רבה חילונית במועצה דתית

רבה חילונית הומניסטית והמכהנת במועצה דתית עירונית צריכה להצטייד במידה בריאה של נחישות ועיקשות לצד יכולת לניהול משא ומתן ונכונות לנהוג בדיסקרטיות כדי להגיע להשגים

13/07/2018
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: גלית אורן ־ מורן

הרבה גלית אורן מורן (אלבום פרטי)

כאשר נתבקשתי, על ידי נציגי מרצ במועצת העיר כפר סבא, לשמש נציגת המפלגה במועצה הדתית של העיר, מילא אותי ספק גדול: מה לי - רבה חילונית הומניסטית - ולגוף שאני חושבת שעליו להתבטל? אולם לאחר שהקדשתי לכך מחשבה רבה והתייעצתי עם נשים וגברים טובות וטובים, הבנתי שכמו בכל גוף הניזון מכספי ציבור - כלל הציבור - גם במועצה הדתית ראוי שיישמע הקול החילוני וראוי שכלל הציבור ייהנה משירותיו של גוף הממומן על ידו, שהרי עד לאחרונה רק ציבור דתי אורתודוכסי נהנה משירותים אלו.

ההתחלה הייתה מורכבת. רוב חברי המועצה, ובעיקר העומד בראשה, התקשו לקבל את נוכחותן של שתי נשים – גילה ווגל ואני - במועצה. אחת מהן אף נושאת את התואר רבה ואינה מוכנה, למרבה ההפתעה, לוותר עליו כששמה מוזכר במסמכים רשמיים. לזכותו של יו"ר המועצה ייאמר כי לאחר תקופה קצרה (והרבה מאוד מקרים מבדחים - מקצתם יותר ומקצתם פחות) הוא למד להכיר ואני מרשה לעצמי לומר, אף להעריך אותנו.

שותפתי גילה ואני חיפשנו את התחומים שבהם יש ביכולתנו להשפיע השפעה אמיתית. החיפוש דרש עיון מעמיק בדו"חות הכספיים של המועצה. השגתם איננה משימה פשוטה, אך החוק עמד לצדנו וצלחנו את המשימה. הניסיון הזה, כמו רבים אחרים, לימדנו שעיקשות היא אחת התכונות החשובות הנדרשות מחברת כל מועצה דתית: עלינו לעמוד על זכותנו החוקית לקבל את כל המידע הדרוש לנו. עד מהרה גילינו שעיקר תקציב המועצה מוקדש לצרכים שאינם ניתנים לשינוי, אולם סעיף קטן בתקציב, שכותרתו "תרבות תורנית", פתוח לפרשנות. בבדיקת הסעיף בדו"חות של השנים האחרונות גילינו שהכסף הועבר לגופים ולצרכים משונים ולא ברורים. כשביקשנו הסברים לא תמיד קיבלנו תשובות שהניחו את דעתנו. החלטנו לעשות מעשה ולבקש, באסרטיביות, שחלק מן התקציב בסעיף "תרבות תורנית" יוקדש לפעילויות תרבות יהודית המיועדות לציבור שאינו אורתודוקסי ואף לציבור החילוני (להבדיל מפעילויות דתיות, המיועדות לדתיים אורתודוכסיים).

בהתאם למה שלמדנו בקורס הליווי של קולך, נאמני תורה ועבודה ושתי"ל לנשים במועצות הדתיות, קבענו פגישה עם יו"ר המועצה (כדי לסגור את הדברים לפני ישיבת המועצה) ולבשנו את מדי הקרב שלנו. העבודה הפוליטית האמיתית נעשית מראש ומאחורי הקלעים. השיח השקט והאינטימי בחדר סגור מאפשר הקשבה ובעקבותיה מגיעות פשרות והסכמות שלא ייתכנו בישיבה רבת משתתפים.

כששמע יו"ר המועצה במה מדובר הופתע מאוד, אך הסבר מנומק היטב על מהותה החילונית של העיר ונאום חוצב להבות על חלוקת כספי ציבור הוגנת עשו את שלהם. הוא הסכים בשני תנאים: שהקריטריונים לקבלת מימון לאירועים שאינם אורתודוקסיים יהיו זהים לאלו של האירועים האורתודוכסיים, ושהדבר יישמר בסוד. השקיפות והאמת נמצאות במקום גבוה מאוד בסדרי האמונות שלי, ולמרות זאת הסכמתי לתנאי הסודיות. מובן שהייתי שמחה שהדברים יהיו חשופים, שכן הציבור צריך לדעת על המתרחש במועצה, אבל דיסקרטיות היא כנראה המחיר שצריך לשלם בעבודה פוליטית ואותו אני מוכנה לשלם בינתיים. סיכומו של דבר יצאנו לדרך.

כך, בשקט. הנושא הועלה להצבעה בישיבת המועצה והוסכם פה אחד. מאז שנת 2015, משתתפת המועצה הדתית בכפר סבא במימון אירועי תרבות יהודית שאינם אורתודוקסים, כגון: סדר נשים חילוני, הבדלה בין יום הזיכרון ליום העצמאות בקהילה הקונסרבטיבית, מפגשי יום כיפור חילוניים ועוד. זה מעט וזה מוצנע בינתיים, אך אני מרגישה שזהו בהחלט תחילתו של שינוי. זהו ההישג שאני הכי גאה בו מכל פעולותיי כחברת המועצה הדתית. חלוקת כספי ציבור הוגנת יותר והנחלת תרבות יהודית פלורליסטית באמצעות כספי ציבור ולא רק באמצעות מימון פרטי, כפי שהיה עד כה. המסר המרכזי שלי לחברות מועצה אחרות הוא לנסות לקדם דברים שהן מאמינות בהם. אם יש לך אג׳נדה שאת מאמינה בה, אל תוותרי - בטח בלי לנסות, גם אם הדברים נראים תחילה מופרכים. בעבודה בין אישית רגישה ובהקשבה אפשר להצליח.

אם שליחות ציבורית בכלל ושליחות נשים בפרט חשובה לך ואת רוצה לעשות שינוי, הצטרפי אלינו לכנס נשים השלישי לנשים במועצות דתיות ב- 17.7.2018, בארגונם של קולךנאמני תורה ועבודה ושתי"ל. תראי שהשד ממש לא נורא. אנחנו קבוצה תומכת ומאוחדת, כך שלא תהיי שם לבד.

כנס נשים במועצות הדתיות

** הכותבת היא רבה חילונית הומניסטית, בוגרת "תמורה", המכון הגבוה להכשרת רבנים חילונים. גלית עוסקת שנים רבות בחינוך המיוחד ובהתחדשות יהודית בחינוך המיוחד, עורכת טקסי מעגל החיים ומעגל השנה ומנחה בתי מדרש. היא חברת המועצה הדתית בכפר סבא ומקדמת פעילות חילונית, שוויונית ופלורליסטית
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה