יום האישה החרדית

המאבק הפמיניסטי צריך להבדיל בין נשים שכבר נמצאות במרחב הציבורי וברשת, לבין נשים שנמצאות בתוך קהילה, אינן מחוברות לרשת, ואוחזות בדעות שמרניות

10/03/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

*הכותבת היא שיפי חריטן - אשת תקשורת חרדית

משום מה כשמדברים על נשים וזכויותיהן, מיד עולה עניין ההדרה. האם נשים נמצאות במרחב הציבורי – או לא? האם יש מספיק נשים בפוליטיקה? גם ארגוני הנשים שנאבקים ונלחמים מלחמות חורמה בשם הנשים החרדיות הנעלמות, מתמודדים בעיקר מול שאלת השאלות: הדרה.

יום האישה שחל השבוע הוא הזדמנות מצוינת עבורי לשבת ולחשוב קצת על האישה, על עצמי, על חברותיי החרדיות, הדתיות והחילוניות. כאשת תקשורת קשה לי שלא להביט סביבי בתקופה זו של ריח בחירות חריף ולנסות לחבר בין הדברים.

שיפי חריטן. צילום: אלבום פרטי

במשך שנים נאבקות הנשים בנושאי הדרה, שוויון, נוכחות במוניציפלי ועוד. מה שקרה ברשימות לכנסת הבאה, טרף קערה מבעבעת על פיה, ומחזיר לנו את מצב הנשים למקום של 20 שנה אחורה. הצגת רשימות גבריות, עשירות בעבר צבאי, כאשר נשים נדחקות למקומות נמוכים וסופיים. גם מה שכבר הצליחו לעשות עד היום מול מגזר הנשים הכללי, לוקח אחורה, מה שישפיע בוודאות על מצב הנשים החרדיות.

כל אלו הובילו אותי למחשבות על אישה במיינסטרים החרדי, משום שצריכים להבדיל בין נשים שכבר נמצאות במרחב הציבורי וברשת, לבין נשים שנמצאות בתוך הקהילה, אינן מחוברות לרשת, ואוחזות בדעות שמרניות.

אשה חרדית מתפללת shutterstock By Lerner Vadim

הצורך בשינוי מבפנים

בזמן המלחמות על הדרה באיזשהו מרחב שאותה אישה חרדית אולי אינה מכירה אפילו, היא מנסה לחשוב באיזו דרך אנונימית היא תפנה על מנת לקבל סיוע בנושא זכויות בעבודה, עושק בשכר, עזרה בתחום החינוך המיוחד למי שמתמודדת בנושא, העלאת מודעות לבריאות ועוד.

חלילה איני מזלזלת במה שארגוני הנשים עושים ונלחמים, אלא שאני חושבת שהמאבקים של הנשים החרדיות שונים ואינם מקבלים את תשומת הלב המלאה הראויה. בנוסף, אישה חרדית מההארד קור, אינה מחפשת את אותם שינויים שמחפשים להביא לה מבחוץ. היא בסך הכל רוצה את המרחב האישי והצנוע בו בחרה לגור, שיהיה נוח יותר וממצה זכויות בסיס. היא לא צריכה שוויון, ולא מחפשת להיות בפוליטיקה. בשביל זה, כנראה, יש נשים חרדיות שונות מלב המיינסטרים.

ההבדלים בין המגזרים תהומיים והם תלויים בדרך חיים. לדוגמה, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בכל משק בית בו מוגדר מפרנס יחיד, מדובר בגבר. במגזר החרדי לעומת זאת, הנתון הפוך. ב- 76.8% ממשקי הבית החרדים בהם יש מפרנס יחיד, מדובר באישה – משום שכנראה היא בחרה לפרנס את האיש שיושב ללמוד תורה.

אשה חרדית בירושלים  shutterstock By Lerner Vadim

מה רוצה אישה חרדית?

אם תשאלו אישה חרדית מה רצונה? ככל שתשאלו יותר נשים, כך תקבלו יותר דעות. כי כבר מזמן אין יותר "מה נשים רוצות", או "מה חרדיות אוהבות", יש מה מתאים לכל אישה באשר היא, היכן שהיא נמצאת ומה היא עושה. במקומות שבהם נמצאת אותה אישה, שם צריכים לחזק אותה. אם יש קהל שלם של נשים שרוצה להחזיק בדעות השמרניות של המגזר – צריכים לאפשר להן זאת, ולתת להן את הכוח במקומות שם הן זקוקות לו.

על לפחות תופעה אחת אני יכולה לברך ולהלל שהלכה והתעצמה והפכה לתופעה מבורכת של ממש. התרבות החרדית בגזרת הנשים. מכיוון שתחום האמנות והתרבות לא היה מפותח דיו, קל היה לקחת איזה אירוע סוג ח', להביא אותו לעיר חרדית, להביא נשים לאולם רעוע וכיסאות פלסטיק שבורים ולהושיב אותן שם להופעה. כיום, מפיקות אירועים נלחמות על תשומת לב קהל הנשים החרדיות. יש מופעי סטנדאפ לנשים בלבד, מופעי שירה וזמר, ריקודים, תערוכות, מחזות וסיפורים אישיים. תרבות פורחת ויפהפיה, ובעיקר מקצועית. זה אולי נשמע כמו עניין לא מסעיר במיוחד, אם כי מי שמכיר ויודע, מבין שיש כאן שינוי ברמת השיח, המודעות, העניין והתרבות – מה שאומר שבעוד כמה שנים נראה בוודאות נושאים נוספים מציפים את העולם.

לסיכום, יום האישה החרדית עודנו רחוק יחסית מלהתקיים בחגיגות ונצנצים, אם כי הדרכים והסימנים מובילים אותנו למקום של יותר מודעות, יותר שיח, יותר רצון להבין מי אני ומה מגיע לי, וזו, גבירותיי, בהחלט סיבה לחגיגה.

***
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה