הבלוג של שולי ב.

קריאה אחרונה לנוסעים

סופרת ספרים וקוראת אנשים.

עדכונים:

פוסטים: 31

החל מיוני 2012

מה הקשר בין אישה מקסטת המנודים בהודו, צעירה איטלקייה ואשת קריירה קנדית? השאיפה לחירות וההתקוממות נגד גורלן.

27/10/2018

latresse

הצמה מאת לטישיה קולומבני

תרגום מאנגלית: אביגייל בורשטיין, הוצאת מחברות לספרות (כנרת זמורה ביתן)

מה משותף לבת לקסטת המנודים בהודו, עורכת דין קנדית ושוזרת שיער איטלקייה? הספר מגלה שיש הרבה מהמשותף, סמיטה, ג’וליה ושרה הן  נשים שמעמדן כופה עליהן גורל מסוים והן נאבקות באותו גורל. אם זו סמיטה ההודית  שאוספת צואה וחולמת שבתה תלך לבית הספר ותיחלץ מהגורל שיועד לה כבת לקסטת המנודים  בניגוד לדעת  החברה, או ג’וליה האיטלקייה שמגלה שמפעל השזירה של משפחתה בצרות והיא עומדת בפני בחירה להינשא לבחור שמחזר אחריה שיכול להציל את משפחתה מקריסה כלכלית או להישאר עם הבחור הסיקי שהיא אוהבת שיש לו רעיון שדורש יוזמה והובלת שינוים במפעל. או שרה, אשת קריירה שהתקדמה בתרבות גברית שמוחקת את הזכות לחיים פרטיים בזכות יצירת חיץ גמור בין חיי המשפחה שלה לעבודה ומנסה לנהוג כך גם ביחס למחלת הסרטן שלה.

לאחר קריאת הספר הרגשתי סוג של קונפליקט. ברורה לי כוונת הסופרת ליצור אצל הקורא/ת את  תחושת ההתקוממות נוכח חוסר הצדק וההתפעלות מהאומץ של הנשים לשנות את גורלן במצבים בלתי אפשריים ואני כמובן בעד . אבל הדידקטיות מרחפת מעל הספר כמו בושם שהתיזו ממנו כמות מוגזמת. המסרים היו פשטניים להחריד והגיבורות נראו לי כמעין נערות הפוסטר של הרעיון  והרגשתי שהן יותר כלי שרת של הסיפור מאשר דמויות שקל להתחבר אליהן. בשניים משלושת הסיפורים ההפרדה בין ה”רעים” ל”טובים” ברורה ודיכוטומית. אלה שרוצים לשמור על הסדר הישן, ואלה שתומכים בגיבורות. במקרה של שרה, עורכת הדין הקנדית , הרגשתי שהסיפור בעייתי מאד. החל בכך שהיא משעבדת את עצמה ועבודה ומוחקת כל זכר למשפחתה או למה שדומה לחיים אישיים כשהיא בעבודה . היא רוצה להיות שותפה אבל תחושת הסיפוק וההישגיות שלה בעבודה לא ניכרות בסיפור והאנרגיה שלה מוקדשת להסתרה. מחלת הסרטן לא משנה אותה אלא רק מראה את הפנים המכוערות של החברה שהיא עובדת בה שמנצלת את חולשתה כדי לפגוע בה והפתרון שלה הוא לא מציאת מקורות סיפוק והגשמה עצמית חלופים אלא הפאה ששוב מסתירה (אם כי גם מחזירה לה את תחושת הנשיות ).

הרגשתי גם תחושת אי נוחות מנקודת המבט של המחברת על העולם השלישי. הרגשתי שיש בהסתכלות שלה חוסר עומק ותחושה שהיא עשתה תחקיר מסוים על הנושא כי היה חשוב לה להקביל בין מצב הדאליתים שהם הקסטה הנמוכה בהודו והסיכוי שלהם להתקדם למעמד גבוה יותר אפסי לבין אישה בעולם המודרני שלכאורה “עשתה את זה” והצליחה אך למעשה בעצם היותה אישה היא נשארת תקועה. משהו בהקבלה הזאת הרגיש לא מוצלח. הסיפור של ג’וליה הרגיש פחות קשור אולי כי הקונפליקט שם לא היה חד מספיק. כמו כן קצת צרם העניין שהפתרון לבעיה המשפחתית נמצא בידי גבר והאישה היא המבצעת.

יכול להיות שכנערה הייתי נהנית יותר מהספר. ההרגשה שלי היא שהסיפור של סמיטה על אף שהיה יכול להיות מסופר בצורה טובה יותר הוא המוצלח יותר והיה יכול לעמוד בפני עצמו. השניים האחרים נותנים הרגשה שכבר שמעתי את הסיפור בגרסאות כאלה ואחרות.

הספר התקבל לסקירה ממועדון הספר הסגול של “כנרת זמורה ביתן”.

.

עוד מהבלוג של שולי ב.

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....