נשים, עדיף שתשתקו

לתופעת הדרת הנשים בפוליטיקה אין תג מחיר, נשים מושתקות והגברים שמשתיקים אותן ממשיכים להיבחר. אם נסכים להצביע שוב ושוב למי שמשתיק את קולן, אין סיבה שגברים ידאגו לתיקון

14/04/2019
אסתי ביטון שושן קבלו עדכונים מאסתי
  • RSS

אחת ההבנות הברורות של מוצאי הבחירות האחרונות, היא שהדרת נשים משתלמת. מאבק איתנים יצרי התנהל פה בשבועות האחרונים, כשמעליו ריחף ענן טסטוסטרון ואבק מלחמה של גנרלים.

במלחמה כמו במלחמה, הגברים השתלטו על החזיתות והתחרו ביניהם מי יותר חזק. הנשים נותרו בעורף.

בליכוד השתדלו למחוק ולהשתיק נשים חזקות שאף אחד מעולם לא הצליח להסות. כחול לבן, המפלגה הליברלית הגדולה יצרה רשימה דלה עד כאב במועמדות וגם אלה שישנן, אפילו לא משמשות כקישוט, הן פשוט לא נוכחות. ושאר הרשימות מי יותר ומי פחות, התוצאה ברורה כשמש. פחות נשים במשכן, וגרוע מכך, כמעט כל אלה שפעלו בנושא שוויון מגדרי סולקו לחלוטין. ומה תעשה נבחרת ציבור ולא תחטא. המסר לנשים בישראל של 2019 הוא פשוט לסתום.

מי שבלטו בתופעה המגונה הזו, אלו מפלגות הבית שלי, אלה שראשיהן נראים כמו המשפחה שלי, אלה שהצבעתי להם ואף עבדתי עמהם לא מעט. ש"ס ויהדות התורה, כרגע שישה עשר חברים בגוש החרדי, לאף אישה אין מקום. לא כטקטיקה זמנית, לא בשוגג. אלא בהגדרה מודעת ומכוונת, שאין לה אפילו ביסוס הלכתי, סתם הרגל רע.

חברי הכנסת של המפלגות החרדיות (צילום מסך מפייסבוק)

אין לי טענות, מקובל עלי דין הבוחרת. הבוחרת החרדית הממוצעת כנראה חושבת שהגברים מייצגים אותה.

אם החלטנו שגברים מייצגים נשים, בואו, הכנתי לכם רשימה, זה ייראה עקום כשגברים חרדים יעסקו בנושאים הללו במקום לתת לנשים לדאוג לעצמן על הפלטפורמה החזקה והעשירה שלהם. אבל אמרתם שאתם מייצגים, אז בכבוד.

רצון הבוחרת החרדית שהגברים האלה יקבעו איך ייראה המקווה בו היא טובלת, איפה הוא ימוקם, ומה התנאים הסניטריים שיהיו בו, איך אפשר להנגיש אותו לנשים נכות, הם יצטרכו להיפגש עם נשים, להבין מהן את החוויה הספציפית שלהן, לבחון מה מטריד אותן.

רצונה הוא שהם ידאגו לנפגעות תקיפה מינית, לנשים ולילדים, שידעו לפנות אותם לארגוני סיוע אותם הם הכינו מראש, אחרי שחקרו היטב את השטח, שוחחו עם נפגעות ועם מטפלות ודאגו לתקצובם, מבינה, זה קשה מידי, לא נעים, אז בואו בתור התחלה אל, פשוט אל תתמכו בעברייני מין, הבוחרות שלכם רואות אתכם לוחצים להם ידיים, סוגרים דילים פוליטיים בלי למצמץ, מה הן אמורות לחשוב?

רצון הבוחרת החרדית שהם ידאגו לבריאותה, שיתייחסו למשל לנתון המדאיג שיש יותר מקרי מוות מסרטן שד בחברה שלנו, לשם כך יצטרכו לדבר עם רופאות, עם חולות, מטופלות, לבנות אסטרטגיית טיפול מתאימה, לחשוב איך מחדירים מודעות לנושא שנחשבת קריטית למחלה הזו. מה בדבר בעיות בריאות אופייניות לנשים ולדניות, תלמדו את הנושא, תרדו לשטח רבותי.

מהו רצון הבוחרת החרדית? אסתי ביטון שושן (צילום: אריאל בשור)

מדמיינות את זה קורה? קצת קשה. וביננו, אין להם שום סיבה לעשות זאת, יצביעו להם ממילא. כמו שהצביעו לגנץ לפיד ולביבי נתניהו למרות שהשתיקו נשים. אם אין תג מחיר לתופעה הזו, היא לא תמוגר, אם נשים מסכימות להצביע שוב ושוב למי שמשתיק את קולן, אין סיבה שגברים ידאגו לתיקון.

האמת אני שמחה שהגוש החרדי גדל והוא היום פועל כמו המפלגה השניה בגודלה בכנסת. באמת מגיע להם, הם יודעים להתגייס, לעבוד ולהתלכד למרות חילוקי הדעות. אני שמחה בעיקר כי היום הדרת נשים מהפוליטיקה, איננה רק סיפור של כמה פמיניסטיות חרדיות ששוכבות על הגדר כבר כמה שנים כדי שמשהו ישתנה.

היום, הדרת נשים מהפוליטיקה, היא בעיה לאומית.

תהנו.

.

** הכותבת היא מייסדת ומנכ"ל נבחרות, תנועת נשים חרדיות, זוכת פרס רפפורט 2019 לעשיה נשית פורצת דרך ומחוללת שינוי בחברה הישראלית
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך