הבלוג של אפי

booksliketheseleadto

עדכונים:

פוסטים: 128

החל מפברואר 2019

נֶמֶש הוא כלב גאה: ראשו מורם ולרוב עמידתו מפגינה ביטחון רב, למרות שרגליו הקדמיות נותנות לו מראה, כאילו עוד רגע הוא מחליק על הרצפה. נמש יודע מה שהוא רוצה. יש לו שאיפות וחלומות. אפילו רצון להקים משפחה עם בת זוג ובייבי נמש קטן. הוא שובב, הוא תחמן, קצת שקרן, שכחן, והוא נתקל באירועים, בעיות ואתגרים יומיומיים שכל ילד או ילדה עומדים בפניהם ואמורים להתמודד איתם.

21/05/2019

סיפורי נֶמֶש (1)- ארנת גרובמן

איורים: אורה שורץ

 סיפורי נֶמֶש (2)- ג’סי גרובמן

איורים: וולף בולבה

 הוצאת ג’י.או. גלריה לאומנות

תרשו לי להתחיל מהסוף:

מי מבין קוראי סקירה זו שמחפש מתנה עם ערך מוסף לילדיו, נכדיו, אחייניו, או חבריו לא יתאכזב כשיחזיק בידיו את סדרת הספרים היפהפיה והמושקעת הזו. ספרים שמציגים ומלמדים את הילדים דרך נכונה ומועילה להתמודדות עם פחדים, קשיים, קונפליקטים ומצבי משבר שונים באמצעות סיפור על כלב תחש בשם נֶמֶש.

סיפורי נֶמֶש נמכרים בשתי ערכות.  כל ערכה כוללת חמישה ספרים. אפשר לרכוש כל ערכה בנפרד אך לא ניתן לרכוש ספרים בודדים מתוך הערכה.

כל ספר בנוי במתכונת די קבועה. יש בעיה לפתור או קונפליקט שמטריד, סיפור המעשה, ולבסוף הפתרון.

” אֲנִי חַיָּב לָרוּץ אֶל הַיַּנְשוּף. יֵש לִי בְּעָיָה שֶמַּטְרִידָה אוֹתִי…אֲפִילּוּ בַּלַּיְלָה אֲנִי לֹא מַצְלִיחַ לְהֵרָדֵם….” (מתוך נמש עוזר לצביקוש)

הסיפורים זורמים, מסקרנים ומענינים, הם כתובים בשפה שהיא בגובה העיניים של הילדים , והאיורים הנפלאים מזכירים ציורי ילדים. כל אלה מושכים את הילדים ומאפשרים להם להזדהות עם הנושא.

ההאנשה של הכלב נֶמֶש, מאפשרת לבצע “השלכה”, להעביר באמצעות תהליך הקריאה, תכנים המוכרים לילדים מחיי היום יום.

מכל אחד מהספורים, הילדים יכולים להפיק לקח, שלאחר שמיעתו ישאיר מסר חזק, מסר לחיים.  בנוסף,  לקבל כלים שיעזרו להם להתגבר על סוגיות מטרידות כמו פחד מכישלון, פחד מלומר את האמת, פחד מלבטא חולשה, חברות, התחשבות, בטחון עצמי, חריצות, התמדה, אמת ושקר, עזרה הדדית ,סובלנות וסבלנות, קבלת האחר וקבלת השונה כשהכל עטוף בחיוך ובהומור.  בדרך זו מתאפשר לילדים להפנים את הערכים המוטמעים בסיפור, ואת הפתרון, שהוא תמיד “סוף טוב”, מה שעוזר גם לפתח שיחה עם הילדים בצורה מהנה וחווייתית.

סיפורי נֶמֶש (1)- ארנת גרובמן

איורים: אורה שורץ

סיפורי נמש (1)

הערכה הראשונה כוללת את הסיפורים הבאים:

1.משקפיים ל נֶמֶש – נֶמֶש אינו רואה טוב, והוא זקוק למשקפיים. הוא פוחד, מתנגד, אך לבסוף מבין שזהו מצב שצריך לחיות איתו. הוא מבין שהמשקפיים אינם משנים את האדם, כיוון שהיופי הפנימי – הוא הקובע. “אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו”.

2.נֶמֶש מנסה ומצליח – נֶמֶש חולם להיות זמר במקהלת זמר . לאחר מספר ניסיונות להתקבל למקהלה מצליח נֶמֶש להגשים את חלומו- בעזרת עידוד מחבר, טיפת התפשרות והרבה התמדה

3.נֶמֶש משקר-  נֶמֶש מסתבך באמירת אי אמת. לנֶמֶש קרתה תאונה ובמקום להודות במעשה, הוא משקר. דניאל, בעליו, “תופס אותו בשקר” ומסביר לו עד כמה חשוב לומר את האמת, גם אם הדבר כרוך באי נעימות, ואפילו בקבלת עונש קל. לשקר אין רגליים…

4.נֶמֶש מלך הריקודים – נֶמֶש מאוד רוצה לרקוד במסיבה, אך נכשל. הוא לא מצליח לרקוד, החברים צוחקים ולועגים לו, והוא נעלב. לבסוף, כשהוא חוזר כרקדן לאחר שלמד בבית ספר לריקודים, הוא אינו משוויץ ואינו נוטר טינה, אלא רוקד עם כל חבריו.

5.מי יעזור ל נֶמֶש – אבוי! יוצאים לטיול ו נֶמֶש שכח את המשקפיים בבית .הוא עצוב וחבול והוא זקוק לעזרת חבריו לטיול. לאחר ויכוחים מתארגנות החיות ובאות לעזרתו. כך, בעזרת החברים, הופך הטיול להצלחה.

סיפורי נֶמֶש (2)- ג’סי גרובמן

איורים: וולף בולבה

 סיפורי נמש (2)

הערכה השניה כוללת גם חמישה סיפוריםשכתבה ג’סי אמא של ארנת בהמשך לספורים שארנת השאירה אחריה:

1.נֶמֶש עוזר לצביקוש – לצביקוש הצב יש בעיית שמיעה, שעד כה הצליח להסתיר מחבריו. נֶמֶש מגלה זאת וביחד עם דניאל הם לוקחים את צביקוש לרופא.

כשיש בעיה – צריך לדבר עליה כדי שאחרים יוכלו לעזור לנו.

2.נֶמֶש לומד לשחות – נֶמֶש לא מצליח להירדם בלילה. הוא מאוד טרוד. דניאל רשם אותו לקורס שחייה והוא פוחד… בסופו של דבר, נֶמֶש לומד לשחות ומצטרף לחבריו במשחקים בבריכה.
בעזרת רצון והתמדה – אפשר להתגבר על כל קושי!

3.נֶמֶש ובלה התוכית – דניאל מביא הביתה תוכית, אבל נֶמֶש לא מתלהב. הקולות שהתוכית משמיעה מפריעים לו, וגם המראה שלה לא לרוחו. דניאל מבהיר לו שבלה תישאר חלק מהבית, ועל נֶמֶש יהיה להתרגל אליה.

הסיפור מלמד שעלינו לקבל גם את השונים מאיתנו, ולא לשפוט אנשים על פי המראה שלהם.

4.נֶמֶש מבטיח – נֶמֶש מבטיח הבטחות כדי להרגיע את חבריו. אחרי שהוא מסתבך הוא מבין שהוא טעה, כי לפני שמבטיחים צריך לחשוב טוב-טוב, מה ניתן באמת לקיים…
הסיפור מלמד שסוף מעשה במחשבה תחילה

5.נֶמֶש עצוב-  דין התנין מת ביער וכל החיות נפגשות כדי להיפרד ממנו. נֶמֶש מרגיש עצוב ורוצה לבכות אך הוא מתבייש. ליז הכלבה, חברתו, מסבירה לו שכשעצובים – מותר, ואפילו רצוי, לבכות, ולדבר על אנשים שחסרים לנו.

הסיפור מלמד שדרך הבכי והמילים, נרגיש הקלה בעצבות.

חמשת סיפורי נֶמֶש של ארנת גרובמן, וחמשת סיפורי ההמשך של נֶמֶש, שכתבה ג’סי גרובמן, הם חגיגה אחת גדולה, נפלאה.

הכתיבה היפה נעימה ונכנסת ללב, הספרים עצמם מודפסים בפורמט מיוחד ומחומרים איכותיים ביותר, יש גם דפים כפולים שנפתחים. ניכרת ההשקעה ותשומת הלב הרבה שניתנו לכל פרט ופרט בתוכן, בבחירת הפונט, באיורים הנפלאים והיפיפיים,  ובהגשה לקורא.

הספרים  מעבירים מסרים חשובים לילדים, ומנגישים כלי להתמודדות עם בעיות רגשיות. ההזדהות עם נֶמֶש נותנת לילדים אפשרות להבין שעוד מישהו מרגיש בדיוק את מה שהם מרגישים או עשה את אותה טעות שהם עשו ,נעלב כמו נֶמֶש מאותו ארוע שהם חוו, נתקל באותם אירועים, ובו בזמן חושף אותם למחוות של עזרה הדדית, התחשבות וחברות אמיתית,  ואומר את אשר על ליבו בתמימות כובשת.

גם אני וגם נכדי, מאד מאד מאד אהבנו את נֶמֶש♥♥♥♥♥

ואנחנו ממליצים מאד.

סדרת הספרים שארנת גרובמן ז”ל החלה לכתוב ויצאו לאחר מותה ו5 ספרים לא גמורים שהשלימה האם, בשנת 2003, הם הוצאה מחודשת של כל עשרת הספרים בסדרה “סיפורי נמש” מאת ארנת גרובמן (1971-1997) ואימה, גסי גרובמן, וזוהי הזדמנות להתוודע לכישרון שנגדע.

ארנת גרובמן, נולדה בחיפה ב1971. כבר כילדה, היו בה הבנה וחמלה למצוקותיהם של אנשים.
האנשים שסביבה, רבים מהם מבוגרים ממנה בשנים, חלקו איתה סיפורים אינטימיים ואת סודותיהם הכמוסים ביותר, בעוד היא מטה אוזן קשבת ומסייעת להם לשים את הדברים בפרופורציה ולקבל את ההחלטות הנכונות. “אימא”, סיכמה ארנת את פגישתה עם ילד אוטיסט, “אין נפלא יותר מלקבל תגובה מילד חריג”.

הסיפורים מומלצים על ידי משרד החינוך, הן עבור ילדי הגיל הרך – גני ילדים וכיתות א’-ב’, והן במסגרת החינוך המיוחד. בקיצור, מאד מתאים לגילאי 3-6.

את ספרי נמש ניתן לרכוש כאן (קניה מאובטחת)

http://www.nemesh.co.il

או בהזמנה טלפונית :

052-3347928

04-8373050

פקס: 04-8361624

תודה למשפחת גרובמן שהעניקה לי את הזכות לקרוא ולהקריא לנכדי ספרים שנכתבו מתוך ליבם.

תודה לקבוצת “גם ספרים- ספרים לסקירה” ולמנהלות שאיפשרו ל”סיפורי נמש” להגיע אלי.

עוד מהבלוג של אפי

תצוגה מקדימה

צבע השמיים שלנו – אמיטה טראסי

צבע השמיים שלנו – אמיטה טראסי מאנגלית: רחלי לביא הוצאת אריה ניר, הוצאת מודן. מרץ 2018 עותק דיגיטלי – אתר e-vrit צבע השמיים שלנו הוא רומן שבוחן את גורלן של שתי ילדות...

שלום עולם!

היי,אני אפי! איזה כיף שקפצתם לבקר. אני מזמינה אתכם לחלוק איתי את כל מה שאני אוהבת. תמצאו כאן בעיקר ספרי פרוזה  טובים  שאהבתי, אבל לא רק... ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 9 months
תצוגה מקדימה

כולם פה עכשיו - מירי רוזובסקי

כולם פה עכשיו - מירי רוזובסקי הוצא'  כנרת, זמורה. 2019 בסיפור " כולם פה עכשיו" מספר ילד , ללא שם, מה קורה כאשר צריך לצלם תמונה משפחתית ליום המשפחה בגן. עידו הקטן חזר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה