התגובה של צה''ל היא חלק מהבעיה

העדויות על מעשיו של שי אלבז לא מפתיעות, הוא לא ''הקצין המוערך'' הראשון וגם לא האחרון שמנצל את מעמדו, הבעיה היא בתגובה של צה''ל שרק מנציחה את המצב

28/10/2019
עדי בלדרמן קבלו עדכונים מעדי
  • RSS

"לא נקבל קשר מכל סוג שהוא עם חיילות".

קצין בכיר מואשם שהטריד מינית פקודות שלו. מפתיע? לא. חדש? לצערי גם לא. כבר ראינו קצינים שהטרידו וגם תקפו מינית. זה תמיד מעצבן אותי, ומעציב אותי, אבל הפעם , הפעם היה משהו שהדאיג אותי יותר מהמעשים של שי אלבז ( תסלחו לי שהורדתי לו את הדרגות). תגובת צה"ל.

"לא נקבל קשר מכל סוג שהוא עם חיילות".

המשפט הזה הוא הבן דוד של "אי אפשר כבר להתחיל עם בנות", ובצורה מאוד לא סמויה הוא מאשים את הנשים המוטרדות.

קצין בכיר מטריד נשים, וכנראה מבין שכדאי לו לפרוש כדי להרגיע את הרוחות, אבל מי אשמות? הנשים! ולמה? כי בגללן הקצין המוערך (וכן בכל אמצעי התקשורת הזכירו שהוא מאוד מוערך) לא ממשיך בצה"ל. והרי זאת הטרגדיה האמיתית פה.

שי אלבז. הקצין תמיד מוערך והפרישה מצה"ל היא הטרגדיה האמיתית (צילום: דובר צה"ל)

התגובה של צה"ל שאוסרת קשר עם חיילות מעבירה מסר מאוד בעייתי. אי אפשר לדעת מי תתלונן אח"כ, אין לדעת מי פתאום "תשתגע" ותתלונן, ולכן , אנחנו, צה"ל אומרים לכם קצינים מוערכים יקרים שלנו-בבקשה אל תקיימו שום קשר עם החיילות.

זה קצת דומה למקומות עבודה שאוסרים על קשר בין עובדים. הבעיה היא לא הקשר, הבעיה היא לא קיום יחסי המין. הבעיה היא שיש גבר שלא מבין שמישהי אומרת לו "לא". הבעיה היא שיש מישהו (מפקד או בוס) שמנצל את הכוח והעמדה שלו, ואת העובדה שמישהי מפחדת להגיד לו לא.

בצה"ל צריכים להסביר לקצינים הבכירים שלהם שחיילות הן לא באמת "רכוש צה"ל". הם צריכים להסביר לקצינים המוערכים שלהם, לקצינים שעושים כ"כ הרבה למען המדינה, הקצינים שסיכנו את חייהם אין ספור פעמים, הקצינים האמיצים והגיבורים שנשים בבסיס הם לא חלק מ"סל ההטבות ללוחם".

בשנת 2019 התגובה של צה"ל צריכה להיות מאוד פשוטה: אנחנו מתביישים בקצין שסרח, ומגנים כל הטרדה מינית בפרט ובכלל התנהגות שלא מכבדת נשים. אנו מתנצלים בפני החיילות שבטחו בנו, בצבא ההגנה לישראל, והאמינו שנגן עליהן. בימים הקרובים נעביר סדנאות בנושא הטרדה מינית לקצונה הבכירה בצה"ל.




מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה