המלך הוא עירום

ראש הממשלה, שאמר שדברי בנו הם "דברי הבל" ושילדיו חונכו לכבד "כל אישה באשר היא", הוא אותו ראש ממשלה שלא עשה דבר לקידום המאבק בתרבות האונס

10/01/2018
ח"כ מיכל רוזין קבלו עדכונים מח''כ מיכל
  • RSS

יאיר נתניהו לא מעניין אותי כאדם פרטי. התנהלותו של אביו, ראש הממשלה, היא זו שמדאיגה אותי. הקלטת חשפה אותנו למציאות בה כספי המיסים שלנו ממנים את רכב השרד, הנהג והמאבטח בעת שהותם של יאיר וחבריו האוליגרכים במועדוני החשפנות. בחדשות 2 נחשפנו בצורה הישירה ביותר לתרבות אשר רואה בנשים כלי, או אם לצטט את יאיר וחבריו, "מכשיר". תרבות בה כסף הוא חזות הכל, והוא יכול לקנות גם בני אדם. בנות אדם. ההקלטה עוררה סערה ציבורית, יש מי שתמכו ויש מי שהוקיעו, אך הסלידה הציבורית מהיחס המחפיר, מתרבות האונס – היא זו המחזקת אותי ביותר. לא בכדי ניסיוניתיהם של תומכי נתניהו למסגר את הסיפור כ"רכילות צהובה" לא צלח.

הרבה יותר מ"רכילות צהובה" (צילום מסך)

יותר מבאירופה ובארה״ב, בישראל, הנשים האמיצות שדיברו על הפגיעה המינית שעברו הקדימו בשנים רבות את קמפיין #metoo. עם זאת, נראה שהמאבק שלנו בתרבות האונס מתקדם בצעדי תינוק: בכנסת ישראל יושבים נבחרי ציבור שנחשדו בהטרדה מינית, סרסור בנשים ואלו עדיין שם, נאחזים בכיסא. "לא להתבסס על שמועות", "לא לבצע משפטי שדה" הם משפטים ששרים ושרות אומרים כמעט בשגרה. האם יש לנפגעות אלימות מינית דרך אחרת כאשר במישור הפלילי , 87% מהתיקים נסגרים, תקופת ההתיישנות עדיין צפה כאיום והסדרי הטיעון מקלים מדי נחתמים על פשעים חמורים?

בני הזוג נתניהו, חינכו את הילדים "לכבד כל אישה באשר היא" (צילום: Jason Reed - Pool/Getty Images)

מה הפלא? ראש הממשלה, שאמר היום כי דבריו של בנו הם "דברי הבל על נשים" וכי הוא ורעייתו חינכו את ילדיהם לכבד "כל אישה באשר היא", הוא אותו ראש ממשלה שלא עשה בכל שנות כהונתו כלום ושום דבר עבור המאבק בתרבות האונס. עוד מימי כמנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית – ממשלות נתניהו לא היו כתובת.

בכוורת המצומצמת של נתניהו אין ולו אישה בכירה אחת, בקבינט יושבת שרה אחת בלבד, וגם היא לא ממפלגתו ובמינויו, ובממשלתו רק ארבע שרות. בסיעת הליכוד בכנסת ישראל מכנן ח"כ, שניהל קזינו וסרסר בנשים - וראש הממשלה שותק. מנהל לשכתו הודח על רקע פרשת הטרדה מינית, והוא לא רק שתק, אלא אף המשיך את קשריו הקרובים עמו, והלל ושבח אותו. שר הבריאות של ממשלתו, ראה לנכון לבקר בבית החולים את הרב ברלנד שהורשע במעשים מגונים. וכולם שתקו. ובראש ועדת חוק חוקה ומשפט יושב ח"כ ניסן סלומינסקי, שלא פחות משמונה נשים העידו כי הטריד אותן מינית, והוא שתק. בשביל ראש הממשלה, גם העדויות האלה הן כנראה "רכילות צהובה" ותו לא.

 ח"כ ניסן סלומינסקי, "רכילות צהובה"? (צילום מסך מיוטיוב)

המאבק שלנו הוא בעיקר על חינוך ומודעות ציבורית שנראה כי הם מתקדמים יותר בקרב הציבור, מאשר בקרב מנהיגיו. המאבק לא יוכל להסתיים כל עוד ברחבי המדינה פרוסים "היכלי תרבות" בהם גברים יכולים לקנות נשים ולבזות אותן. אני אפעל שפסק הדין של השופטת בבית המשפט המחוזי, מיכל אגמון גונן, נגד מועדוני החשפנות במתחם הבורסה, יהווה את תחילת הסוף של המראה המכוערת והקודרת שהוצבה בפני כולנו עם חשיפת ההקלטות. חשפנות היא לא "בידור". "החפצת נשים היא אינה 'בידור' כלל ועיקר", כך קבעה השופטת באופן נחרץ.

ח"כ מיכל רוזין. צילום: גלעד בר שלו

** ח"כ מיכל רוזין (מרצ), לשעבר מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה