פרידה אישית מאורה נמיר ז"ל

היא היתה חברת כנסת ושרה בימים שזה היה עוד נדיר, ניפצה תקרות זכוכית וברזל והיתה אות ומופת למנהיגות נשית. ד"ר גלית שאול נפרדת משכנה, חברה לדרך ואישה נערצת

09/07/2019
ד''ר גלית שאול קבלו עדכונים מד''ר גלית
  • RSS

השבוע הלכה לעולמה אורה נמיר, בת חגלה - המושב שהוא ביתי כאן בעמק חפר. אורה היתה חברת כנסת ואשה - שרה (הרווחה ואיכות הסביבה) בימים שזה היה נדיר, שברה תקרות זכוכית וברזל (זוכרת עדיין את ההשוואה ל׳אשת הברזל׳), מנהיגות נשית מהסוג של פעם - שכדי להצליח היתה צריכה להיות יותר גבר מגבר (או כמו שאמרו באותה ימים ׳יותר יפני מיפני׳ ובקריירה של אורה ׳יותר סיני מסיני׳). היתה שגרירת ישראל בסין, לפני עידן הגלובליזציה, כשסין היתה ארץ רחוקה רחוקה בעיקר לישראלים והסינים? הסינים העריצו אותה וחשבו שאנחנו ארץ נפלאה בעיקר בזכותה.

אורה נמיר ז"ל, ניפצה תקרות זכוכית וברזל (צילום: סער יעקב / לעמ)

חוץ מזה שאנחנו מאותו הכפר, היו לנו עוד כמה ממשקים בקריירה ובחיים. סבא שלי שעבד בעירית תל אביב עם נמיר והכיר אותה טוב בצעירותה, חיים משותפים (ממש באותו בניין) בשגרירות ישראל בביג׳ינג, העשייה לטובת נשים ואוכלוסיות חלשות - במשרד הרווחה תמיד סיפרו על פועלה בתחום קדום מעונות לנשים מוכות ועשייה לטובת אנשים עם מוגבלות. היא היתה פורצת דרך אבל גם אישה לא קלה, נחושה וחזקה, פעמים רבות לא הסכמתי עם התנהלותה ודרכה אבל אני אזכור אותה במיוחד בזכות שני אירועים קטנים, מהסוג שלוקחים איתך לכל החיים.

הראשון הוא הבוקר שבו יצאנו כולנו, כל עובדי השגרירות להתנדב עם ילדים בכפר סיני קר ונידח מי שראה את השמחה האמיתית שלהם על מעילים חמים-חדשים וכדורי הסל (אורה כינתה אותם - basketball balls) לא ראה שמחה מימיו.

אורה נמיר בסין (אלבום פרטי)

ועוד רגע אחד - פרטי שלי - ממש כשהגענו לסין הגיעה לבקר משלחת של שופטי בית המשפט העליון. זוכרת את אורה ששמעה שאני עורכת דין (לגמרי ׳ירוקה׳ ממש בתחילת הקריירה), והזמינה גם אותי לאירוע (ואחר כך לעוד הרבה אירועים מרתקים בביתה. אורה השקיעה רבות באירוח ורבים משועי ארץ ועולם התארחו אצלה). היא לא הסתפקה בהזמנה וכשהגעתי מיד דאגה להציג אותי לנשיא בית המשפט העליון דאז אהרון ברק. תארו לכם את ההתרגשות הרבה שלי, כעורכת דין מתחילה שמתודעת לאותם השמות הגדולים שיצאו מפסקי הדין. ואורה - היא רק אמרה ביובש האופייני ״זו גלית, היא עורכת דין, ראה דוגמה למחיר הכבד שמשלמות נשות משרד החוץ הישראלי״. בכמה מילים קצרות נתנה לי מקום. אמירה חשובה פמיניסטית וכל כך משמעותית בעיני אז והיום.

אורה נמיר מארחת (אלבום פרטי)

היום, יום שלישי 9.7.19, בשעה 17.00 תיערך הלוויתה אצלנו בבית העלמין בחגלה. איפה ישנן עוד נשים כמו האישה ההיא?

ד''ר גלית שאול, ראשת המועצה האזורית עמק חפר (אלבום פרטי)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה