הבלוג של שולי ב.

קריאה אחרונה לנוסעים

סופרת ספרים וקוראת אנשים.

עדכונים:

פוסטים: 31

החל מיוני 2012

קיימים סיפורים רבים מעוררי מחשבה והשראה בהיסטוריה האנושית שלא מוכרים מספיק לקוראים הישראלים. אגדות אמיתיות הוא ספר שמטרתו להנגיש סיפורים אלה לילדים ולהוריהם.

15/02/2019

אגדות אמתיות התחיל מפרויקט של תום ביקין אוחיון, סופר וחוקר תרבות, לאסוף סיפורים שונים על דמויות משמעותיות בהיסטוריה שחלקן פחות מוכרות לקורא הישראלי ולהנגיש אותם לילדים מתוך כבוד ובלי להתעלם גם מחלקים קשים יותר בסיפור, מתוך הבנה שהילד, לעתים בתיווך ההורה יוכל להכיל גם חלקים אלה. באחרית דבר יש גם התייחסות לרצון להחזיר למשפחות את מוסד ה”שעת סיפור”  גם בחיים המודרניים  ולחפש עוד מידע על הדמויות והרקע שלהן. הספר אמור להיות ראשון בסדרה ארוכה של ספרים.

תמיכה בפרויקט בהתהוות זה סוג של הימור. יש פרויקטים שנשמעים טוב “על הנייר” והביצוע פחות מרשים. במקרה זה הפרויקט נשמע כמו משהו ששווה את ההימור ועכשיו כשהספר בידינו אני שמחה שצדקתי.

הבאתי את הספר לבן ה12 שלי והספר התקבל בחשדנות אופיינית. ספר אגדות לנער צעיר בפורמט מנוקד? לשמחתי הוא ניסה ונלכד בספר ותוך יום הוא חיסל את כולו. לטענתו הספר מעולה. הוא מביא סיפורים מרתקים ואת חלק מהאישים והנשים הוא לא הכיר. הוא נהנה גם לשלוף פרטי מידע על הדמויות של הגיבורים. אני התחלתי מהסיפור החותם את הספר על טופאק שאקור בעיקר כי הייתי סקרנית לדעת איך סיפור חייו המורכב יסופר באופן שיותאם לילדים ושמחתי לראות שהייתה התייחסות גם לעוני ולפשע אך גם לשאיפה לצאת ממנו. את רצונה של אמו שיגדל להיות אדם ישר ומכובד ואת תמיכתם של חבריו מכנופיית הפשע בקריירה המוסיקלית שלו.

“אנשים רבים שמגיעים לכלא מוצאים את עצמם חוזרים לעולם הפשע, פשוט בגלל שכל האנשים סביבם הם פושעים. אבל טופאק ראה במצבו העגום הזדמנות. בתקופה ששהה במאסר קרא ספרים רבים-ספרי שירה ופילוסופיה-והתחיל לחשוב כיצד יוכל לעזור לכל אותם אנשים שנשארו בשכונות הפשע.”

הקו המאחד בסיפורים הוא גיבורות וגיבורים שלא מוכנים לקבל כגזרת גורל את המציאות שהם חיים בה ויש להם דחף לחשוב עליה בצורה שונה, לחקור אותה או לעשות דברים אחרת ובכך הם הצליחו לחולל שינוים מפליגים, אם בסירוב פקודה שמנע מלחמת עולם שלישית, או ביצירת חיסון לפוליו שיהיה זמין לכולם גם במחיר של ויתור על התעשרות, בחברה קפיטליסטית, או להנהיג  עם  בדרכי שלום, גם אם את אישה שלא אמורה לעשות זאת בשל מינך.

עוד בחירה ראויה לציון היא הבחירה במאיירים שונים לאיור האגדות. העיצוב החזותי הוא מאד משמעותי בספרי ילדים ובפרט בספרי אגדות. הסגנונות השונים והאסתטיקה המוקפדת תרמו מאד לחוויית הקריאה.

 זה ספר עם מטרה חינוכית ברורה אבל לא מסריח מדידקטיות. יש תחושה של הרבה כבוד לקוראים שלו, ילדים ומבוגרים. בנוסף אני רואה חשיבות רבה בהעלאת סיפורים נשכחים ומשמעותיים מההיסטוריה ודמויות שניסו למחוק אותן מסיבות פוליטיות ואחרות. אני יכולה לראות אותו כספר שגם ההורה יוכל ליהנות ממנו לא פחות מהילד.

אגדות ינאי

אגדות אמיתיות

מאת: תום ביקין אוחיון

איורים: מאיירים שונים

הוצאת פנק.

עוד מהבלוג של שולי ב.

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה