שר החינוך בועט בבטן הרכה שלנו, ההורים

האמירה השיפוטית של שר החינוך היא מכה גדולה בבטן הרכה של כולנו כהורים. רפי פרץ הוא לא אדם פרטי, הוא שר החינוך של כלל ילדי ישראל ועליו לנהוג בהתאם

12/01/2020
יערה שילה קבלו עדכונים מיערה
  • RSS

"ברוך ה' הילדים שלי גדלו בצורה טבעית ובריאה", כך אמר שר החינוך, הרב רפי פרץ, כמענה לשאלה מה היה עושה אם אחד מילדיו היה מגלה נטייה מינית שונה. מבעד לאידיאולוגיה היוצרת מסכים ומונעת מאתנו להגיע אל המציאות הממשית, נמצאות משפחות שונות ומגוונות. אני, כשהגעתי לקריית שמונה במסגרת השרות הלאומי, פגשתי משפחה שהיא מודל ותפארת לגידול ילדים, ואחד מילדיה יצא מהארון אך נשאר במשפחה.

הראיון עם רפי פרץ בידיעות

אצל משפחת בומש התארחתי לעתים קרובות. כילדה אשר גדלה עם מודל המשפחה מעורער וכמעט ולא קיים, משפחת בומש, חיים וטליה על כל ילדיהם, היוו לי מודל לחיקוי.

חיים כמנהל ישיבת ההסדר בקרית שמונה, לימד אותי חריצות מסירות והקשבה עד אין קץ. טליה במאור פניה, חוץ מבישול של אלופים, לימדה אותי מה היא הכלה אמתית.

ביליתי אצלם ימים רבים, שבתות ולעיתים גם בחגים. היה לי קשר מיוחד עם אלידע, ילד מלא חיים יצרתי ומוכשר.

השנים עברו וכל אחד המשיך בחייו. לימים פגשתי את אלידע. אחר התחבטויות רבות וייסורי נפש, הוא יצא מהארון. מתוך משבר עמוק הוא בחר בחיים ואני מודה לו על כך. אני משתדלת להזכיר לטליה וחיים שהעיקר זה להרעיף חום ואהבה, למרות שאין צורך בכך כיון שהם הקפידו לעשות זאת לאורך כל הדרך.

כשהחיים עצמם, על כל הצער והמורכבות שיש בהם, נפגשים עם דברי השר, נעשה ברור כמה אמירתו אומללה, פוגענית ואטומה. היא אינה פוגעת בקהילת הלהטבי"ם בלבד, אלא גם בי, שגדלתי במשפחה קשת יום. הורי השתדלו לעשות מה שיכלו עם מה שניתן להם. אני חושבת לעיתים שגדלתי בסביבה שאינה טבעית דיה, הוגדרתי ילדה 'מופרעת' ואת התיכון סיימתי במסגרת לנערות בסיכון פנימית דולב. ובכל זאת, בהשראתן של המשפחות שעימן נפגשתי כדוגמת משפחת בומש, זכיתי לצאת ממעגל מצוקה זה, להקים למשפחה שלמיטב הרגשתי היא לתפארת. לפי מחקריו של ווינקוט, ה"סביבה מחזיקה" – הסביבה שבה גדל הילד היא הסביבה החשובה ביותר עבור התינוק, והכל בעצם מתחיל בבית. הוא זיהה בחיים ש"סביבה מחזיקה" מושלמת איננה קיימת, ולכן טבע את המונח ה"האם הטובה דיה". הן בזכות המשפחות שנפגשתי והן בזכות המחקרים שלמדתי, הצלחתי בעצמי להיות אמא ל-4 ילדים שגדלים בבית תומך, מאפשר ומקשיב.

האמירה השיפוטית של שר החינוך היא מכה גדולה בבטן הרכה של כולנו כהורים. לא הסתפקתי בהסתמכות על כותרות שלעיתים יוצאות מהקשרן. קראתי פעמיים את הריאיון של שרי מקובר-בליקוב בידיעות אחרונות על מנת להקפיד להבין יותר לעומק. אולי כאיש פרטי (גם אז לדעתי זה שיפוטי ומתנשא) מותר לרב רפי לספר איך הוא מגדל את ילדיו ומה נראה לו טבעי ונכון ומה נראית לו הצלחה, אולם הוא איננו עתה אדם פרטי, הוא שר חינוך של כלל ילדי ישראל והוא היה צריך לראות את נקודת המבט של השונה ממנו.

אנחנו כהורים יכולים לכוון את הילד לשביל ולדרך שאנחנו מאמינים בה, אך איננו יכולים לכפות על ילדינו להיות כמונו, במיוחד בנושא זה שהוא נתון קיים, שאיננו תלוי לא בבחירה שלנו ולא בבחירה של ילדינו.

מי ייתן ונשכיל לדעת לרדת לנפשם של ילדנו ולתת להם אוזן לב וכתף. ולך הרב רפי אני רוצה לומר, צא ולמד ממשפחת בומש, ראה מה היא משפחה לתפארת.

"הצלחתי להיות אמא ל-4 ילדים שגדלים בבית תומך, מאפשר ומקשיב" יערה שילה (אלבום פרטי)

** יערה שילה היא מומחית לגיל הרך, מכללת אפרתה וממייסדי "חינוך מלידה"

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה