צריך לבטל את מינוי נתן אשל, למען החברה כולה

אני קוראת לראש הממשלה לבטל את מינויו של נתן אשל, אני קוראת לו לתת דוגמה ערכית ומוסרית. המאבק נגד הטרדות הוא מאבק של החברה כולה, גברים ונשים כאחד

23/04/2019
ח''כ מירב בן ארי קבלו עדכונים מח''כ מירב
  • RSS

נתן אשל מונה לצוות המו"מ להרכבת הקואליציה הבאה, אותו נתן אשל שבמסגרת הסדר טיעון התחייב שלא לעבוד בשירות המדינה חוזר בתפקיד משמעותי מטעם ראש הממשלה.

נתן אשל שהטריד מינית עובדת הכפופה לו, שהתנהג בצורה בלתי הולמת כלפיה, חוזר לפעול עבור ראש הממשלה להרכבת הקואליציה הבאה. אדם שהתנהג בצורה בזויה כלפי עובדת הכפופה לו, אדם שהתחייב לא להיות חלק מהשירות הציבורי חוזר לתפקיד כל כך משמעותי.

נתן אשל, הטריד וחזר (צילום מסך)

אמנם, מבחינה משפטית, ניתן הכשר למינוי על ידי היועמ"ש, אבל מה לגבי המישור הערכי, מה לגבי טוהר המידות של עובדי ציבור? למה אדם עם עבר כזה מפוקפק נמצא בתפקיד עם כל כך הרבה משמעות ציבורית? למה אותה אישה שנפגעה ממנו צריכה לראות אותו בקדמת הבמה הציבורית?

אולם השאלה המרכזית בעיניי לא פחות היא למה זה תמיד נהפך להיות מאבק של נשים? למה זה לא מאבק של החברה כולה? תופעת ההטרדות מיניות לא צריכה להיות מאבק מגדרי, פגיעה בנשים היא פגיעה בחברה כולה ולכן כולנו צריכים להיות שם עבור הנפגעת.

ארבע שנים הייתי חברה בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת וראיתי איך שוב ושוב נושא ההטרדות המיניות הוא תמיד שיח נשי. נכון, יש שינוי משמעותי בשנים האחרונות ואנו רואים יותר ויותר גברים מעורבים ומביעים עמדות ברורות אולם זה עדיין לא מספיק, למרות קמפיין #METOO שסחף את כל העולם, אנו רואים שתמיד נשים הן אלו שמובילות את המאבק בתופעה הבזויה הזו.

אתמול אף קראתי על פנייה של חברות כנסת מכחול לבן שפנו אל ראש הממשלה, על המכתב חתומות חברות כנסת בלבד, קראתי את הכתבה ושוב לא הצלחתי להבין למה אותן חברות כנסת לא החתימו את כל חברי המפלגה שלהן, אני בטוחה שהיו רבים שהיו מצטרפים למחאה החשובה הזו (יועז הנדל הוא דוגמה מצוינת בעניין).

המאבק לסביבת עבודה בטוחה ונעימה, ללא חשש מפני הטרדה, הוא מאבק של החברה כולה וחשוב מאוד לחדד את הנושא וכך לחנך גם את הדורות הבאים ובעיקר את בני הנוער בבתי הספר, השיח חייב להשתנות ולקבל תפנית מהכיוון שבו הוא מצוי היום.

האישה שהושפלה ע"י נתן אשל במקום עבודתה לא צריכה לראות אותו בתפקיד כה משמעותי, אבל גם אנחנו לא צריכים, היא גם לא צריכה שינהלו עבורה את המאבק. ראש הממשלה יחד עם מי שאחראים על המו"מ הקואליציוני היה צריך לוותר על שירותיו ולא להזמין אותו לקחת חלק בתפקיד כה חשוב.

בנימין נתניהו, עדיין לא מאוחר לבטל את המינוי (צילום: עמוס בן גרשום/לעמ)

ובאותו עניין, אני חייבת להדגיש שחסרים לי גם קולות מהקואליציה, חבל שאנו לא שומעים חברות וחברי כנסת מהליכוד, אני תוהה אם דבר כזה נורא היה קורה למישהו מבני משפחתם במקום עבודתם האם הם היו שומרים עדיין על שתיקה.

עדיין לא מאוחר לראש הממשלה לבטל את המינוי המיותר הזה, גם בפעם הקודמת בעקבות המחאה ציבורית בוטל מינויו של אשל וכך צריך לקרות גם הפעם. אין סיבה לתת במה ולקדם אדם שהטריד נשים, אדם שניצל את מעמדו וסמכותו כדי לפגוע בעובדת הכפופה לו ובעיקר שאותו אדם תחייב שלא לחזור לשירות הציבורי.

אני קוראת מכאן לרוה"מ לבטל את המינוי, אני בטוחה שניתן למצוא אנשים ראויים ומתאימים להוביל את המו"מ הקואליציוני ובעיקר אני קוראת לו לתת דוגמה ערכית ומוסרית ראויה לנשים רבות אך בעיקר לחברה כולה. זהו מאבק של כולנו על החברה המוסרית והערכית שלנו.

מירב בן ארי: למה לא נשמע קולם של הגברים? (יחצ)

 

** הכותבת היא חברת כנסת ממפלגת כולנו וחברת הוועדה לקידום מעמד האישה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה