הבלוג של אפי

booksliketheseleadto

עדכונים:

פוסטים: 161

החל מפברואר 2019

החיים בציילון, בצל אובדן, בגידה, עסקאות מפוקפות והנסיון לחיות את החיים הם הנושאים המרכזיים של הספר הזה.

03/04/2019

סודה של אלמנת הספירים – דיינה ג’פריס

תרגום: יסמין קלין

ידיעות ספרים ,  מרץ  2019   368 עמ’ מודפסים

sapphire_master

“סודה של אלמנת הספירים” הוא הספר הראשון של דיינה ג’פריס שאני קוראת, ולאור הבקורות הנלהבות שקראתי על ספריה הקודמים, רציתי לאהוב את הספר הזה, אבל הסיפור המונוטוני היה משעמם לגמרי,  והכתיבה היתה פשוטה מדי לטעמי. הייתי בטוחה שאוהב את ספרה החדש, שהיה לרב-מכר , אבל הוא לא עמד בציפיות, בלשון המעטה.

תקציר הספר:

העלילה מתרכזת בלואיזה ריב, בתו של סוחר אבני חן בריטי מצליח,בציילון. בשנת 1935 היא נשואה יותר מעשור לאליוט, איש עסקים נמרץ , מקסים ומכור לריגושים, הם זוג מושלם. נדמה שיש להם הכול, חוץ מהדבר שהם רוצים יותר מכול: ילד.

בזמן שלואיזה עוברת הפלות מכאיבות בזו אחר זו ולידה שקטה, אליוט הופך להיות מרוחק, ומתחיל להיעדר מהבית יותר ויותר. הוא מעביר את מרבית זמנו במטע הקינמון הסמוך לאחוזתם. לואיזה מאפשרת את התנהלותו ואינה מעירה הערות לגבי התנהגותו, ובנוסף ממשיכה להזרים ולספק לו כספים, ולממש את חלומותיו העסקיים הלא כל כך ברורים.  כשאליוט מת באופן בלתי צפוי, מתגלים חייו הסודיים, ואיתם חובות הימורים ועסקאות מפוקפקות , ובנוסף הסוד הנורא מכל ,עבורה. לואיזה מנסה להתמודד עם הגילויים החדשים ששופכים אור על חיי הנישואין שלה, על המצב הפיננסי בו היא שרויה. דמויות מפוקפקות צצות ועולות, ארועים יוצאי דופן מתרחשים, ומעל לכל מרחפים יחסיה החדשים של לואיזה עם ליאו, בעליו של מטע הקינמון.

כשדיינה ג’פריס כותבת על ציילון זה הדבר היחידי הטוב ביותר שמתואר בספר הזה.

שנת 1935 בציילון (סרי לנקה היום), החי והצומח, מזג האויר, המזון ,הים, החוף, הפריחה, הצפורים, הבדלי המעמדות בין אדונים ומשרתים, מתוארים  כרקע אקזוטי לספר.

לעומת זאת, בכל הנוגע לדמויות ולעלילה, הספר לוקה בחסר.

 מאחר ולא קראתי אף אחד מספריה הקודמים אינני יכולה להגיד שהוא טוב יותר או פחות בהשוואה אליהם.  ההתרשמות שלי היא על פי הקריאה בספר הזה בלבד.

וכך , לדעתי ,

הדמויות המתוארות כאן לא מפותחות,  אין בהן עומק, לואיזה כדמות ראשית, לא דברה אלי, ולא עוררה את רחשי לבי במצוקותיה, היא היתה דמות שטוחה, לא היתה בה מספיק חיות, או אופי, או כוח להניע את העלילה בצורה מענינת. היא היתה מהודרת אך לא מדהימה.

אין שום דיאלוג משמעותי, הרבה מהדיאלוגים כתובים בצורה מגושמת, אפילו מביכה. גם כאשר יש שיחה שאמורה להיות משמעותית, כל מה שנאמר נשמע כמו משהו נדוש ושחוק או קשקוש תפל ומשעמם.  אפילו המתח לא מותח.

חלק גדול מהעלילה היה צפוי, די בנאלי, כולל החמות הביצ’ית אשר כמה מפתיע, הופכת את עורה בסופו של דבר כשהיא מבינה היכן טעתה.

לואיזה, שכל הזמן רצית להרגיש רע על חייה המשעממים, או אליוט בעלה הנוראי, נצלן חסר חוט שידרה לא הצליחו לגרום לי לאהוב אותם או לדאוג לגורלם משום שהם הצטיירו בעיני כבובות נייר.

לספר הזה היה יכול להיות פוטנציאל גדול אבל בסיכומו של דבר הוא היה שטחי לחלוטין, והרגיש לי כמו טיוטה לספר.

הדרמה , המתח וההתרגשות נכתבו באופן כזה שלא הצליחו למשוך את תשומת לבי. מצאתי את עצמי מגחכת לא אחת  תוך כדי קריאה ומודה שלא הרגשתי שמץ הזדהות עם אף אחת מהדמויות.

כל מה שקורה בספר הזה ברור ומובן מראש ונטול הפתעות.  נוף יפה, קצת למדתי על מטעי קינמון , על קולומבו וגול, עיר חוף יפה בציילון אבל כולם מתנהלים כפי שמצופה מהם, הכתיבה רדודה ושטחית הדמויות חלשות, והעלילה גם, אפילו משעממת. לא אחת רציתי לוותר על הקריאה אבל חשבתי אולי ההמשך יביא איזו הפתעה נפלאה. אז זהו, שלא!

יותר מזה, שם הספר, הבטיח שנקרא על אלמנת ספירים, ולכן חשבתי  שעסקי אבני החן והספירים של לואיזה ואביה, ואליוט בעלה שעבד בעסק, יהיו במוקד העלילה, אך האמת שהם תוארו בצורה שטחית ולא הפכו למוקד.  נהפוך הוא, עסקי הקינמון הם שבלטו. ובנוסף, קשה להגדיר את הספר כרומן היסטורי. בעיני הוא יותר רומן רומנטי.

הסוף היה כצפוי, “לאבי דאבי”, כמו בונבוניירה קשורה עם סרט נחמד …

סה”כ מתאים למי שמחפש ספר טיסה או ספר לשפת הים ,משהו קליל שלא ישאר איתך מעבר לעמוד האחרון.

♥♥(2)

קבלתי עותק מודפס של הספר הזה לסקירה בשיתוף מועדון הקוראות של סלונה.

עוד מהבלוג של אפי

תצוגה מקדימה

אשה מעבר לים – שרית ישי לוי

אשה מעבר לים – שרית ישי לוי מודן ,אפריל 2019 . 470 עמ' מודפסים אליה, לילי ורייצ'ל . נכדה, אמא וסבתא. שלוש נשים בלתי נשכחות עומדות בלב הרומן המסעיר "אישה מעבר לים". אליה,...

תצוגה מקדימה

אמא קומי - אלדד כהן

אמא קומי - אלדד כהן ידיעות ספרים . מאי 2019.  328 עמ' יוּדה בן השתים-עשרה, חי עם אמו בדירה קטנה שקבלה בירושה מאדם שטיפלה בו ללא תמורה, מעל שוק מחנה יהודה...

שלום עולם!

היי,אני אפי! איזה כיף שקפצתם לבקר. אני מזמינה אתכם לחלוק איתי את כל מה שאני אוהבת. תמצאו כאן בעיקר ספרי פרוזה  טובים  שאהבתי, אבל לא רק... ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 12 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה