''הארווי ויינשטיין הוא גם המפלצת שלי''

קמפיין metoo# ממשיך להדהד בכל הכוח וגם השחקנית והמפיקה סלמה הייק מספרת על ההטרדות הממושכות והמזעזעות שחוותה על ידי הארווי ויינשטיין. "הוא אילץ אותי לקיים סצנה לסבית כדי שהסרט 'פרידה' יראה אור''

14/12/2017
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

יותר מ-100 נשים האשימו את המפיק הארווי ויינשטיין בשורה ארוכה של מעשים נתעבים, לאחר שניצל את מעמדו וכוחו על פני עשורים. שחקניות מפורסמות, מפיקות ועובדות לשעבר של הטייקון חשפו כיצד הטריד ותקף אותן מינית בשלל הזדמנויות בבתי מלון, במשרדו ואפילו באירועים נוצצים ומתוקשרים. אם לרגע היה נדמה שסערת metoo# הורידה קצת הילוך לאחרונה, היתה זאת אשליה בלבד. הסוף לא נראה באופק והאחרונה שחשפה את סיפורה היא השחקנית והמפיקה המקסיקנית, סלמה הייק, שסיפרה ל"ניו יורק טיימס" איך ויינשטיין הטריד אותה במשך שנים.

הייק מגוללת כיצד התחמקה במשך עשור מהצעותיו המגונות אם זה לעשות לו מסז', לשכב איתו, להתפשט בחדרו, לבצע מין אוראלי, להתקלח מולו ולהשתתף איתו באורגיה. למרות שדחתה כל הצעה על הסף, היא נאלצה לבסוף להסכים לדרישתו ולהשתתף בסצנה לסבית לא מתוכננת עם השחקנית אשלי ג'אד (אחת המתלוננות הראשונות נגד ויינשטיין) בסרט "פרידה" כדי להבטיח שהסרט יראה אור. "מבחינתו לא הייתי אמנית, לא הייתי בן אדם. הייתי כלום. רק גוף".

סלמה הייק והארווי צילום: Pascal Le Segretain/Getty Images

הסרט "פרידה", המבוסס על סיפור חייה של הציירת פרידה קאלו, היה מפעל חייה של הייק שהיתה מוכנה ללכת רחוק מאוד על מנת שהתסריט ירקום עור וגידים. היא ערכה מחקר עמוק על הציירת וידעה שזאת ההזדמנות הגדולה שלה לזכות בהערכה. בשלב מסויים היחסים בין ויינשטיין להייק התפוצצו כאשר היא לא הסכימה לחלק גדול מדרישותיו וכאשר הבין שהיא לא תתמסר לו כפי שקיווה. הייק תבעה את ויינשטיין, לאחר שאיים לתת את התפקיד למישהי אחרת, בטענה שפעל שלא בתום לב, אבל הפרשה לא הגיעה לבית משפט והוא החזיר לידיה את הסרט אך עם דרישה חדשה: שתגייס 10 מיליון דולר, תמצא במאית תותחית ורשימה של שחקנים מהשורה הראשונה שיסכימו להשתתף בסרט. הייק עשתה זאת אך הבעיות לא הפסיקו שם.

סלמה הייק

ויינשטיין טען בפני הייק שהיתרון היחיד שיש לה הוא סקס אפיל ושבסרט הזה אפילו זה לא היה שם. הוא הוסיף כי אף אחד לא יבוא לראות את הסרט הזה רק עבורה. הייק סיפרה כי הוא דרש שתפטר את הסוכן שלה וכאמור, דרש שתשתתף בסצנה לסבית. הייק נכנעה, בידיעה שהיא עושה את זה כדי לרצות אותו וסיפרה איך ביום הצילומים חטפה התקף חרדה, בכתה ללא הפסקה, רעדה והרגישה כמי שמכרה את נשמתה לשטן. "לא בכיתי בגלל הסצנה הלסבית עם עוד אשה. בכיתי כי ידעתי שזה בשביל הארווי". הייק נטלה כדור הרגעה שאיפשר לה לתפקד על הסט.

סלמה הייק ואשלי צילום מסך

אך בזה לא הסתיימה הסאגה המחרידה. ויינשטיין איים בפניה לה שאם לא תקבל 80 אחוז ביקורות חיוביות בהקרנה המוקדמת הסרט ייגנז והוסיף "אני עוד אהרוג אותך. אל תחשבי שאני לא יכול". למזלה, הצופים התאהבו בסרט ובדמותה המרתקת והוא הפך לשובר קופות שגרף רווחים רבים וגם זכה לאהדת המבקרים. ואז, מספרת הייק כיצד ויינשטיין גרר אותה פיזית מחוץ לפסטיבל הסרטים בוונציה, שם הוקרן "פרידה" רק כדי שתבלה במסיבה פרטית שלו לצד יצאניות אותן שכר במיוחד והציג כדוגמניות.

סלמה הייק ובעלה צילום:  Pascal Le Segretain/Getty Images

ב-2002 הסרט היה מועמד ל-6 פרסי אוסקר (ביניהם בקטגוריית הסרט הטוב ביותר והשחקנית הטובה ביותר) וזכה בשני פרסים. כיום הייק כבר לא מפחדת מויינשטיין. "אני מודה לכל מי שמקשיבה לחוויות שלנו ואני מקווה שאנשים יבינו, אחרי שגם שמעו את סיפורי, למה חיכינו זמן רב כל כך".

לצד תגובות התמיכה הרבות שקיבלה הייק על החשיפה, השאלה "למה נזכרת עכשיו?" עדיין נשאלת וגולשים רבים ביקרו את העובדה שרק עכשיו הייק "מספרת את מה שקרה לה, כשיכלה למנוע מנשים רבות סבל דומה. "אני לא מרחם עליה", סיפר גולש אחד. "כיום היא האישה העשירה ביותר בהוליווד (הייק נשואה לטייקון הטקסטיל פרנסואה פינו) ולא פלא שלא מפחדת אבל אז כל מה שהיה חשוב לה היתה הקריירה ולהתקדם בהוליווד". גולש אחר ציין "איפה היית כל השנים? לא חוכמה לצאת עכשיו, כשזה טרנדי ואחרי שהפרשה התפוצצה כבר הודות לנשים אמיצות. את סתם רעבה לתשומת לב".

מריל סטריפ Christopher Polk/Getty Images

לא רק הייק עלתה לכותרות השבוע אלא גם הכוכבת מריל סטריפ, שהביעה זווית נוספת למחשבה על כל הפרשה. לדבריה, הסקנדל סביב ויינשטיין לא היה קורה אם לנשים היו יותר תפקידים בענף הקולנוע. סטריפ טוענת שאי השוויון המגדרי הוא זה שאחראי (גם אם בעקיפין) למצב בו נשים רבות נקלעות למצבים העגומים הללו עם גברים חזקים כמו ויינשטיין. לדבריה, אם יותר נשים היו יושבות בדירקטוריונים לא ניתן היה להעביר דמי השתקה, כפי שעשה ויינשטיין במשך שנים למספר נשים שפגע בהן. סטריפ הוסיפה שכוח מתעלה על האמת במקרים רבים וכי עלינו להיות זהירים ולפעול נגד התופעה.

ובצד השני של הפלנטה מעניין לגלות כיצד איסלנד, הנמצאת בראש מדד השוויון המגדרי, מובילה את אירופה במספר הדיווחים על מקרי אונס. מתברר שלא די בראשת ממשלה ו-40% נשים בפרלמנט כדי למגר את תופעת האלימות. במחקר, שנערך ב-2010, עלה כי 30% מהאיסלנדיות (בגילים 18–80) דיווחו שהותקפו מינית על ידי גבר לפחות פעם אחת. 13% דיווחו כי עברו אונס או ניסיון לאונס. על מנת לשנות את המציאות, על גברים לשנות את אופן חשיבתם. הדרך היחידה לצמצמם את מקרי האלימות היא דרך חינוך מגיל צעיר. הכל מתחיל מהבית ואם בנים יקבלו הדרכה ברורה לאיך עליהם להתנהג כלפי אשה, הם יגדלו להיות גברים המכבדים נשים. מה שבטוח, מדובר על שינוי מנטלי כביר שלא יכול לקרות בין לילה אבל לפחות קמפיין #metoo חשף עד כמה התופעה רחבה ומצריכה שינוי אמיתי בתפישת הגברים.

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה