עם השבת שלי הכל בסדר

שוב עולה וצץ קמפיין תורן שמנסה במילים יפות ואווירה קסומה לדחוף לי מסרים מורידים על האופן שבו אני בוחרת לנהל את השבת שלי

31/05/2018
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

בטח גם אתם נחשפתם לקמפיין "שבת אנפלגד" שקורא לכולם להתנתק מהמסכים בשבת הקרובה ולהקדיש אותה למשפחה. אכן יוזמה נחמדה בבסיסה, שהרי כולנו מכורים למסכים שואבי הזמן ותשומת הלב. בסרטונים שרצים ביוטיוב ובטלוויזיה וגם ברדיו שומעים ילד שר בקול שבור "מי אוהב את המסך" על פי הלחן של השיר "מי אוהב את השבת", ואת המשפחה החילונית הממוצעת מדגימה ניכור מסכים מתקדם ומוגזם. עד שמגיעה השבת, אימא ואבא זרקו את הסמרטפונים למגירה של המוקצה, ואפשר סוף סוף להתחבק (בתנאי שאימא לא בנידה). סוף טוב הכל טוב, איזה מזל שיש את השבת.

הקמפיין המקומם הזה הוא פרי יוזמתה של קרן אבי חי, באתר האינטרנט של הקרן כתוב שזוהי קרן פרטית  שמקדמת "זיקה למסורת היהודית בכל חלקי העם ועידוד הערכה והבנה למורשת היהודית, לתרבותה, לדיניה למנהגיה ולערכיה". עוד מציעים יוזמי הקמפיין מגוון פעילויות שימלאו לכם את השבת ללא מסכים, הנה מספר דוגמאות שמצאתי באתר: קבלת שבת קהילתית במושב חוסן, קבלת שבת בפתח תקווה, תפילה וארוחת ערב, שבת של שינוי בתל אביב: ארוחת ערב ושיחה, שבת לנשות נשר ועוד.ממש לא מגוון מייצג של כל חלקי העם והשבתות אלא רק זווית אחת אורתודכסית מאוד לאיך צריך ואפשר לבלות בשבת. אז תודה, אבל לא תודה. אני לא מתכוונת להתנתק בשבתות שלי מהמסכים, ואין לי שמץ חרטה או אפילו בדל של מחשבת כפירה.

אחת לכמה זמן קופץ איזה ארגון עם זיקה דתית אורתודכסית ומנסה להטיף לנו, החילונים, על האופן שבו אנחנו מקיימים את השבת - בדרך כה מנוכרת ולא משפחתית, בלי שום ערכים וללא טיפת תרבות. אז תנו לי להרגיע אתכם, חברים. אני מאוד אוהבת את השבתות החילוניות שלי, בהן אני מבלה בחוף הים או במסעדה עם משפחה. בשבת אנחנו קמים מאוחר יותר (כלומר עד כמה שאפשר כשבת השנה ושמונה שלנו מתעוררת ב6 וחצי בבוקר אם לא לפני), אוכלים ארוחת בוקר משותפת, שאותה הכנו ביחד, כי אף אחד לא הולך לבית הכנסת. אחרי זה אנחנו מבלים קצת זמן איכות משותף. בעזרת המסך שלא כיבינו בערב שישי, אנחנו יכולים לכוון את הווייז לאתר טיולים וללמד את הילדה קצת ערכים של התחברות לטבע ופעילות גופנית, או אולי לבקר את המשפחה המורחבת בלי שנצטרך לבלות איתם 24 שעות צפופות גם כשאין לנו כוח, כי אי אפשר לנסוע בשבת.

השבת המשפחתית שלנו בים, גם עם מסכים (אלבום פרטי)

בשבת בבוקר נפעיל את הטלוויזיה ונשמיע בבית מוסיקה והבת שלנו תכיר מוסיקה שעושה טוב בלב, ותיחשף להנאה שבריקוד וכולנו ביחד נקפץ בסלון ויהיה לנו כיף, ואולי אפילו נצטלם למזכרת. יש עוד הרבה דברים שאנחנו עושים בשבתות החילוניות שלנו, ובסופן אנחנו קצת עצובים ומתגעגעים ושואלים למה לא כל יום שבת? גם בלי לעשות הבדלה.

ועכשיו מתעוררים ועולים כל המיתממים, כי מה רע בקצת מסורת? אז האמת היא שאין שום דבר רע במסורת. אני מזמינה לביתנו משפחות דתיות מכל הארץ, בואו ציינו את השבת ברוח המסורת החילונית שלנו - ביום שישי בבוקר לא נבלה בהכנות לשבת, בקניות בהפרדת ריבועי נייר טואלט ובמרוץ אחרי השעון במטרה להכין לפני כניסת השבת. לאחר שנת צהריים טובה נוכל לקפוץ למסעדה קרובה או להכין לנו ארוחת ערב טרייה וטעימה בכל שעה שנרצה ובשבת בבוקר, אחרי שנקום מאוחר ובלי ללכת לבית הכנסת, נוכל להכין תיק עמוס מטעמים ולאכול אותו בים או בחיק הטבע, או סתם לרקוד וליהנות מאווירה משפחתית בלי שום איסורים מאיימים או מגבלות.

עד שהמקרה הזה יתגשם עזבו בבקשה את השבת שלי בשקט והימנעו מקמפייני הדתה מיסיונרים במסווה של נחמדות משפחתית.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה