את, ההיריון והחופשה המושלמת בחו"ל

בהריון ומתכננת לטוס ליעד אקזוטי בחו"ל שדורש חיסונים? ד"ר שרון רייספלד, רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות ומנהלת מרפאת מטיילים במרכז הרפואי הלל יפה, מספרת את כל מה שצריך לדעת על החיסונים המותרים בהיריון, היעדים שעדיף להתרחק מהם ומה חשוב לקחת במזוודה

04/12/2019
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

מאת: ד"ר שרון רייספלד

מתכננת את החופשה החלומית שלך, שאפילו ההיריון לא יגרום לך לוותר עליה? אומנם "הריון זה לא מחלה", אך עדיין ישנן מגבלות שעליך לקחת בחשבון לפני שאת מזמינה את כרטיס הטיסה, במיוחד ליעדים אקזוטיים/ טרופיים / כאלו ש"סובלים" מאזהרות מסע בריאותיות. ד"ר שרון רייספלד, רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות של המרכז הרפואי הלל יפה, עם מספר דגשים להריונית הנופשת.

חיסונים - הרשימה של האסור

עלייך להימנע מקבלת חיסונים המכילים נגיפים חיים, המהווים סכנה אפשרית לעובר, ביניהם חצבת, אדמת, חזרת, שיתוק ילדים בטיפות וקדחת צהובה. במקרה שקיימת סכנה ממשית להידבקות בקדחת צהובה ואינך יכולה לדחות/לבטל את הנסיעה, יש להתייעץ עם מרפאת מטיילים לגבי קבלת החיסון בזמן ההריון. במידה שאת נוסעת למדינה בה הסכנה להידבקות בקדחת צהובה מזערית, אך קיימת החובה להתחסן אם רוצים להיכנס לאותה מדינה, מומלץ לקבל ייעוץ אישי במרפאת מטיילים ולוודא כי אין סכנה ממשית לך או לעובר, ואז ניתן להציג אישור רפואי שיאפשר לך להיכנס ללא קבלת החיסון. לציין כי חיסון נגד קדחת צהובה אסור לקבל גם בזמן הנקה.

אישה בהריון על החוף (צילום: שאטרסטוק / epixproductions)

חיסונים - הרשימה של המותר והרצוי

עקרונית, את רוב החיסונים המומתים ניתן לקבל בזמן ההריון, וההחלטה האם ומתי לתת צריכה להיעשות לאחר התייעצות. כדאי להימנע ככל שניתן מחיסונים בשליש הראשון של ההריון, אולם במידה שהנסיעה הינה לאזור בסיכון גבוה, לעיתים עדיף לחסן מאשר להגיע לאזור ללא הגנה, מאחר שהמחלה עצמה וסיבוכיה גבוהים יותר בהריון ועלולים להוות סיכון משמעותי, לדוגמה בצהבת A. במידה שלא קיבלת חיסון טטנוס ב- 10 השנים האחרונות, כדאי להתחסן ועדיף לעשות זאת בשליש השני או השלישי להיריון. כמו כן ניתן להתחסן נגד צהבת מסוג B, דלקת קרום המוח מנינגוקוקלית וכלבת, במקרה של נסיעה לאזור עם סיכון גבוה לחשיפה למחלה. יש לזכור כי לגבי חלק מהחיסונים אין מידע לגבי נשים הרות, אולם אין זה פוסל לחלוטין את מתן החיסונים בהריון, מאחר וההחלטה להתחסן תלויה בנסיבות הטיול והסיכונים האפשריים. חיסון לשפעת מומלץ לקבל בהריון וגם לפני נסיעה לחו"ל בעונת השפעת, מאחר שהוא בטוח לשימוש בהריון ונשים הרות נמצאות בסיכון מוגבר לסיבוכי שפעת.

כך תבחרי את יעד הנסיעה הנכון עבורך בהיריון  

קיימים מקומות בהם רמת הסיכון לחלות במחלות זיהומיות גבוהה ומומלץ לאישה הריונית לא להגיע אליהם כלל, בפרט לאזורים בהם מדווח על התפרצות מחלות מסוכנות המועברות דרך עקיצות יתושים או מזון. לציין כי ישנם חיסונים ותרופות המומלצים באופן שגרתי למטיילים, אך אינם בטוחים לאישה הרה או לחילופין, אין מספיק מידע אודות בטיחותם ולכן מומלץ שתתייעצי לפני כן עם רופא הנשים שלך.

אישה בהריון הולכת עם מזוודה על מזח (צילום: שאטרסטוק / HTeam)

ספארי באפריקה? כדאי שתוותרי על זה

ישנן מחלות המועברות על ידי עקיצות יתושים, כגון מלריה, קדחת הדנגי ועוד, אשר עלולות לסכן במהלך הריון הן את האישה והן את העובר. באשר למחלת המלריה, נשים בהריון או נשים לאחר לידה, נמצאות בסיכון גבוה לחלות במלריה קשה על סיבוכיה, ולכן ההמלצה היא לא לנסוע לארצות בהן קיים סיכון לחלות במחלה. לא קיים עדיין חיסון כנגד מלריה אלא מניעת הדבקה על ידי שימוש בחומרים דוחי יתושים, לבישת בגדים ארוכים ובהירים וטיפול תרופתי מונע. טיפול מונע כנגד מלריה מפחית משמעותית את הסיכון לחלות, אולם אפשרויות הטיפול בקרב נשים הריוניות מועטות ויעילות רק בחלק מהאזורים בעולם הנגועים במלריה. רצוי מאד לא לצאת לטיול באזורים בהם קיים חשש גדול למחלה, כמו הספארי באפריקה, באמזונס או בפפואה שבגינאה החדשה. כמו כן מומלץ להגביר את השימוש בתכשירים דוחי יתושים ולהקפיד על לבוש מתאים, שימוש בכילה מרוססת בפרמטרין והימנעות מחשיפה לעקיצות ככל שניתן.

מזון ושתייה בטוחים - המפתח לכל טיול מוצלח בהריון

יש להקפיד על סוג וטיב המזון על מנת למנוע מחלות המועברות באמצעות אוכל ושתייה. מומלץ  לאכול מזון מבושל היטב ולהימנע מאכילת גבינות רכות, כגון קממברט, העלולות לסכן באופן חמור את העובר. בארצות מתפתחות יש להקפיד על שתיית מים מינרלים או על טיהור המים בכל מגע. ישנם אזורים מסוימים בהם מומלץ אפילו לצחצח שיניים במים מינרליים או מים מטוהרים.

שתהיה חופשה בטוחה ונעימה!

ד"ר שרון רייספלד צילום אלבום פרטי

** הכותבת, רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות ומנהלת מרפאת מטיילים במרכז הרפואי הלל יפה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה