האפליקציה שמלווה אותך בסמטה החשוכה

מי מאיתנו לא מצאה את עצמה הולכת ברחוב בלילה, לבד וחווה פחד? רותם שוחט החליטה להפסיק לפחד ופיתחה, בעזרת בן זוגה, נדב לכיש, אפליקציה שכדאי לכן להכיר

17/11/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

כשהייתי נערה בת 14 והייתי חוזרת מאוחר הביתה מחברה, הייתי נוהגת לרוץ מסוף הרחוב בישוב בו גדלתי עד לדלת הכניסה של הבית עם המפתחות ביד. נושמת לרווחה רק אחרי שנעלתי את הדלת מאחורי. בגיל 19, שירתתי באילת וחיכיתי לאוטובוס בתחנה המרכזית, לבד. כשהלכתי לשירותים גבר עקב אחרי ודפק על הדלת של השירותים. קפאתי וחיכיתי. עד שהוא התייאש. בגיל 28, חזרתי בלילה מהעבודה וגבר החליט "ללוות אותי" בדרך הביתה. בכל הפעמים האלו חשבתי רק מה הדבר הכי רע שיכול לקרות לי עכשיו. לכל אחת יש סיפור כזה, חוויה כזאת. חשש כזה. חלקנו בנות מזל ורק נשארות עם החשש ולחלקנו אין את המזל הזה.

רותם שוחט, שיחה עם בן הזוג הובילה לפיתוח האפליקציה (אלבום פרטי)

בגיל 29 סיפרתי לנדב, בן הזוג שלי על ה"טריק" שלי כשאני הולכת לבד בלילה- "אני עושה את עצמי מדברת בטלפון כדי להרחיק ממני אנשים לא רצויים". שוחחנו על כמה נורמלית הסיטואציה הזאת בשבילו ומה המשמעות שלה בשבילי. סיפרתי לו כמה הייתי רוצה אפליקציה שתגביר את תחושת הביטחון שלי כשאני נמצאת במרחבים ציבוריים לבד, בלילה. כשאני הולכת ברחוב, כשאני רצה בטיילת או כשאני נוסעת לבד במונית. סיפרתי על מה יכול להיות בה וכמה היא חשובה. איך אפשר להשתמש בכח של הטכנולוגיה ליצור משהו טוב. אפליקציה שמהווה פתרון ממשי לפחד. ולאחר מעט דיבורים מצדי והקשבה רבה מצדו נדב אמר "אני אתכנת לך אפליקציה כזאת".

לאחר שנה של עבודה, מחקר בו גילינו שאני לא היחידה שמדברת לעצמה כשהולכת לבד בלילה והחלטה משותפת שהאפליקציה חיונית לנשים רבות שחררנו לעולם את סקורה (Sekura), אפליקציה חינמית שמטרתה להעצים את תחושת הביטחון אצל נשים כשהולכות, רצות או מטיילות ברחוב, בעיקר בלילה.

אנחנו מאמינים שנשים לא צריכות לשלם על הביטחון האישי שלהן. בכל העולם, כל יום, ילדות נערות ונשים חוות הטרדות מיניות וסוגים שונים של אלימות מגדרית במרחב הציבורי. זה מגביל את היכולת שלהן לנוע, להשתתף בפעילויות בשעות מאוחרות יותר בבית ספר, בעבודה, ובכלל בחיים הציבוריים. אנחנו אמורות להרגיש חופשיות לנוע במרחב הציבורי, לא לחשוש שנותקף או נוטרד, לא לחשוב פעמיים לפני שאנחנו יוצאות מהבית כשחשוך. זוהי זכות בסיסית להרגיש בטוחות.

זו זכות בסיסית להרגיש בטוחות (אלבום פרטי)

האפליקציה פותרת את בעיית תחושת חוסר הביטחון באופן מיידי ויכולה למנוע מקרים לא נעימים. סקורה פשוטה, אינטואיטיבית וכוללת ארבעה לחצנים: לחצן המשמיע את צלצול הטלפון שלך ומדמה שיחה נכנסת, צלצול סירנה של משטרה במטרה להרתיע, להתריע ולעורר אותך במידה ואת קופאת, שליחת הודעה עם המיקום שלך לשלושה אנשי קשר מוגדרים מראש ולחצן חיוג למשטרה או לאיש קשר.

לאחר שחרור הגרסה הראשונה נדהמנו לגלות כמה הצורך התברר ככה ממשי ושיש עוד המון דרכים לשנות את המציאות הזאת. אחת מהדרכים הללו היא לסמן היכן יש רחובות חשוכים ולתקשר את המידע לעיריות על מנת שיאירו את הרחובות. לכן לחצן נוסף באפליקציה מזמין נשים לסמן רחובות אלו ואנו מנסים לייצר שיתוף פעולה עם העיריות ולספק להן את המידע הזה. אני מקווה שנוכל ליצור שינוי פיזי אמיתי גם במרחב הציבורי.

אני מאחלת לעולם בו לכל הא.נשים תהיה את האפשרות לנוע במרחב הציבורי באופן חופשי. לא להתמודד עם אלימות או אפליה בזמן שצועדות ברחוב לבית ספר, לעבודה, חזרה מבילוי או מחברה.

דף הפייסבוק של סקורה

קישור להורדת האפליקציה

אפליקציית סקורה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך