האומץ והגאווה להיות ערכי

השנה, חודש הגאווה וחג השבועות חלים זה בסמיכות לזה. חג השבועות שמלמד אותנו שיעור חשוב בגמילות חסד ואירועי הגאווה שמביאים איתם קריאה לסובלנות והכלה

06/06/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: איילה ריפלר

חג שבועות הגיע ולצידו גם ההכנות לקראת חודש הגאווה, מדהים איך שני תאריכים אלו השנה התאחדו -  אירועי הגאווה שמסמלים עבור הקהילה הדתית הגאה גם אירועי קריאה לסובלנות והכלה, לצד חג השבועות - אחד החגים הכי יפים שמראים בברור את חותמו של הקב"ה בחיינו, עם סיפור שיכול ללמד את החברה כולה שיעור חשוב בגמילות חסד.

המוטיבים המרכזיים השזורים לאורך העלילה במגילת רות הינם ערבות הדדית וגמילות חסדים. החל מדבקותה של רות בדרכה של נעמי,  והמשך בבואה של רות ללקט שעורים בשדהו של בעז והתנהלותה מול הקוצרים. מצווֹת פאה, לקט ושכחה, מחייבות את מי שבּוֹרך בקרקע לדאוג לפרנסת אחיו ואחיותיו שלא זכו לכך. הקוצרים מצווים להשאיר לעניים את השיבולים הבודדות שנופלות במהלך הקציר ואסור להם לחזור ולאסוף את מה שנפל בעבודתם. עבור רות, ששבה עם חמותה ממואב – שתיהן חסרות כל – האפשרות ללקט קריטית לקיומן ולפרנסתן. בעז מנחה את הנערים בשדה לחלוק עם רות את מזונם ולאפשר לה ללקט ללא הגבלה. בין השאר, בעז דואג שהשדה יהיה בטוח עבור רות כאישה. מצווה זו, יחד עם אחרות ודומות שבין אדם לחברו, עומדות בבסיסה של חברה ששמה לה לערך לתמוך במי שאין לו כעת ולחלוק משאבים. מוטיבים אלה שזורים באופן יום-יומי בפעילותנו בבת-קול (ארגון לנשים ביסיות, טרנסיות, קוויריות ולסביות דתיות).

מצעד הגאווה בירושלים, מסר של סובלנות והכלה (שאטרסטוק /  ChameleonsEye)

בת-קול מהווה בית לנשים שזהותן כרוכה בקהילת הלהט"ב ובעולם הדתי. מפגשי השיחה, הפעילות הקהילתית ברחבי הארץ והבתים הפתוחים לאירוח חברות בחגים ובשבתות הם התשתית שלנו לתמיכה ועזרה בהתמודדות עם המורכבויות שחברות הארגון חיות איתן. מי שכבר צלחו את הדרך והקימו משפחות, מי שכבר חיות בקהילות דתיות סללו דרך אפשרית, שלא היתה מוכרת בעבר.

השנה, מצעד הגאווה הירושלמי מתקיים בסמיכות לחג השבועות. המצעד השנה בסימן חירות מאלימות ומאפליה כלפי הקהילה הגאה. בדיוק השבוע עלה קמפיין פרסומי של עמותה שבוחרת להשקיע כספים ומשאבים במאבק נגד הקהילה הגאה, ובהעברת המסר שרק אמא ואבא הם משפחה. מסר זה פוגעני בעיניי ולא רק כלפי הקהילה הלהט"בית. לבי נצבט מול השלטים הללו, שילדים קוראים ומקבלים את המסר כאילו המשפחה שלהם לא נורמלית. לא ברור לי מה הדחיפות בלשלול משפחות אחרות. אנחנו בבת-קול רוצות להשמיע את קולן של מי שלא יכולות לעמוד מול המשפחה או הקהילה, מול המורים באולפנא או החברות בשירות הלאומי. אין מתאים מחג מתן תורה כדי להזמין את כולם לצעוד איתנו, יחד עם הקהילה הדתית הגאה, ולהעביר את המסר "ואהבת לרעך כמוך".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה