מישהו שכח שהמידע שייך לציבור

בכנסת ה-21 שקיפות הפכה להיות מילה מיותרת, עד כדי כך שבחודש שעבר התבשרנו כי יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, אישר את ביטול וועדת השקיפות בראשותה של ח"כ סתיו שפיר

20/05/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

* הכותבת היא ענת מופקדי, מנכ"לית ארגון 'אנו עושים שינוי'.

שקיפות היא תכונה של חומר המגדירה את מעבר האור דרכו. כשבוחנים את נושא השקיפות ברשויות השלטון, גם כאן אנו מצפים שהאור והמידע יעבור אלינו, הציבור הרחב.

הבקשה לשקיפות נראית לגיטימית ובסיסית ביותר. את השקיפות בהנהגה הציבורית אנו מוצאים כבר אצל משה רבנו שלא היינו חושדים בו בחוסר שקיפות. אך גם הוא כמנהיגנו הראשון מבין את העיקרון שבונה מנהיגות. כפי שתואר בתהליך בניית המשכן "אלה פְקוּדֵי הַמִּשְׁכָּן מִשְׁכַּן הָעֵדֻת אֲשֶׁר פֻּקַּד עַל פִּי מֹשֶׁה". על אף העובדה שמשה היה גזבר לעצמו הוא ספר את הכסף מול עיני העם והחשבים ומנהלי החשבונות שפעלו עמו הצטוו להתהלך בבגדים ללא כיסים.

יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין shutterstock By Roman Yanushevsky

עם זאת, לצערנו הרב, בכנסת ה-21 שקיפות הפכה להיות מילה מיותרת. עד כדי כך, שבאפריל האחרון התבשרנו כי יו"ר הכנסת הנכנס, ח"כ יולי אדלשטיין, אישר את ביטול וועדת השקיפות בראשותה של ח"כ סתיו שפיר. הועדה שפעלה שנה אחת בלבד, הייתה לקרן אור חשובה מאוד שהאירה שוב ושוב נושאים ותהליכים שהוסתרו מעיני הציבור הרחב. ואנחנו שואלים למה? האם יש סיבה לכבות את האור? מה גרם ליו"ר הכנסת להחליט לכבות את השלטר על ועדת השקיפות.

ח"כ סתיו שפיר, צילום ניר אריאלי

בין הישגיה הבולטים של הוועדה, נמנית מגמה ניכרת של שיתוף הציבור ברשויות המקומיות. יש כאלה שיגידו שמגמה זו האטה את קצב העבודה של הרשות אך רשויות רבות יודעות שתהליך זה מיעל משמעותית את ההתנהלות. למשל, בשכונה בה אני מתגוררת בירושלים העירייה החליטה לבנות ברחוב קטן ללא מוצא, שלושה גני ילדים. החלטה זו אינה לוקחת בחשבון את מצוקת החניה והסכנות האורבות בדרך לילדנו הקטנים. התושבים בשכונה, שידעו יותר טוב מכל פקיד עירוני, בכיר ככל שיהיה, מה הן הסכנות שקיימות בהחלטה זו, החליטו לעשות מעשה - התאגדנו והשמענו קולנו וביחד עם העירייה הובלנו למציאת פתרונות הולמים יותר. אכן, התערבות התושבים חייבה את הרשות לקיים מספר גדול יותר של דיונים ופגישות בשטח, אך התוצאה שהתקבלה הייתה טובה יותר עבור כל הצדדים.

כחלק ממגמת השקיפות ברשויות המקומיות, ניתן לראות את פרסום תקציבי הרשויות לציבור הרחב. מהלך חשוב זה הובל ע"י קואליציית השקיפות מבית ארגון "אנו עושים שינוי", המאגדת בתוכה 16 ארגוני חברה אזרחית, שעובדים עם משרדי הממשלה השונים במטרה להנחיל את נורמות השקיפות ברשויות המקומיות.

תמונה ענת מופקדי_קרדיט: מאיר זורובסקי

כל עין מבקרת וכל עין מתעניינת מוסיפה לתחושת ביטחון גדולה יותר והבנה כי המערכת מנוהלת בצורה טובה ומקצועית יותר. וועדת השקיפות עסקה באינספור נושאים, ביניהם מפוני גוש קטיף ובארבעה מיליארד שקלים שהוקצו למפונים ולא הגיעו לייעדם, יצירת תחבורה ציבורית יעילה ומהירה שמהווה את הבסיס לפתרונות לאתגרים הגדולים ביותר בישראל וכן דרשה להנגיש את תקציב החינוך לאזרח. כל קרן אור של שקיפות, בהירות וצלילות החומר, מסייעת לנו למנוע מהשחיתות לחלחל בזרמים התת קרקעיים של מנגנוני קבלת ההחלטות ברשויות השלטון השונות במדינה.

פינות נסתרות וחשוכות בהם המידע אינו נגיש ואינו שקוף לציבור הן מתכון ליצירת נורמות שלטוניות אותן אנו מכירים ממדינות אחרות בעולם. כפי שיו"ר הוועדה ח"כ שפיר התבטאה באחד מכינוסיה "בכל פעם שהפניתי שאלה לאחד מנציגי הממשלה ונתקלתי בסירוב, התברר בדיעבד שמאחורי השתיקה והתירוצים מסתתר סוד גדול". ואני אסכם: סודות טבעם להתגלות. על כן אני קוראת, הקדימו תרופה לסוד, והחזירו לכנסת ה-21 את ועדת השקיפות, ועדה חזקה ומועילה, למען שמירה על הדמוקרטיה שלנו.

***

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה