עו''ד יעקב שקלאר: "אוחנה בא להרוס, לא לבנות"

אוחנה אינו מנומס. הוא אינו בוחל באמצעים, הולך על הגבול הדק שבין מותר ואסור ונהנה מתדמית הילד הרע. הרמוניה אינה משאת נפשו של אוחנה, כי הוא בא להרוס ולא לבנות

19/11/2019
עו''ד יעקב שקלאר קבלו עדכונים מעו''ד יעקב
  • RSS

אוחנה הוא נטע זר במשרד המשפטים. הוא לא פרופסור. הוא לא אשכנזי. הוא לא ׳אצולת המשפט׳, בקיצור - לא משלהם.

עד שהתרגלו במשרד לשרה שקד, עיקמו שפתיים, צקצקו בלשון, אבל בסוף בלעו אותה, בלית ברירה, גם כי לא היה עליה כתם שניתן לסמן ובעקבותיו לפסול, וגם כי השכילה בנועם הליכותיה לבנות יחסים קורקטיים וגם לגייס בני ברית, והנה הגיע זה, סוכן זר - שמונה ע״י ה׳חשוד המיידי׳, כדי לרגל ולשים רגליים ולתקוע טריז בהגמוניה המשפטית של אצולת משרד המשפטים המיוחסת.

הגיע והתחיל ישר לעבוד.

הואיל וזמנו קצוב והוא נדרש להישגים מידיים, והואיל וממילא הוא לא שם כדי להישאר, אוחנה נקי ממחויבות ארוכת טווח. הוא לא עושה חשבון ולא מנסה למצוא חן ולא בונה מדיניות.

אמיר אוחנה, נטע זר במשרד המשפטים (צילום מסך)

חשבנו בתחילה, שאוחנה כלבלב עדין, אבל התברר שמדובר ברוטוויילר מחופש לפודלית. מהיום הראשון הוא עושה בלגן. מהרגע שנכנס - אינו נח לרגע. מייצר כותרות כמו חברתו מירי רגב בתרבות. שניהם חסרי תרבות. הגיע וישר החליט לסלק את המנכ"לית האשכנזיה הבלונדה ׳השמאלנית׳, שנותרה מימי ציפי ליבני העליזים, אמי פלמור, ולמנות תחתיה את חברו מהלימודים. הגרסה הרשמית היתה שפלמור לא הודחה, אלא שמדובר היה ב"הליך שגרתי", אבל בהקלטה שפורסמה הבוקר בגל"צ נשמע אוחנה מסביר: ״בתקופה הקצרה שלי במשרד הרחקתי את המנכ״לית של ציפי לבני. היא לא סייעה לשינויים שרציתי להוביל מבחינת השקפת העולם״ וכך חשף את המניע האמיתי להדחה שהיתה.

בהמשך, כשנתקל ברחרוחים חשדניים מאצולת המערכת המשפטית, שכאמור ראתה בו סוכן זר, הוריד את הזמם והחל לנשוך ולנהום ולחרב את סביבותיו, להשאיר אדמה חרוכה.

הציוצים על התבטאויות אוחנה (צילום מסL)

אוחנה אינו מנומס. הוא אינו בוחל באמצעים ואינו ירא את שליטי המשפט. הוא שם את נפשו בכפו ומסתכן. הוא הולך על הגבול הדק בין מותר ואסור. דומה כי הוא אף נהנה מתדמית הילד הרע. המחנה שלו חלש וסמרטוטי ומתחבא מאחורי ביבי. אוחנה, לעומת זאת, שם עצמו כראש וראשון לרפורמטורים. הוא יעשה סדר בבלגן, הוא יעיף ראשים, הוא ידרוש ועדות חקירה, הוא ישנה נהלים, הוא יחשוף את השחיתות של העבריינים האמיתיים - אצולת שלטון החוק.

ואכן הוא זוכה לתשואות על אומץ ליבו, שכן מי שקם על אדון ההליכים ותוקע לו אצבע בעין - שם נפשו בכפו. אנחנו מכירים את שרי המשפטים שלא היו חביבים על אנשי מערכת המשפט ומצאו עצמם תחת אישומי סרק, כשעד לזיכויים המהדהד נאלצו להתפטר מתפקידם ולאכול מרורים.

אוחנה מצביע על פגמים בהליכי החקירה של ביבי. הוא מנצל את מעמדו כדי לחשוף שחיתויות והטיות משפט. ענין זה הוא ברוך, ככל שהוא מתנהל בהרמוניה עם הגוף אותו הוא מנהל. אבל הרמוניה אינה משאת נפשו של אוחנה, כי הוא בא להרוס ולא לבנות.

חובבי ההרס ושונאי הממסד מעודדים אותו מאחורי הקלעים.

הציבור מריע לו או מקלל אותו, תלוי במחנה אליו הוא משתייך. אבל איזונים ובלמים הם אלה שמאפשרים למערכת לפעול. כשהאיזונים מתנגשים בבלמים נוצרים כאוס וחורבן והמערכת קורסת.

כשהאיזונים מתנגשים בבלמים נוצרים כאוס וחורבן והמערכת קורסת (צילום מסך)

גם בחיים הביולוגיים, כשאנחנו נקלעים למצב קשה או למשבר, אחדים מאיתנו מרגישים שהם "אוכלים את עצמם מבפנים". כשמדובר בבני-אדם, התחושה הזאת אינה אלא דימוי, אבל זה בדיוק מה שיכול לקרות לתאים סרטניים. כאשר מנגנוני בלימת הסרטן נכשלים בתפקידם, והתא עלול להפוך לתא סרטני המסכן את קיומו וחייו של הגוף כולו, נכנסת לפעולה "תוכנה" מיוחדת הטמונה בכל אחד מתאי גופנו. "תוכנה" זו מורה לתא המסוכן לאבד את עצמו לדעת, ולצוות בכך את החיים לגוף כולו. אם וכאשר ה"תוכנה" הזאת משתבשת, עלולים להתפתח גידולים סרטניים. לעומת זאת, אם וכאשר היא מופעלת מעבר לנחוץ, מתחוללות בגוף מחלות ניווניות שונות.

כמו כל דבר בחיים, הרי שהרמוניה ואיזון מבטיחים פעולה מיטבית של הגוף. דיסהרמוניה מביאה מחלות והרס למערכות הגוף ולמוות.

בנימין נתניהו: הגוף שתאיו צריכים להקריב עצמם כדי להצילו (צילום: Sean Gallup/Getty Images)

אצל נתניהו דומה שהתוכנה התקלקלה מזמן.

הוא לא רואה את עצמו כתא בגוף, שצריך להקריב את עצמו כדי שהגוף ירפא. הוא רואה את עצמו כגוף - שכל תאיו צריכים להקריב את עצמם כדי שהוא ירפא.

כשל רב מערכתי מוגדר כהפסקת התפקוד של ארבע המערכות החיוניות בגוף: הלב, הריאות, הכליות והמוח. לכשל יכולות להיות סיבות שונות, ביניהן פגיעה בלב, או זיהום על-ידי חיידק אלים.

מערכות המדינה שלנו משותקות, אם מפחד ואם בגלל פעילותם של תאים סרטניים.

אם לא יתעורר הגוף לפעולה במהרה - נגיע לקריסת מערכות.

עו"ד יעקב שקלאר (אלבום פרטי)

** עו"ד יעקב שקלאר, הוא מומחה למשפט פלילי על כל רבדיו, מרצה בפקולטות למשפטים ובהשתלמויות לשכת עורכי הדין בנושאי עבודת הסנגור הפלילי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה