כשהאוניברסיטאות מתנערות מאחריות

סטודנטים ומרצים מאוניברסיטאות ומכללות יצאו להגן על זכויותיהם הבסיסיות של עובדי הניקיון שמועסקים.ות על ידי קבלנים ומנוצלים כדי לחסוך בעלויות

24/06/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

*מאת פרופסור אורלי בנימין

נראה כי בכל הנוגע להגנה על כבוד העובד.ת של עובדות ניקיון בישראל, הועדה לתכנון ותקצוב של ההשכלה הגבוהה מאמצת את עמדתם של שלושת הקופים: לא רואים, לא שומעים, לא פוצים פה. במהלך שני העשורים האחרונים, ונוכח אינספור מאבקים מרשימים ומגוונים של מרצים וסטודנטים בקמפוסים, מחזקת הועדה לתכנון ותקצוב את המנהיגות הכלכלית של האוניברסיטאות בעושק עובדות.י הניקיון, עובדות קבלן שסובלות מתת תנאים מחפירים. צריך לומר זאת בפה מלא: הועדה לתכנון ותקצוב מנצלת את עובדות.י הניקיון ומשתמשת בשכר ובזכויות הנחסכים מהן על מנת להידמות למי שמפעילה ראציונליות ניהולית וחסכנות, ביחסה לגרעונות של מוסדות ההשכלה הגבוהה. במקום לקחת אחריות על הפרת הזכויות של העובדות מצד חברות הקבלן, האוניברסיטאות משאירות את העבודה הזו לסטודנטים ופעילים חברתיים.

אבל! והאבל הזה הוא גדול! הות"ת מתירה לאוניברסיטאות לקיים מבנים ניהוליים כבדים על גבם של המרצים והחוקרים! מממנת משכורות נכבדות לשורה של 'מנהלים' בתפקידים שאינם ליבה ובחסות החופש האקדמי שכביכול אינו מתיר לה להתערב בנושאים של כפל משכורות וכפל הטבות. כל אלו אינם נדמים בעיני חברי הועדה וראשיה מרכיבים הראויים לקיצוץ ולהפחתות שכר.

היכן ניתן לחסוך בעלויות? ובכן, התשובה ברורה: ניתן ללכת לנשים ולגברים המוחלשים ביותר בחברה, עובדי הניקיון בהעסקה קבלנית, ולדרוש מהם שיואילו ויפרנסו את המערכת! איך? על ידי התרת הפגיעות המתמשכות בתנאי ההעסקה שלהם המתקיימות בכל רגע שבו לא מופעל פיקוח צמוד על תלוש שכר זה או אחר.

 עובדת ניקיון  shutterstock By Dmitry Kalinovsky

וכך פועלת ות"ת למרבית הבושה: דורשת מהחיות בעוני לפרנס אותה ולא פועלת לקליטתם של עובדות.י הניקיון בתואנה שניקיון אינו עיסוק ליבה. וזאת למרות שברור לחלוטין, שללא ניקיון הכיתות, המעבדות, השרותים והקפטריות, לא ניתן לקיים לימודים. אם חושבים על זה, הניקיון הוא עיסוק ליבה מרכזי הרבה יותר מכמה וכמה תפקידים מנהליים שהאוניברסיטאות מחזיקות בנאמנות רבה לאורך שנים ומבלי לחסוך כלל.

ובכן, השבוע, בהשראת הפעולה רבת השנים של הקואליציה להעסקה ישירה, יצאו סטודנטים ומרצים בקמפוסים של אוניברסיטת תל-אביב, בן גוריון, העברית, ספיר ודוד ילין לפעולות מחאה מתואמות, וזעקו את זעקת העוול הנגרם לעובדות.י הניקיון במוסדותיהם. הם קראו לות"ת שלא להמשיך לעצום עיניים ואוזניים ובמיוחד לא להמשיך להגן על הלב הערל שהמציא את שיטת ההעסקה הפוגענית המאפשרת הפרה שיטתית של זכויות.

בצעדות, מיצגים, חלוקת פלאיירים, כינוסי תמיכה והסברה, הם קראו לות"ת לקום ולאמץ את המהלך המרהיב שפיתחו אוניברסיטת חיפה ומכללת אורנים: העברת עובדי ועובדות הניקיון להעסקה ישירה. מהלך שמאפשר למרצות.ים ולסטודנטיות.ים להיות בטוחים כי המנקות.ים המסתובות.ים סביבם שוות להם כבני אדם, אזרחים ראויים בחברה, לילדיהם זכויות לחיים בכבוד כשהם נהנים מתחושת השייכות שמוענקת לעובדות.ים ואשר מכבדת ומזקיפה את קומתם והיא בעלת משמעות בטווח הקצר והארוך.

המהלך שהתבצע באוניבריסטת חיפה ובמכללת אורנים, היה מהלך מופתי שאפשר למוסדות אלו לשפר את נתוני המגוון שלהם מבחינת נוכחותן של קבוצות מתוייגות במערך הסגל המנהלי. הוא אפשר להם להתגאות בהעלאת איכות המשרות עבור עובדים מקבוצות אלו ובמיוחד הוא אפשר להם קמפוס נקי יותר, אנושי יותר ונעים יותר. אז כל הכבוד לרון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה שלקח על עצמו לאפשר לסטודנטים לחיות בקמפוס שהם יכולים לבטוח בדרכו הערכית, ולמלא את ליבם של העובדות.ים בתחושת גאווה והכרה בערך של תרומתם. וכל הכבוד לשרה צזנה שכמנהלת משאבי האנוש באותה תקופה הובילה מהלך אנושי ומכבד.

ואתם, חברי ות"ת, חשבו על הבושה הגדולה שאתם במו ידיכם ממיטים על ראשכם ועל ראשה של המערכת האקדמית כולה עם הניצול הנפשע והמתמשך הזה. חשבו על הביטחון התעסוקתי בעולמכם וראו כמה חשוב הוא, ונסו להעניקו גם לזולת שתנאי חייו קשים לאין ערוך משלכם. אנא מכם, נצלו את האורכה שניתנה לכם עם ההחלטה על בחירות חוזרות, קומו ועשו מעשה: הקצו את התקציבים המתאימים להעברתם של עובדות.י הניקיון באוניברסיטאות להעסקה ישירה!

פרופסור אורלי בנימין אלבום פרטי

 ** הכותבת היא פרופ' חברה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בר אילן וממייסדות הקואליציה הארצית להעסקה ישירה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה