שירה מרגלית: בחירות כמו אלה עוד לא היו כאן

עדיין אפשר לתקן את המצב בבחירות הקרובות. זה יקרה אם אנשים המבינים את גודל הסכנה של נתניהו – לא של הליכוד אלא של העומד בראשו – יבואו בהמוניהם לקלפי

12/09/2019
שירה מרגלית קבלו עדכונים משירה
  • RSS

טרם היו בתולדות ישראל בחירות כמו אלה הנערכות עתה, בחירות 2019, מועד ב‘.

הכנסת הראשונה (1951-1949) הייתה קצרה והתפזרה בגלל משבר קיצוץ הפאות של תלמידים שעלו מתימן. הכנסת הרביעית (1961-1959) התפרקה בגלל המיאוס, השקרים וטירוף הדעת של עסק הביש. אך מעולם לא התפזרה כנסת במהירות כה רבה כמו הכנסת ה-21 בגלל גחמה של אדם אחד, והוא ראש ממשלה, החשוד בעבירות חמורות של שוחד ומרמה והפרת אמונים.

הכנסת הראשונה, התפרקה בגלל משבר קיצוץ פיאות ילדי תימן (לע"מ)

הנשיא ראובן ריבלין הופתע, אפילו נדהם, כאשר בנימין נתניהו, לאחר שלא הצליח להרכיב ממשלה גם לאחר שקיבל ארכה, לא החזיר לו את המנדט על מנת שיטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחר. כך נהגו אישי ציבור שקדמו לביבי ואשר כשלו במלאכת ההרכבה, זהו הנוהל המקובל. אך לא במקרה של נתניהו. בעיניו אם לא הוא – אז ש“יישרף הבניין", כלומר תפוזר הכנסת.

הנזק שלו גרם נתניהו אינו רק בניסיונו לחמוק מהעמדה לדין. הנזק כבד פי כמה. זה דבר אחד להכחיש ולומר "לא לקחתי שוחד" לבין מה שעושה בפועל נתניהו, הוא משרה בציבור את התחושה והאווירה כאילו קבלת שוחד ומתנות מפוקפקות ועוד טובות הנאה הם מעשים סבירים או מכל מקום לא כל כך רעים. הוא מייצר סטנדרט שיישאר עם חלק מהציבור גם אחרי פרישתו.

וגם אי האמון שזורע נתניהו באומה יישאר איתנו. בג"צ ופרקליטות המדינה והמשטרה ואפילו מבקר המדינה (לפני שהביא לשם את עושה רצונה של משפחת נתניהו) הם בפיו שקרנים. אלה ד"ר אביחי מנדלבליט ושי ניצן ורוני אלשיך ויוסף שפירא ואפילו מיטיביו, מי שהשקיע בו מיליארד שקלים ללא בקשת תמורה, בני הזוג ד"ר מרים ושלדון אדלסון. עכשיו, לטענתו, כולם מעלילים עליו ועל רעייתו.

קודם הוא ממנה אותם, אחר כך הוא מכנה אותם שקרנים (צילום: עמוס בן גרשום/לעמ)

נתניהו מקלף מהחברה הישראלית את השכפ"צ הדמוקרטי המגן על אזרחים; הוא מביא את שריו ותומכיו להזדהות מוחלטת איתו כקורבן או לפחות לשתוק נוכח מעשיו החשודים כפלילים - שתיקת הכבשים.

הוא משתמש בצה“ל ובכוחות הבטחון לפעילות (הפרסום המזיק על איראן) ולמחדל (עזה) גם יחד, לפי מצבו בסקרי דעת הקהל לקראת פתיחת הקלפיות.

והוא הרכיב ממשלה עם שרים החשודים בפלילים, כנראה שאיתם הוא מרגיש בנוח.

אירועים דומים מתרחשים בשנים האחרונות בכמה מדינות. בולטת במיוחד הונגריה שם סירס השלטון את כל המוסדות הדמוקרטיים או שחק את רובם. למען האמת גם בארצות אחרות ניכרים סימנם מדאיגים כאלה, ואפילו בארצות הברית. כפי שכתב השבוע ה"אקונומיסט" השמרן והמהוגן והמעונב – אויבי הדמוקרטיה ומחריביה יוצאים ועולים מתוכה.

כך אירע במדינות נאורות שהתדרדרו לדיקטטורה ולפאשיזם במאה ה-20. התופעה מתחדשת עתה באירופה. אסיה ודרום אמריקה נגועות ממילא. האם ביבי רוצה להיות כנשיא ונצואלה שהשתלט על ארצו בניגוד לחוק ולרצון הציבור ולהליכי הדמוקרטיה? אין מנוס מן המחשבה כי הוא תועה בדרכי החיים בין הדוגמה ההונגרית לבין השערורייה בוונצואלה.

קודם כל, הולכים לקלפי (צילום: לעמ)

עדיין אפשר לתקן את המצב גם בבחירות שיתקיימו ב-17 בספטמבר. התנאי הוא שאנשים המבינים את גודל הסכנה של נתניהו – לא של הליכוד אלא של העומד בראשו – יבואו בהמוניהם לקלפי. לא לים. לא לחו"ל. לא לטיול ברחבי הארץ. קודם כל אל הקלפי.

נתניהו חשוד בפלילים. כל הניסיונות לחפות עליו – הבולט בכולם הוא האיש שבחר לו כמבקר המדינה מתניהו אנגלמן – אינם מצליחים להסתיר את האמת. בגלל ההליך המשפטי המתמשך הוא לפי שעה רק חשוד בפלילים. בדבר אחד אין הוא עוד חשוד כלל. כבר הוכח. הוכח באותיות קידוש לבנה. הוא מושחת.

שירה מרגלית. צילום: יונתן בלום
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך