משמיעה את קולות הקורבנות ומשנה את השיח הציבורי

נעים להכיר: ורד פלמן, כתבת תחום עבירות מין בחטיבת החדשות של כאן, תאגיד השידור. איך היא רואה את תפקידה ואיך היא מקווה להשפיע על השיח הציבורי?

02/01/2018
ורד פלמן קבלו עדכונים מורד
  • RSS

זה קרה כמה ימים לפני שפרץ כאן גל העדויות נגד ידוענים, בעיקרם אנשי תקשורת, זה שהחל בעדותה של אושרת קוטלר נגד אלכס גלעדי.

מנהל חטיבת החדשות ברוך שי בישר לי כי החליט למנות אותי לכתבת תחום עבירות מין כדי שנוכל לשים את הנושא הכאוב והרגיש הזה בקדמת הבמה בתאגיד השידור.

התחום לא היה זר לי, נחשפתי אליו לא מעט בתפקידי ככתבת משטרה ופלילים במשך שנים בערוץ הראשון, אך תמיד זה היה מהזויות הפלילית וכאשר עלתה לתודעה פרשיה שבה הייתה חקירה מתוקשרת.

ורד פלמן כתבת תחום עבירות מין בתאגיד השידור הציבורי (צילום: רונן פדידה)

הדגש היה על המעשים שעשה עבריין המין, על מהות הפגיעה. הרגשתי את הקושי של הנפגעות, שמעתי מהן עד כמה קשה להן לבוא ולספר את סיפורן אבל מודה ומתוודה כי לא נחשפתי לעולם שלם נוסף הקיים בתחום זה. עולם הקשור לנפגעות עצמן, להשלכות של הפגיעה עליהן, השלכות כלכליות, נפשיות, תפקודיות. לטיפול בהן או לטיפול הלוקה בחסר בהן, ללקונות בחוק ובמערכת. ולהשתקה ולשתיקה במדינת ישראל. שתיקה שלעיתים היא צורמת מאוד, לא רק בחלקים היותר מסורתיים של החברה, גם בחלקים המתיימרים להיות פתוחים יותר- כאשר מאשימים את הקורבן. להשתקה של מוסדות וארגונים את הנעשה בתוכם. את כל זה אני מקווה שאוכל ואצליח להשמיע יותר, להביא את הקולות, את התופעות לקדמת הבמה ולשיח הציבורי בתקשורת ואולי, אולי להוביל לשינוי ולו במעט, למען הנפגעות והנפגעים.

בשנים האחרונות כששמעתי יותר ויותר על גברים שמאשימים את קורבן העבירה, את אותה אישה שהעזה לצאת ולספר את סיפורה, הדבר מאוד הרגיז אותי. בהרבה מהמקרים מדובר בגברים זרים, שלא מכירים כלל את האישה או את הגבר הפוגע ומרשים לעצמם לנקוט עמדה מגוננת כלפי התוקף ועמדה מאשימה כלפי המותקפת. יש לי ילדה שעוד מעט ימלאו לה שנתיים ואני מקווה שכשהיא תגדל אני אדע שעשיתי משהו בשביל שהיא לא תחייה באווירה כזאת, בחברה כזאת המעדיפה שלא לתת אמון בנשים. אני מקווה גם אצליח ולו במעט להשפיע על השיח הציבורי בנוגע לתופעה הכאובה הזאת ואולי אולי זה יהיה שינוי שיוביל גם למציאות שונה וסביבה מוגנת יותר מהטרדות מיניות.

צפו בכתבתה של ורד פלמן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה