מי היה חושב שנטפל בסוכרת על ידי ניתוח?

אם אבחנו אצלכם סוכרת ואתם סובלים מהשמנה קיצונית, ייתכן שניתוח בריאטרי הוא הפתרון בשבילכם. ד''ר אסנת רזיאל מסבירה איך ניתוחים בריאטריים עוזרים בריפוי סוכרת ומניעת סיבוכי סוכרת גבוהה

01/12/2019
ד"ר אסנת רזיאל קבלו עדכונים מד"ר אסנת רזיאל
  • RSS

מאמרים רפואיים רבים בעשרות האחרון מצביעים על כוחו של הניתוח הבריאטרי לא רק כטיפול נגד השמנה חמורה אלא גם בסוכרת מסוג 2.

מערכת העיכול מהווה יעד משמעותי לטיפול בסוכרת, במיוחד לאור הצטברותן של ראיות המראות כי ניתוח עם מניפולציות במערכת העיכול עשוי לגרום להפוגה בסוכרת ולכן הוא למעשה גם נחשב כניתוח מטבולי, כזה שמשפר את המטבוליזם שלנו ונילחם במחלות המטבוליות הכרוכות בהשמנה.

הניתוח הבריאטרי משפר, במקביל לירידה במשקל, את ערכי הסוכר וגם מוריד את ערכי השומנים בדם, מיטיב את ערכי לחץ הדם, משפר את הכבד השומני ואת הנשימה בשעות הלילה.

רופאה ומטופלת לפני ניתוח בריאטרי (שאטרסטוק / nata-lunata)

כמובן שירידה במשקל בפני עצמה משפרת את התחלואות הנלוות להשמנה ובכללן סוכרת, אולם, ישנם מספר מנגנונים עצמאיים שבהם ניתוח בריאטרי מביא לשיפור ערכי הסוכר ללא תלות באובדן משקל.

נוכל לצפות בשיפור משמעותי מאד בסוכרת כבר בשלבים הראשונים שלאחר הניתוח הבריאטרי, אפילו בשבוע הראשון לאחריו. בשלב זה עדיין לא חווה המטופל את הירידה הניכרת במשקל ובכל זאת יש הטבה ניכרת בסוכרת שמתבטאת בערכי סוכר נמוכים יותר וצורך קטן יותר לאיזון תרופתי.

השפעות עצמאיות אלו של ניתוח בריאטרי כוללות: שיפור ברגישות הרקמות לאינסולין, תפקוד מיטבי יותר של תאי בטא בלבלב, הפרשת אינקרטינים במערכת העיכול, שינויים בהרכב חומצות המרה והזרימה שלהן, שינויים של חיידקי המעי - המיקרוביום, שיפור המטבוליזם של גלוקוז במעיים והגדלת הפעילות המטבולית של רקמת השומן החומה.

ככל שמשך מחלת הסוכרת קצר יותר, הבקרה הגליקמית בטרם הניתוח טובה יותר והירידה במשקל טובה יותר, כך עולים הסיכויים להפוגה בסוכרת ופחות סיכון לחזרתה.

לאדם שעובר ניתוח בריאטרי בשל השמנה וסוכרת יש סיכוי גבוה יותר לרפא סוכרת קלה יחסית, שהתחילה לפני שנים אחדות, לעומת סוכרת חמורה עם מינוני אינסולין גבוהים שהחלה לפני שנים רבות. אולם גם במקרי סוכרת קשה וארוכה נצפה הטבה בערכי הסוכר וירידה בכמות האינסולין או התרופות הנחוצות לאיזון.

ניתוח בריאטרי יכול לעזור בריפוי הסוכרת (צילום: שאטרסטוק / Roman Zaiets)

בטווח הקצר והבינוני לאחר ניתוח בריאטרי, נצפית ירידה משמעותית במשקל, הסוכרת עשויה לסגת לחלוטין, וגורמי סיכון קרדיו מטבוליים משתפרים באופן דרמטי.

בטווח הארוך, ניתוח בריאטרי - מטבולי עשוי להשיג ירידה במשקל, עם יציבות של המשקל לאורך זמן, למנוע התפתחות סוכרת וסרטן, לשפר את השליטה הגליקמית ברמות הסוכר, תוך הפוגה בשיעור משמעותי של מקרי הסוכרת, והפחתת שיעורי התמותה.

היעילות של ניתוחי ההרזיה השונים בריפוי סוכרת הינה הגבוהה ביותר במעקפי קיבה ותריסריון, אך באה לידי ביטוי גם בניתוחי שרוול קיבה וניתוחי טבעת.

ניתוח בריאטרי מומלץ לחולי סוכרת עם השמנת יתר חולנית וערך BMI מעל 35, ללא קשר לרמת הבקרה הגליקמית שלהם, וחולים עם השמנת יתר מתונה יותר שאנדוקרינולוג מתקשה לאזן את רמות הסוכר שלהם למרות אורח חיים וטיפול רפואי אופטימלי.

בהשוואה בין הניתוחים השונים נראה שניתוח מיני מעקף קיבה יעיל יותר בריפוי הסוכרת וגם נותן ירידה מיטבית יותר במשקל שנשמרת לאורך זמן וזאת לעומת שרוול קיבה.

ירידה משקל עוזרת בהפחתת תסמיני הסוכרת (שאטרסטוק / Fotos593)

אם אבחנו אצלכם סוכרת ואתם סובלים מהשמנה קיצונית עם ערך BMI מעל 35 אנא פנו לרופא המשפחה או הכירורג המטפל כדי לשקול ניתוח בריאטרי. ניתוחים בריאטריים הוגדרו כניתוחים מטבוליים והיעילות שלהם בריפוי סוכרת ומניעת סיבוכי סוכרת גבוהה.

** הכותבת היא כירורגית מומחית לניתוחי הרזייה – אסיא מדיקל, אסותא רמת החייל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה