הבלוג של שולי ב.

קריאה אחרונה לנוסעים

סופרת ספרים וקוראת אנשים.

עדכונים:

פוסטים: 31

החל מיוני 2012

כחול הירח /סימונה ואן דר פלוכט, תרגום: ד”ר אורן שדה לייכט, הוצאת כינרת זמורה ביתן

יש ספרים שיש בהם את רכיב סינדרלה. אישה לא בלתי מושכת  שחיה במקום ובזמן הלא נכונים ובתנאים שלא יאפשרו לכישרון הגדול שלה לצאת עד שקורה משהו (טרגדיה) שתחייב אותה לעשות שינוי בחייה ואז היא תפגוש את האנשים הנכונים (גברים) שיספקו לה את התנאים הנכונים לממש את הכישרון.

זה סיפורה של קתרין שחיה בכפר הולנדי במאה ה 17. היא מעטרת רהיטים וכלים כתחביב ובשלב מסוים לאחר שתי טרגדיות נאלצת לעזוב את ביתה ולעבוד בעיר הגדולה ( יולדת תינוק מת וכשנה אחר כך מתאלמנת במפתיע לאחר שבעלה השיכור נחנק בשנתו). מוות ומחלות ואובדן בני משפחה הם אירועים די שגרתיים במציאות בה היא חיה.

קתרין פוגשת בפונדק של ידידתה גבר צעיר ונאה שמתרשם ממנה מאד וממליץ לאחיו שחי באמסטרדם להעסיק אותה כמנהלת משק הבית לאחר שקודמתה הישישה בת ה40 מתה ממשהו. וכך קתרין מוצאת את עצמה בעיר הגדולה. היא משתלבת יפה בבית. מעסיקיה הם זוג נטול ילדים. הגבר הוא אדם אמיד  ודתי ואשתו הדיכאונית עוסקת ברצינות רבה בציור למרות שאינה מוכשרת מדי  וכאן מגיעה ההזדמנות שלה ללוות את גבירתה לשיעורי הציור שמעביר צייר שהוא משוליותיו של רמברנט הצייר המפורסם בהופעת אורח. וכשדברים מתחילים להסתדר מופיעה דמות מהעבר. מהכפר שיודע עליה פרט שיכול להחריב את חייה. הוא סוחט אותה והיא נאלצת לברוח מאמסטרדם לדלפט. היא מגיעה לאח של מעסיקה לשעבר שהוא בעל בית מלאכה לקדרות שעבר טרגדיה בחייו : וכמובן גם פה קתרין מצליחה לחולל שינוי בחייו ולשדרג משמעותית את בית העסק לאחר שהיא מכניסה דוגמאות חדשות של עיטורים לכלים. ואז בא הפיצוץ של מחסן השריפה בדלפט (אירוע היסטורי שאכן קרה) ממנו היא ניצלת בנס . העבר שלה פוגש אותה שוב ומגיפת הדבר מכריחה אותה לחזור זמנית לכפר הולדתה ולהתעמת איתו.

הספר בהתחלה נראה לי יותר כרומן היסטורי בזכות תיאורי התקופה ושילוב האירועים האמיתיים וכמובן גם תיאור הסצינה האמנותית ומפעלי החרסינה של דלפט. אלה היו החלקים המעניינים יותר בספר. אבל הרגשתי שהוא מקבל כיוון של רומן רומנטי עם תבניות צפויות. מבחינת העלילה הרגשתי שהאירועים באו על חשבון עיצוב הדמויות. ריבוי הטרגדיות והמהלך הצפוי משהו של האירועים גרמו לכך שלא התחברתי לגיבורה כפי שהייתי רוצה. זה אמנם היה נחמד לראות שגם במאה ה16 היו נשים ציירות ופעילות בתעשייה ולעתים  הגיבורה קיבלה קצת אופי אבל זה לא הספיק.

מדובר בספר מהנה לקריאה אבל לא הרגשתי שמשהו ממנו נשאר איתי.

הספר התקבל לסקירה מהוצאת כינרת זמורה ביתן

עוד מהבלוג של שולי ב.

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה