יזמת, הנשיות שלך היא הכוח שלך

כל חיי פחדתי להיות אישה בעסקים, אבל הצורך והרצון היו חזקים ממני והיום אני לא מבינה איך אפשר להצליח בעסקים אחרת כך הקמתי עסק שהתחיל מאפס והפך להצלחה מסחררת

19/11/2019
כסף וקריירה קבלו עדכונים מכסף וקריירה
  • RSS

מאת: יפית סגל- מנהלת ומנכ"לית חברת לוקיט

 

יפית סגל "הצורך והרצון היו חזקים ממני" (אלבום פרטי)

כל חיי פחדתי להיות אישה בעסקים, אבל הצורך והרצון היו חזקים ממני.

הכול התחיל מערב של ריקודי סלסה בטוקיו. יש לי שריטה – אני פולניה למהדרין, ולא יוצאת מהבית בלי כל הבית. ערב אחד, במהלך תקופת התמחות קצרה בחברת פוג'יטסו היפנית, כשהלכתי לרקוד, שוב יצאתי עם התיק הכבד. בטוקיו, לוקרים לשמירת חפצים נמצאים בכל פינה ממש – בתחנות רכבת, קניונים, במועדונים ואיפה לא. אז הנחתי בלוקר את המשקולת הזו שקראתי לה תיק, והיה לי ערב נפלא. ליטפתי את הלוקר והחלטתי שאני רוצה להביא אותו לישראל. נזכרתי איך בצבא הייתי מוכרת כליה בשביל להיפטר מהקיטבג העצום לשעה שעתיים של שופינג בדרך הביתה.

החלטתי למצוא מקום ללוקרים. מנכ"ל התחנה המרכזית של תל אביב, מיקי זיו, לא יודע את זה, אבל לפני שנכנסתי אליו באופן לא קרוא, עמדתי מחוץ למשרדים ורעדתי. לא ידעתי מאיפה להתחיל להסביר מה אני רוצה. מה גם שלא היו לי בכלל לוקרים ואפילו לא שם לעסק, או עסק. למזלי מיקי, אדם פתוח ויזם בנשמתו, החליט לתת לי הזדמנות. יצאתי משם וסיפרתי לכל מי שהסכים להקשיב שהרגע מכרתי אוויר.

אז היה לי לקוח, עכשיו נותר למצוא את המוצר. את הלוקרים החלטתי לנסות לייצר קודם בסין. מבועתת מפחד נסעתי לבדי לאזור שכוח אל. הגעתי לכפרים נידחים והתוודעתי למפעלים הסינים. נפלתי על החורף הכי קר בסין ב-30 השנים האחרונות. הרגשתי שאני מאבדת את הרגליים שלי מרוב קור ואת דעתי מרוב בדידות.

לפני שנסעתי חששתי שיזלזלו בי - הרי הייתי אישה, יזמית קטנה, חסרת ממון ועם רעיון בלבד. להפתעתי, מעבר לכך שקיבלו אותי כשווה בין שווים והזמינו אותי לארוחות עסקים עשירות, גיליתי שנשות עסקים בסין הן דבר שבשגרה. ככלל, הסינים מעריצים את המערב. הם יעשו הכול בשביל הביזנס, ולמזלם, הם לא מתעכבים לבדוק מה מינך ומה עשית בחיים. מצאתי את המפעל הטוב ביותר ולמרות הפחד להפסיד את כל חסכונותיי, ביצעתי הזמנה גדולה של לוקרים. כך נולדה לה לוקיט – החברה ללוקרים לשמירת חפצים וטעינת ניידים.

לוקרים של חברת לוקיט בבאר שבע (אלבום פרטי)

בסופו של דבר, בעבודה קשה ומייאשת לעתים, הלוקרים של לוקיט שודרגו טכנולוגית, מיוצרים גם בגרמניה ונכנסו לתחנות רכבת, תחנות מרכזיות, קניונים, מרכזי בילוי ותיירות, משחקיות, בתי חולים, מועדונים ועוד.

גם אחרי שבניתי עסק מאפס וחשבתי שהשלב המאתגר מאחורי, כשהחברה נבחרה להיות שומרת החפצים הרשמית של האירוויזיון, נבהלתי כי לא עשיתי פרויקט כזה מעולם. פניתי לעזרה לגיא בינו, היועץ העסקי של סניף תל אביב של מעוף הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, ובעזרתו הקמתי אוהל שמירת חפצים מפואר. הפרויקט של האירוויזיון  יחד עם הסיוע של מעוף גרמו לי להבין  שהגיע הזמן לצמוח לשוק הבינלאומי וכיום אני מחפשת משקיעים.

כל חיי פחדתי להיות אישה בעסקים , אבל היום אני לא מבינה איך אפשר להצליח בעסקים אם את לא. איך פותחים דלתות?. טבעי לי להתקשר לאנשים זרים ולהתפרץ למשרדים – אף אחד לא יזעיק את הביטחון לבחורה חייכנית. היות ואני לא מונעת מענייני כבוד, אני לא מתרגשת מסירובים או יחס שעלול להתפרש כמזלזל, מה שמשאיר לי את האפשרות להמשיך ולשכנע. לדעתי האישית, כנשים אנחנו מעדיפות שיתוף פעולה על פני מלחמה ותחרות, וזה מתכון נכון יותר להצלחה. אני גם סבורה שאנחנו קשובות יותר ללקוחות שלנו ושמחות להשתנות עבורם. העניין הכי חשוב בעיני - קל לי לבקש עזרה ולהשתמש בה – לא הייתי מצליחה להתקדם ללא עזרתם של ארגונים ליזמים כמו מעוף וקרן שמש (ממליצה לכל יזם מתחיל). למעשה, מי בכלל היה נותן לי לכתוב פה משהו, לולא הייתי אישה.

בא לך ליזום משהו? הנשיות שלך היא הכוח שלך, תהני ממנה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך