רונה רמון, 2018-1964

רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט אל"מ אילן רמון שנספה באסון מעבורת החלל קולומביה ואמו של סרן אסף רמון, טייס שנהרג בתאונת אימונים הלכה היום לעולמה בגיל 54. יהי זכרה ברוך

17/12/2018
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

היום, יום ב, 17.12.18, הלכה לעולמה רונה רמון, לאחר התמודות עם מחלה קשה והיא בת 54 בלבד.

רונה רמון, נשיאת 'קרן רמון', פעילה ציבורית התומכת בחינוך וקידום של בני נוער בישראל ואלמנתו של אלוף-משנה אילן רמוןהאסטרונאוט הישראלי הראשון, אשר נספה באסון מעבורת החלל קולומביה בשנת 2003, אם לטל, יפתח, נועה וסרן אסף רמון, טייס מצטיין בחיל האוויר שנהרג בשנת 2009 בהתרסקות מטוס F-16 בתאונת אימונים בדרום הר חברון.

רונה רמון ז"ל (באדיבות קרן רמון)

רונה רמון נולדה וגדלה בקריית-אונו ב-1964. הוריה עלו מטורקיה במסגרת "עליית הנוער" והגשימו את החלום הציוני להקים משפחה בארץ ישראל על ערכי הציונות ואהבת הארץ. בצבא שירתה כחובשת, עם שחרורה נרשמה ללימודי תואר ראשון במכון וינגייט בחינוך גופני.

את בעלה, אל"מ אילן רמון ז"ל, הכירה בתקופת לימודיה. השניים התאהבו והתחתנו. לזוג נולדו שלושה בנים ובת – אסף, טל, יפתח ונועה. במהלך שירותו בחיל האוויר כטייס בדרגת אלוף משנה, נבחר אילן להיות האסטרונאוט הישראלי הראשון.

בשנת 1998 עברה משפחת רמון ליוסטון שבטקסס. רונה ליוותה את אילן בתהליך האימונים הממושך בנאס"א וסייעה לו בבחירת החפצים אותם לקח למעבורת קולומביה: "היה לנו חשוב להפוך את ההצלחה האישית להצלחה לאומית- ולתת לכל חלקי העם לקחת חלק במשימה המופלאה בחלל" היא סיפרה בהרצאותיה. כך בחרו יחד לקחת לחלל שורה של חפצים המסמלים את תקומת ישראל: מגילת העצמאות, ספר תורה, שקיבל פרופ' יהויכין יוסף, איתו עלה לתורה כילד יהודי במחנה הריכוז ברגן בלזן, מזוזה, דגל חיל האויר, דגל ישראל ועוד'.

בפברואר 2003 קרה הנורא מכל, אילן התרסק עם יתר חברי צוות המשימה באסון המעבורת קולומביה, בשעה שעשו דרכם חזרה לארץ.

"היה לו חיוך ואנחנו נמשיך עם החיוך" (NASA)

על בעלה אמרה רמון: "אילן פרש בפסגה שלו. הוא היה עם האנשים שאהב ובמקום שכל כך נהנה ממנו. קשה היה לו להעביר את תחושת הריחוף והרוחניות שקפצה עליו שם. הוא היה אדם מאוד אופטימי, הוא אפילו לא כתב צוואה כי זה נראה לו מיותר. אבל אנחנו נמשיך עם צוואת החיים שלו. היה לו חיוך ואנחנו נמשיך עם החיוך"

בנאום ההספד שלה לבנה, אמרה רמון "הייתם צריכים לקבור אותי כזקנה וחביבה, עם המון נכדים. הקבר של אסף הוא בעצם הקבר שלי. מתוק שלי, אני כועסת כל-כך. הרי הבטיחו לי לשמור עלייך, והבטיחו לי לשמור על אבא שלך. עכשיו אתה שומר עליו, אבל אני רציתי אותך איתי. אסף, ילד בכור שלי, השמיים הם שלך, הדרך היא שלך".

"השמיים הם שלך, הדרך היא שלך" (David Silverman/Getty Images)

לאחר מותם של בעלה ובנה, הקימה רמון שורה של מפעלים חינוכיים. כ-700,000 ילדים ובני נוער נהנו ממפעלים חינוכיים להם רמון הייתה שותפה ויזמה דוגמת שבוע החלל הישראלי, תחרויות חלל ואסטרונומיה, מרכזי מדעים וחלל בפריפריה, מלגות לחוקרים מצטיינים ועמותת קרן רמון לחינוך למצוינות וחלל בקרב בני נוער בשיתוף משרד המדע.

"קרן רמון" מתמקדת בקידום וטיפוח ערכים ומטרות בהשראתם של אילן ואסף רמון, המהווים מודל ומופת לשילוב שבין מצוינות ומנהיגות. סביב התפיסה החינוכית המתבססת על "חינוך בדמותם" של אילן ואסף, נבנתה רשת של אנשי חינוך ומעשה, הפועלים מהנגב ועד הגליל העליון כדי לעורר השראה ולחנך בני נוער וסטודנטים.

רמון הייתה מעורבת בייסוד כנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון, אשר כל שנה מביא בכירים בסוכניות חלל מרחבי העולם ואסטרונאוטים לפעילויות חינוך. הכנס הוא חלק משבוע החלל הישראלי בו נערכים פעילויות לעידוד תלמידים ללימודי מדע וחלל, וכן פעילויות הנצחה לזכר אילן רמון.

רונה רמון פעלה לקידום בני נוער וצעירים (אבי אוחיון / לעמ)

בבחירתה בחיים מלאי משמעות הפכה רונה רמון את זכרם של יקיריה, אילן ואסף, לסיפור מעורר השראה של צמיחה מתוך משבר ועשייה למען הכלל. המיזמים החברתיים שהגתה והוציאה אל הפועל, נוגעים באלפי ילדים מכל שכבות החברה בישראל. על "גבורתה האזרחית" נבחרה רונה להשיא משואה בטקס יום העצמאות ה-68 של מדינת ישראל.

בדבריה בטקס הדלקת המשואה, אמרה רמון: "אני, רונה רמון, בת לגילה וישראל, מראשוני עליית הנוער מטורקיה, מדליקה משואה זו לכבודם של אהוביי אילן ואסף, שמהווים נר ומגדלור להגשמת חזוני, לכבודם של טייסי חיל האוויר לדורותיהם המגנים עלינו ממעל, לכבודם של אנשי החלל הפורצים גבולות למען האנושות, לכבוד ילדיי וכל הצעירים שגדלים מתוך אמונה באדם, אהבת המדינה ותקווה לשלום, ולכבוד המשפחות השכולות, לכבוד העושים למרות הכאב ויוצרים מתוך החושך"

רונה רמון ובנה אסף ז"ל (באדיבות קרן רמון)

רמון חקרה את נושא ההתמודדות עם אובדן, היא החזיקה בתואר שני בטיפול הוליסטי מאוניברסיטת לזלי בארה"ב, הרצתה ברחבי הארץ ונפגשה על בסיס שבועי עם משפחת שחוו טרגדיה ואבדן במטרה לחזקן. בשנת 2013 היא פרסמה את הספר: "מעלינו רק רקיע" שכלל את היומנים של אילן ואסף רמון, אירועים, מכתבים, זיכרונות, תצלומים ועוד.

ביוני 2018 הוענק לה תואר "עמית כבוד" מטעם הטכניון כהוקרה על פועלה רב השנים.

רונה רמון הייתה אישה מעוררת השראה המהווה מודל לנשים וגברים כאחד בארץ ובתפוצות. בפעילותה הענפה תרמה תרומה משמעותית לקידום החברה הישראלית והתפתחותה המדעית, יצירת שדרת מנהיגות ערכית בקרב הדור הצעיר וחיזוק הסולידריות בחברה הישראלית. באישיותה הכובשת היא הילכה קסמים על הילדים אשר הולכים אחריה מלאי אמונה בעתידם. נחישותה הצליחה לפתוח דלתות חשובות גם עבור הקהילה המדעית בישראל ופעילותה העלתה את המודעות לחקר החלל בישראל לאין שיעור.

רונה רמון בכנס רמון לחינוך וחלל (באבידות קרן רמון)

על אף השכול האישי והמשפחתי, וחרף הטרגדיה הלאומית הכפולה, רמון בחרה בחיים מלאי משמעות ושמה לה למטרה לפעול לטובת מדינת ישראל ולמען הדורות הבאים.

מנכ"ל קרן רמון , רן לבנה מסר: "אנחנו נפרדים היום בלב שבור מסמל מצוינות ועוז רוח של החברה הישראלית כולה, ומאדם שהיה משמעותי עבור כל מי שהיה איתה בקשר. רונה הייתה מיתוס ישראלי בחייה בעל כורחה, אור גדול שלא ניתן לכבותו. למרות התאכזרות הגורל אליה ואל משפחתה, רונה התעקשה לצקת תוכן ומשמעות לחייה. זכינו לקחת חלק ולהגשים את מפעל החיים שלה, לקידום בני נוער ולחינוך- אלפי ילדים בישראל מודים היום לרונה רמון. גם כשחלתה ועד יומה האחרון מילאה את כולנו באופטימיות, וביקשה להפנות את כוחה לחיזוק הפעילויות החינוכיות שהובילה. אין לי איך לכמת במילים את הכאב והצער שאנחנו חשים. בבניין הארץ, בעשייה חינוכית וביצירה ננוחם."
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה