הבלוג של אפי

booksliketheseleadto

עדכונים:

פוסטים: 191

החל מפברואר 2019

יום אחד, הביטה הסופרת, אנייס מרטן-לוגאן, בבנה ובבעלה, ושאלה את עצמה מה יקרה אם תאבד אותם. וכך, באותו הרגע, הגיח לעולם “אנשים מאושרים קוראים ושותים קפה” שמתאר את העובדה הידועה שהחיים קצרים מדי וצריך לדעת ליהנות מכל רגע ורגע, ומצד שני הכל יכול להיגמר בן רגע.

18/04/2019

אנשים מאושרים קוראים ושותים קפה – אנייס מרטן-לוגאן

תרגום: מונה גודאר

 כנרת זמורה-דביר, 2015 , 224 עמ’

anashim_master

הספר הזה משך את תשומת לבי בגלל שני דברים. הראשון, השם המעניין והשני, הכריכה המקסימה. אמרתי שספר שהתברך בשני אלמנטים מושכים עוד לפני שקראתי שורה אחת, יהיה ספר מיוחד ונפלא על אשה בשנות השלשים לחייה ,שמוצאת את עצמה או מחפשת את עצמה.  בדיעבד,  הסופרת כתבה סיפור די עגום , שמתרחש בפריז . דיאן ,איבדה את בעלה ובתה בתאונת דרכים נוראה. אנו פוגשים אותה סמוך ליום השנה אחרי אותו יום נוראי שבו חרב עליה עולמה. היא שרויה באבל עמוק,  ובדיכאון – היא לא מתרחצת, לא יוצאת, לא חיה, ולמעשה מסתגרת בביתה ומפסיקה לתפקד.

“במשך שנה שלמה חזרתי ואמרתי לעצמי בכל יום שהייתי מעדיפה למות איתם. אבל הלב שלי המשיך לפעום בעיקשות והחזיק אותי בחיים. למרבה צערי.”

כותרת הספר היא למעשה שם בית הקפה הספרותי שניהלה עם בעלה לפני מותו, ומאחר והיא לא מתפקדת קרוב לשנה, בית הקפה מתמוטט בדיוק כמוה.

חברה הטוב, פליקס, שהופך לשותף שלה ושל בעלה בבית הקפה הספרותי בעיר, הוא האדם היחיד שאתו היא מוכנה להתראות, אך אורח חייו המתירני והסוער גורם לה אי נוחות. פליקס התוסס , חי במסיבה בלתי פוסקת ובמיניות חסרת מעצורים, מזניח את העסק , ובנוסף, מתיש אותה בהצעות בילוי מתוך נסיון להוציא אותה ממעגל האבל, אך הצעותיו רק מבעתות אותה. כשהוא מציע שיצאו לחופשה ביחד, היא מהרהרת בהצעתו ומחליטה

“לנסוע, לעזוב את פריז. למצוא חור נידח שבו הוא(פליקס) לא יוכל לעקוב אחרי.“  ולהשאיר הכל מאחוריה.

היא חושבת לנסוע לאירלנד. בעלה תמיד רצה לנסוע לשם, כי הוא אהב את הגשם הרוח והקור, אך ויתר על נסיעה לשם כיון ש”הכיר את החולשה שלי לשמש ולשיזוף ולא רצה להכריח אותי ללבוש פליז ומעיל באמצע הקיץ”. אלא שעכשיו, היא מרגישה שהנסיעה הזאת, במובן מסוים, תהיה למקום שבו תוכל למצוא את השקט והשלווה הנחוצים להתבודדות עם בעלה ובתה המתים…מקום שיקרב אותה אל בעלה גם מבחינה רוחנית, ובדרך הזאת אולי תצליח להחלים.

וכך, בעוד היא כבולה באזיקי האובדן, מזדחל בקרבה אט-אט הצורך בשינוי, ושנה לאחר האובדן היא  מחליטה לעשות מעשה ולעבור מהעיר אל הכפר. מעיר האורות הזוהרת היא עוברת לגור בחווה קטנה בכפר נידח באירלנד הקרה ושטופת הרוחות, למקום שבו האצבע ננעצה באטלס אחרי שעצמה עיניים.

היא שוכרת בית מזוג חביב ומבוגר, חשוך ילדים. היא שוקעת באי עשייה במשך שבועות ארוכים ופרט לטיולים על החוף, שתיית בירה בפאב, מפגשים בודדים עם בעלת הבית והתנצחויות מילוליות עם השכן הצעיר הבוטה והקשוח, שלא אוהב אותה באופן לא רציונאלי, אינה עושה דבר. בהמשך נוצר בינה לבין השכן קשר , ומתברר שהוא מומחה בהכנת חביתות מקושקשות, אך הוא גם האחיין חובב הצילום של המשכירים. לאט לאט ,דיאן חוזרת לחיים, אחרי אינסוף רחמים עצמיים אלכוהול ועישון מאסיבי.

וכך יוצא  שבמקום הכי לא צפוי – היא מוצאת את הדרך לכונן זהות חדשה ולהגיע אל המנוחה והנחלה.

אני לא חושבת שאי פעם אשכח את שני הפרקים הראשונים של הספר. הרגשתי כאילו נזרקתי לאמבטיה מלאה קוביות קרח. הכאב שמתואר היה קשה. גרם לי לחשוב איך הייתי מתמודדת אילו חס וחלילה זה היה קורה לי. חשתי מעורבות רגשית עם דיאן וכאבה. אבל איפשהו בהמשך הקריאה, נכונה לי אכזבה. אני לא יכולה לשים את האצבע מה בדיוק קרה. בתחילה חשבתי שאולי משהו התפקשש בתירגום, אבל הסיפור שינה כיוון והפך לקלישאתי מרגע לרגע, וזה לא בדיוק מה שציפיתי לקרוא מסופרת שהיא פסיכולוגית קלינית בהכשרתה. ואילולא הסוף המפתיע, הייתי אומרת שהרומאן הזה הוא בנאלי, צפוי מראש, על התפר בין רומן רומנטי, לספרי חיפוש עצמי. לשמחתי,  טוויסט שעושה הסופרת ממש ברגע האחרון, מצליח להציל את הסיפור , ולהשאיר את הקורא עם תחושה של תקווה.

סה”כ ספר קליל מאד, אוורירי מאד למרות הנושא הכואב.

הקריאה זורמת .

החיים האיריים אולי אינם בדיוק מה שדיאן ציפתה שיהיו, כי היא  ממשיכה באותו סוג של חיים כמו בבית, אבל אולי זה מה שהיא צריכה כדי למצוא את דרכה חזרה לקריאה, לשתית קפה ולהיות מאושרת שוב.

מתאים לאחר צהריים בקיץ או לסוף שבוע גשום.

♥/♥♥(2.5)

עוד מהבלוג של אפי

תצוגה מקדימה

ג’נטלמן במוסקבה

      ג’נטלמן במוסקבה-אמור טאוולס תרגום: אסנת הדר מטר,מאי 2018 ,480 עמ’     ב־ 1922 קובע בית דין בולשביקי שהרוזן אלכסנדר רוסטוב הוא אציל חסר תקנה,...

תצוגה מקדימה

נשיקות בתלתלים – קרן ליאל אשרי

נשיקות בתלתלים – קרן ליאל אשרי איורים: דני קרמן הוצאה:רימונים פברואר 2020 . 24 עמ' מודפסים   השירים שקרן ליאל אשרי כתבה לילדיה, הופכים לספר שירים לילדים של...

תצוגה מקדימה

כשנגמרו לה המילים – חנה קלדרון

כשנגמרו לה המילים – חנה קלדרון הוצאה חנה קלדרון 2019. 333 עמ' הספר מתאר ברגישות ובגובה העיניים את הבדידות והתסכול של רות שכלואה בתוך גופה ללא יכולת לתקשר לאחר ארוע...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה