ברכת שלום או רצח נשים

ילנה יצחקבייב היא האישה השניה שנרצחה מתחילת 2020. הגיע הזמן שהפוליטיקאים והפוליטיקאיות שלנו יתחילו להתייחס לחיים שלנו ברצינות. על זה צריכות להיות הבחירות הקרובות

19/01/2020
מיכל גרא מרגליות קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS

מאמש הרשתות גועשות: חבר הכנסת אביגדור ליברמן סירב להגיד שלום לשרה מירי רגב ("אני עונה שבוע טוב רק לבני אדם") כשחלפו אחד על פני השניה בתוכנית "המטה המרכזי". השרה רגב מיהרה להזדעק שמדובר באמירה "שוביניסטית ומיזוגנית", ראש הממשלה כתב שההתנהגות של ליברמן "לא אנושית ולא מכובדת", והבן של ראש ממשלה, יאיר נתניהו, מיהר לצייץ בטוויטר על זה שהוא רוצה להתערב שאני, כמנכ"לית שדולת הנשים, והשדולה לא אגיד על זה מילה.

אבל היה עוד משהו שקרה השבוע. בשישי בלילה נרצחה ילנה יצחקבייב, בת 57 מפתח תקווה, וביום שני האחרון נרצחה שאדיה אבו סריחאן, בת 33 מהנגב. ולא השרה רגב, ולא ראש הממשלה, לא ח"כ ליברמן וגם לא הבן של ראש הממשלה דיברו על הרציחות האלה. אף אחד מהם, או פוליטיקאים מרכזיים אחרים, לא התייחסו לכך שלפני 4 שנים השר לביטחון פנים החליט לבטל תקנות מצילות חיים שאסרו על מאבטחים לקחת את הנשק שלהם הביתה, ובסופ"ש נרצחה ילנה באקדח של בן זוגה המאבטח. אף אחד מהם לא תקף את המדיניות ההרסנית של השרים ארדן ואוחנה להרחבת מספר כלי הנשק במרחב האזרחי.

ילנה יצחקבייב ז"ל, נרצחה באקדח של בן זוגה המאבטח (פייסבוק)

הפוליטיקאים גם לא מצאו לנכון להתייחס למצב המביך של ייצוג נשים ברשימות לכנסת, שהוגשו השבוע, ולעובדה שאחרי 5 מערכות בחירות רצופות בהן נשים עמדו בראש מפלגות ורשימות לכנסת, אין אף אישה שמובילה רשימה שצפויה לעבור את אחוז החסימה. או לזה שבבחירות הקרובות צפויות להיבחר לכנסת פחות נשים, במקומות פחות בכירים. לא שמענו את ראש הממשלה או יריביו הפוליטיים מסבירים את התופעה שיש הרבה מאוד נשים שהוצבו ב"עזרת נשים", בירכתי הרשימות. וזה לא בגלל שהמצב לא דורש תשובות. מתוך 8 המפלגות שצפויות לעבור את אחוז החסימה ולהיכנס לכנסת, בשתי המפלגות החרדיות אין נשים בכלל מטעמים אידיאולוגיים, ובחמש אחרות מקומות ספק ריאליים מאוישים בעיקר על ידי נשים. בכחול לבן 5 נשים נמצאות במקומות 36-40, בליכוד יש 6 נשים במקומות 29-35, בימינה יש 5 נשים במקומות 7-11, ברשימת המשותפת 2 נשים מוצבות במקומות 14-15, ובישראל ביתנו יש 2 נשים במקומות 9-10.

ילנה יצחקבייב, בת ה-57, היא האישה השניה שנרצחה מתחילת שנת 2020. הגיע הזמן למדיניות ברורה וחסרת פשרות שנועדה לשנות את המצב, והגיע הזמן שהפוליטיקאים והפוליטיקאיות שלנו יתחילו להתייחס לחיים שלנו ברצינות, ולא להתעסק בהלכות נימוסין. על זה צריכות להיות הבחירות הקרובות.

 מיכל גרא מרגליות (צילום: עו״ד יפעת יפה)

** הכותבת היא מנכ"לית שדולת הנשים בישראל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה