אלימות בעידן הטכנולוגי: "זו לא אהבה – זו אלימות"

1 מתוך 5 נשים סובלת מאלימות טכנולוגית ע"י בן זוגה. מסקר מיוחד של ויצו עולה שזירת האלימות הטכנולוגית הופכת ליותר ויותר דומיננטית. ויצו קוראת לנשים לשים לב לסימני האזהרה ולפנות לסיוע

25/11/2019
ויצו קבלו עדכונים מויצו
  • RSS

בסקר שערכה ויצו לקראת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים השיבו כ-50% מהנשים שהן חוו לפחות סוג אחד של אלימות טכנולוגית מידי בני זוגן, כאשר בקרה למעלה ממחצית הנשים, האלימות הטכנולוגית מלווה בסוגים אחרים של אלימות.

[youtube 7GZ_YXciPGY nolink]

הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של 500 נשים יהודיות בגילאי 20-60 ע"י סאפיו מחקר ופיתוח בע"מ וממצאיו חושפים את היקפיה הרחבים של תופעת האלימות הטכנולוגית, במסגרתה משתמשים בני זוג במגוון אמצעים טכנולוגיים כדי לשלוט, לעקוב ולפגוע באישה. יחד עם זאת משקף הסקר את הקושי לזהות את האמצעים הטכנולוגים הננקטים נגדן ולהגדירם כאלימות.

מן הסקר עולה כי 48ֵ% מכלל הנשים בישראל חוו סוג אחד או יותר של ביטוי אלימות טכנולוגית:

38% מהנשים מעידות כי בן הזוג נהג או נוהג בהווה לקרוא התכתבויות בטלפון או באי-מייל ללא ידיעתן או אישורן.

14% מהנשים חושדות שבן זוגן עוקב אחריהן באמצעות תוכנות מעקב בטלפון.

ל- 14% מהנשים פרץ בן הזוג לחשבון הבנק או לחשבונות מקוונים אחרים שלהן וביצע בהם פעולות ללא הרשאה וללא אישור.

אחת מתוך 10 נשים מצולמת או מוקלטת על ידי בן זוגן ללא ידיעתה וללא רשותה במצלמות נסתרות בבית, הפעלה מרחוק של הטלפון הנייד ועוד.

7% מהנשים מאוימות ע"י בני זוגן בהפצת תמונות או מידע אחר שעלול לגרום להן למבוכה או בושה.

רבקה נוימן, האלימות הטכנולוגית היא זירה חדשה (צילום: יחצ)

לדברי רבקה נוימן, מנהלת האגף לקידום מעמד האישה בויצו, היות שהמרחב הטכנולוגי הינו זירה חדשה יחסית לאלימות כנגד נשים, עדיין רבים מהציבור וגורמי אכיפת החוק מתקשים לזהות אותה ולהגדירה כאלימות. נתון זה משתקף בסקר בתשובה של הנשים לשאלה "האם את סובלת מאלימות טכנולוגית". 1 מתוך 5 נשים העידו במפורש שהן סובלות מאלימות כזו, למרות שניתן להיווכח מתשובותיהן בהמשך הסקר שהיקפי התופעה רחבים יותר. בקרב נשים אלו עולה כי 40% ממקרי האלימות מופיעים מתוך מערכת היחסים ו-60% לקראת סיום הקשר או לאחריו, כתגובה לפרידה. 60% מאלו שחוות אלימות טכנולוגית סובלות גם מסוגי אלימות נוספים: רגשית (42%), פיזית (18%), כלכלית (18%).

אורה כורזים, יו"ר ויצו ישראל: "הטכנולוגיה המודרנית מעניקה לבן הזוג האלים מגוון הולך ומתרחב של דרכים לעקוב, לבודד, להתעלל ולשלוט בנשים באמצעות שימוש בכלים יומיומיים ובהשקעה מצומצמת של משאבים. כמעט ללא מאמץ הם יכולים להשיג גישה למכשירים האישיים, לחשבונות המקוונים של האישה ואפילו לצעצועים ולמכשירים של הילדים, כגון אייפד, אקס בוקס ופלייסטיישן. ככל שנשים תהינה מודעות לאפשרויות למעקב, פגיעה ושליטה עליהן, כך הן תוכלנה למנוע את השליטה והפגיעה בהן באמצעים אלו."
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך