נשים בכירות בהייטק: בכל אשה יש וונדרוומן

אושרי שכנר, דירקטורית בחברת הטכנולוגיה הישראלית "אופטימל פלוס": "נשים מסוגלות להתמודד עם פיתוח קריירה תוך כדי השקעה בחיי המשפחה. אצלנו בחברה, אין צורך לוותר על אחד משני אלה."

28/06/2018
כסף וקריירה קבלו עדכונים מכסף וקריירה
  • RSS

אושרי שכנר, מנהלת בכירה בהייטק, נשואה לשי, סגן אלוף בצה"ל ואם לשניים, מספרת שבמקום עבודתה, בשונה מהתפיסה הקיימת שבחברות סטרטאפ עובדים רק צעירים רווקים  ללא ילדים, מרבית הקולגות והעובדים הם אנשים עם ילדים, ושיחות המסדרון אצל כולם עוסקות בלקיחת טיפים אחד מהשני כיצד להתמודד עם היום-יום בייחוד עכשיו לקראת חופשת הקיץ. גם מקום העבודה נרתם לטובת ההורים העובדים ומסייע בארגון ימי כייף לילדים בימים שבהם אין להורים מסגרת עבורם. לדבריה, למרות העבודה האינטנסיבית, השעות המרובות והציפייה להיות תמיד זמינה, אין לה שום בעיה לתפקד גם כאמא במשרה מלאה, לבלות עם הילדים אחה"צ, ללוות אותם לחוגים, להזמין חברים ובעיקר להיות שם בשבילם. את השבתות והחופשות אושרי ובן זוגה מקדישים לזמן איכות עם הילדים וליצירת חוויות משפחתיות.

"נשים רבות חושבות שהן מוכרחות לבחור בין חיי משפחה לקריירה וחוששות להגיע למשרות תובעניות בעלות אוריינטציה או תדמית גברית", אומרת שכנר, "בעולם המודרני אין דבר שנשים לא מסוגלות לבצע, נשים יכולות לממש את עצמן בכל תפקיד ובלבד שירגישו שלמות עם הבחירה והמיצוי העצמי. מי כמו אשה יכול לג'נגל בין שלל משימות בתבונה, ברגישות ובמסירות".

למרות זאת, הנתונים מראים בצורה חד משמעית שבשנת 2018 נשים עדיין ממודרות מעולמות הייטק. נשים מאיישות רק 18%–20% ממשרות הנדסת הביג-דאטה והאלגוריתמיקה, רק 15% ממשרות המהנדסים המתמחים בלמידת מכונה, ורק 10% ממשרות האלגוריתמיקאים של ראייה ממוחשבת. באופן גורף, ניתן לומר כי ככל שהשכר עולה — שיעורן של הנשים במשרה מסוימת יורד. בהסתכלות רחבה, שיעורן של הנשים בכלל מקצועות הפיתוח בהיי־טק הישראלי הוא 22% בלבד.

אושרי שכנר, "אני לא וונדרוומן"  (אלבום פרטי)

את המצב המעוות הזה מנסה משרד הרווחה לתקן באמצעות תכנית פעולה מעוררת השראה שיזם לפני למעלה משנה. שר העבודה והרווחה חיים כץ הורה לאנשי משרדו לפתוח תכנית נרחבת ללימודי תכנות לנשים מגיל 18 ללא עלות. מטרת התכנית היא לעודד נשים מרקעים שונים להשתלב בתפקידי ליבה בשכר גבוה בתעשיית ההייטק בישראל.

יעדיו הכמותיים המרכזיים של המיזם הם להכשיר בתוך שלוש שנים לפחות 4,440 נשים, ולהביא להשמה של למעלה ממחצית מהן בתעשייה. כמו כן, המיזם יעסוק בהכוונת צעירות ללימודים אקדמיים בתחום ההייטק, כשהיעד הוא כ-180 סטודנטיות למקצועות הייטק, מקרב בוגרות המיזם. המיזם ראוי להערכה רבה ויש לקוות שיוביל לשיפור המצב אבל לא די בכך. משרד החינוך הוא זה שצריך לקחת את הנושא ולהפוך אותו ליעד מרכזי חינוכי שיוביל בנות לבחור ללמוד במגמות ראליות ולא לחשוש.

היה ניתן לצפות בעקבות התפתחות הטכנולוגיה ולאור העובדה שנשים פורצות כל הזמן תקרות זכוכית בתחומים שונים, נראה גם עלייה בהשתלבות של נשים במקצועות ההייטק. לצערנו המציאות בשטח היא שונה ואנו רואים נתונים עגומים של ירידה משנה לשנה בכמות הבנות שניגשות לבגרות חמש יחידות אשר מהוות פחות מ-30% מסך הניגשים. את העוולה הזאת יש לתקן כבר בגילאים הצעירים.

"בתור מי שהייתה התלמידה היחידה בכתה במגמת חשמל ואלקטרוניקה מעולם לא הרגשתי שקיבלתי יחס שונה מהמורים או מחברי לכתה,  התאהבתי במקצועות הריאליים והחלטתי להמשיך גם ללימודי י"ג ו- י"ד. בצבא בחרתי לשרת בתפקיד טכנולוגי ונשארתי בקבע. לאחר השחרור בחרתי בלימודי ערב לצד עבודה מעשית בחברת הייטק על מנת לרכוש ניסיון וכיום אני מנהלת בכירה באופטימל פלוס , המתמחה בפתרונות ביג גדטה לעולמות הסמיקונדקטור והאלקטרוניקה ומובילה קבוצת פיתוח ובדיקות שנותנת שירותים רוחביים, בין היתר גם ללקוחות החברה, שהם לקוחות ענק הפרוסים על פני כל העולם. כמי שעברה את המסלול הזה והייתה לאורך כל הדרך חריגה בנוף שהיה מורכב ברובו מגברים, חשוב לי מאד לגייס לקבוצה שלי כמה שיותר נשים מוכשרות.

אני מקווה שכל נערה ואשה בישראל יראו את עצמן כמי שיכולות להוביל את עולמות ההייטק והטכנולוגיה בישראל בשנים הבאות, ושאמירות סטיגמתיות כמו: חשמל והנדסה זה לגברים ונשים צריכות לבחור במקצועות שיאפשרו להן להיות אימהות, ייעלמו מהעולם.

עידוד נערות לבחור במקצועות ריאליים כבר בגיל התיכון ולהמשיך לחתור למען הגשמת היעדים והחלומות שהן רוצות, יכול לתרום לגידול כמות הנשים בתעשיית ההיטק.

אני לא וונדרוומן אני אמא שמממשת את עצמה בקריירה מדהימה ומצליחה לעשות את הכל ושוב לא כי אני וונדרוומן אלא כי אני בחרתי. יש קשיים ומחירים לא פשוטים שאני משלמת אבל אני שלמה עם הבחירה ומזמינה אתכן, הבנות הצעירות, לאזור אומץ ולקבוע את עתידכן."
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה