיא  חסרת  מזל בחיים”.

ד”ר ויסמן הקים “בית ספר למזל” בשנת 2001 הוא פירסם בעיתונים מודעות שהזמינו אנשים משני הקצוות כאלה שראו את עצמם כחסרי מזל וכאלה אשר ראו עצמם כברי מזל.

במשך 8 שנים הוא ערך ניסוים ומבדקים בקרב כ-400 בני אדם בטווח גילאים 18-84. חלקם היו חסרי מזל כמו טרייסי וחלקם תפסו את עצמם כבעלי מזל בחיים.

ד”ר וייסמן גילה מה הם הגורמים העיקריים לבסיס של המזל הטוב:

הגדלת הזדמנויות על ידי זיהוי הזדמנויות אקראיות – ויסמן טוען לאנשים ברי מזל יש רשת חברתית על ידי כך הם מגדילים את טווח ההזדמנויות שלהם. שילוב של תקשורת טובה ופתוחה עם אנשים ותפיסת חשיבה רחבה. אחד הניסויים שמטרתן לאמת את ההנחה הזאת הוא ביקש משתי הקבוצות (חסרי וברי המזל), לעיין במגזין ולדווח לו על מספר התמונות בגיליון. חסרי המזל נדרשו בממוצע 2 דקות לספירת התמונות לעומתם ברי המזל הגיעו לתוצאה תוך שניות ספורות בלבד. הכיצד? בעמוד השני של המגזין הופיעה הודעה בגודל של חצי עמוד – הפסיקו לספור יש 43 תמונות במגזין זה.  הקשר בין לחץ ומחלות לחץ לחוסר מזל. חסרי מזל לרוב סובלים מרמות לחץ גבוהות בחייהם. הנחת היסוד שלהם שלרוב אין הם מודעים כלל שכל קושי הכי קטן הוא קטסטרופה, שכל דבר פועל נגדם אישית ועם כזאת גישה אפילו שאינה מודעת אין פלא, שרמות הלחץ שלהם גבוהות יותר בחיים שלהם. הם יותר משתמשים במנגוני ההשרדות

 FIGHT –FLIGHT,  רואים קושי תופסים אותו כמצב חירום מפעילים את כל המערכת ואת הורמני הלחץ – אדרנלין וקורטיזול.  על ידי כך עלולים להפוך למתוחים כרונית. כמו כן במצבי לחץ קיים אפקט של צמצום שדה הראייה – חוסר היכולת לראות שום דבר מעבר למה שנדרש לטפל בו כרגע. לכן אם נחזור לניסוי שויסמן ביצע: חסרי המזל תפסו את הניסוי כקשה – איך לא? הרי גם החוקר נגדם. לכן רמת הלחץ שלהם היתה גבוהה מאוד, שדה הראייה שלהם הצטמצם והיו מסוגלים רק לספור את התמונות מבלי לראות הזדמנויות שניכרו בדרך. וייסמן עוד הוסיף לניסוי הזה מודעה נוספת במחצית המגזין שבו כתב “דווחו לחוקר שמצאתם מודעה זו, ותזכו ב-250 דולרים”. עם חוסר הגמישות המחשבתית של חסרי המזל גם את ההזדמנות הזאת הם הפסידו.

[youtube vJG698U2Mvo nolink]

הקשיבו לתחושות הבטן שלכם – ויסמן טוען כי אנחנו יכולים לדעת אינטואיטיבית מה עוזר לנו ומה מזיק לנו? ברי המזל יודעים להבחין בהזדמנות בעזרת אינטואיציה משתמשים בתת המודע על מנת לקלוט במהירות מצבים ואנשים.

צפו למזל טוב – “אתם נמצאים היכן שהמחשבות שלכם נמצאות. וודאו שהמחשבות שלכם נמצאות היכן שאתם רוצים להימצא”  רבי נחמן מברסלב. מחשבות יוצרות מציאות – בתנ”ך עקרון זה בא על דרך השלילה בספר איוב פרק ג’ פסוק כ”ה “כי פחד פחדתי ויאתיני ואשר יגרתי יבוא לי”. לאן שנפנה את מוקד הקשב ותשומת הלב – שם נהיה! לרוב המחשבות נמצאות איפה שאנחנו פוחדים להימצא. קרה לי בדיוק מה שחששתי שיקרה. אנשים ברי מזל  כאשר הם חווים אירועים קשים, יש להם נטייה לשמר תמונת מצב אופטימית של אותו אירוע. ניסוי נוסף שביצע ויסמן באותו בית ספר למזל – נתבקשו בשתי הקבוצות לדמיין אירוע שבו הם מחכים בתור לבנק ונכנס שודד שיורה כדור אחד שפוגע ישירות בכתפם. ברי המזל פרשו את האירוע כמזל גדול שהכדור פגע בכתף ולא בראש. לעומתם חסרי המזל פרשו את האירוע כמזל רע איך הם נפגעו ולא אף אחד אחר – כנראה שמשהו למעלה לא אוהב אותם.

הפוך מזלך  הרע לטוב.  כל ארוע שקורה לנו אפשר לשנותו לטוב. אימי היקרה אסתר – לא בכדי קוראים לה אסתר. כל תפיסת העולם שלה שגם ארוע לא טוב ניתן למצוא את הטוב שבו. אחת המגילות האהובות עליי היא מגילת אסתר שהוכיחה שניתן לשפר את המזל. שניתן לשנות את הגורל וזאת על ידי שינוי גישה וחשיבה אחרת. ואין ספק שאסתר ידעה להתמודד עם קושי ולא סתם קושי אלא על כתפיה גורל עמה. אין ספק שאם אסתר הייתה חושבת שהיא חסרת מזל לא הייתה מצליחה לשנות את גורל העם היהודי. גמישות מחשבתית מסייעת לשפר את המזל. אסתר המלכה בחרה לגעת בנקודות החולשה של שני הגברים החזקים בממלכה. וניצלה את ההזדמנות להפעיל את הכפתורים שיגרמו לאחשוורש להרגיש מאויים ולעורר בו רגשות קנאה ורכושנות ולהמן לעורר בו את אשליית הכבוד שתחזור אליו כבומברנג בסוף המגילה. ובסך הכל מה עשתה? הזמינה בתחילה את שניהם למשתה ולאחר מכן שוב הזמינה למשתה רק את אחשורוש והמן לבד. פעולות לכאורה פשוטות שיוצרות רצף של אירועים שבסיומה מאפשרות לאסתר לנצל הזדמנות לטובתה ולטובת כולנו.

ד”ר ויסמן טוען שמזל זה היכולת לפתוח את עצמך להזדמנויות, אנחנו יכולים להביא על עצמנו את המזל הטוב במו ידינו. על ידי חידוד האינטואיציה, האופטימיות והאמונה שאכן יהיה לנו טוב. ועל ידי יצירת רשת קשרים חברתיים שיאפשרו לנו הזדמנויות נוספות.

רוצים לשפר את המזל שלכם?

 

  1. קיימו לעצמכם רשת חברתית. עשו לכם הרגל צרו קשרים חדשים (כל קשר חדש שיצרתם פתחתם לכם ערוץ להגיע לעוד מאות אנשים שאותו אדם חדש מכיר). וחדשו קשר עם משהו מן העבר שלכם (עבודות קודמות, צבא, לימודים..).
  2. עשו דברים שלא עשיתם קודם – שינוי וגיוון בחיים כמו: ללכת לעבודה בדרך אחרת, לדבר עם אנשים שלא חשבתם שתצרו עימם קשר, לנסוע לטיול חדש, לפתח תחביב חדש, להתנדב לתקופה מסוימת ועוד. תכננו רשימה של 6 התנסויות חדשות ומספרו אותם מ- 1-6. הטילו קוביה והמספר היוצא זוהי ההתנסות שתחוו באותו שבוע.
  3. נהלו יומן מזל ורשימת מזל –  רשמו מצבים או ארועים שהרגשתם שנכון לכם ואכן כך היה. המטרה להקשיב לקול הפנימי שלנו לאינטואיציה. כמו כן על מנת להכניס שפע ומזל לחיינו כדאי להכין רשימה של דברים טובים שקרו לכם בחיים. מתנות שקבלתם, רגעי אושר,עזרה בלתי צפויה ממישהו. המטרה לפתח תודעת שפע – יש מביא יותר. תשומת לב להגדלת הזמנויות חדשות.
  4. ניסוח מחדש של אירועים קשים שקורים לנו – הפיכת מזל רע לטוב על ידי מציאת הזדמנות חיובית גם באירוע הלא טוב שקרה לנו. ובטח ובטח שלא נתעכב יתר על המידה באירועים קשים. תפיסת עולם זו מצילה אנשים מתסמונת המתח והלחץ הכרוני והמחלות הנלוות לו, מעניקה ביטחון עצמי ואפשרות ליצור חוויות חדשות ואפשרות להפתח להזדמנויות חדשות שיעניקו שפע ומזל טוב.

בחזרה לטרייסי שלנו – בראיון שערך ה-BBC לטרייסי הארט, ציינה טרייסי שבזכות בית הספר למזל של ד”ר ויסמן היא למדה להסתכל על הצד החיובי גם במצבים קשים בחיים. המזל אכן נפתח לה, היא זכתה בלוטו, עברה לדירה שחלמה, מצאה אהבה, עבודה טובה. כאשר טרייסי ליוותה את המראיין אל המכונית שלו המפתחות שלו נפלו אל שלולית בוץ, הוא פנה אליה ואמר לה “נו מה חיובי יכול להיות באירוע הזה?” טרייסי ענתה לו: “פעם הייתי מתלוננת על המזג האוויר הנוראי, אבל היום אני מאושרת שהיו אלה המפתחות שלך ולא שלי…”.  (כתבה שפורסמה בניוזוויק).

בברכת שפע של מזל טוב

טל שרב בן נתנאל

מקורות וקישורים: ד”ר וייסמן, “מזלך בידך” הוצאת מטר.

BBC Online article on Prof Wiseman’s luck research

Forbes.com carries Prof. Wiseman’s article on the psychology of opportunity.
The Times reports Prof Wiseman’s work on creating opportunities and his book, Did You Spot the Gorilla?

The Daily Telegraph reports on an experiment on connectivity and luck.

עוד מהבלוג של candowell

Thumbnail

הראיון הגדול ל"היכל התהילה" שגרם למראיינת להיות מופתעת.

    בפעם הבאה שתתקלי בקושי, אני ממליצה לך לצפות בראיון של אפולוס הסטר, שחקן פוטבול תיכונים צעיר שעם קבוצת התיכון שלו חזרו מפיגור לניצחון. אפולוס הסטר, הוא תיכוניסט...

Thumbnail

מה קשור מבנה הגוף שלך לאובדן הזיכרון - מוח צעיר בעשור

  במחקר שפורסם לאחרונה נקבע שאכילת יתר גורמת לאובדן זיכרון. ושנים של אכילת יתר עלולה להזקין את המוח ב-16 שנה. גם מבנה הגוף קשור לזה. ישנם מבני גוף מסוימים שיגרמו למוח...

Thumbnail

שפת הגוף בראיון עבודה או בדייט שתגרום לרצות אותך.

ממה אנחנו מתרשמים בפגישה ראשונית? מהמראה הכולל: לבוש, מבטים, תנועות ידיים, שפת גוף ותחזוקת הגוף. מהקול שאומר הכל. מהריח – הסוכן הסמוי. מהמגע – כולל המרחב...

תגובות

טופ 20 - בלוגים