מירי רגב, איך את רוצה את הפמניזם שלך?

יש סוגים רבים של פמיניזם, פמיניזם ליבראלי, סוציאליסטי ואפילו חרדי, אבל אין "פמיניזם כדאי". מירי רגב, פמיניזם הוא לא אמצעי לקידום אינטרסים, אז תחליטי, את איתנו, או לא?

19/01/2020
עדי בלדרמן קבלו עדכונים מעדי
  • RSS

אני פמיניסטית. כנראה שתמיד הייתי. זאת לא באמת בחירה בשבילי. ככה אני רואה את העולם. אלה המשקפיים שלי.

זה לא תמיד קל. בצעירותי העירו לי שאני דעתנית מדי ושכדאי להיזהר כי "גברים לא בטוח יאהבו את זה". כשהכרתי את האיש שלי ובחרנו להתחתן הורמו גבות ונאמר לי "למה את כ"כ מתנגדת לרבנות?, זה רק כמה דקות". אני לא קוראת לאיש שלי "בעלי", אני אומרת בן זוגי, כי נמאס לי לראות את מבטי ה"אויש היא כזאת פמיניסטית" כשאני אומרת "אישי". אני אמא, ולהיות אמא פמיניסטית זה ממש לא קל. זה לא קל כשהבן מקבל תכלת והבת ורוד. זה לא קל כשהוא מקבל פאזל והיא בובה. זה לא קל כשאומרים לי עליה שהיא כזאת עדינה ושיש לה ממש גוף נשי (הילדה בת שנתיים).

אני פמיניסטית, תמיד הייתי. וזאת לא רק כותרת, או תכונה כמו צבע עיניים או צבע שיער. כי היותי פמיניסטית מחייבת אותי לפעול בצורה מסוימת. לא כי מישהו בודק, ולא כי יש קנס אם אתנהג אחרת. אני חייבת לפעול, כי להיות פמיניסטית זה לראות את חוסר השוויון בצורה ברורה, זה לראות את היחס השונה של נשים בלי לחפש בכוח, וזה להאמין שאפשר אחרת ולדעת שזה תלוי בי.

"אני פמיניסטית, תמיד הייתי. וזאת לא רק כותרת, או תכונה" עדי בלדרמן (אלבום פרטי)

יש תקופות שקל יותר להיות פמיניסטית ויש תקופות שקשה יותר. אבל זאת אני. תמיד.

יש סוגים שונים של פמיניזם ושל פמיניסטיות, וזה בסדר. אבל מה שלא בסדר זה להיות פמיניסטית רק כשזה מסתדר לך.

מירי רגב התקוממה על תגובת ליברמן אליה ("אני עונה שבוע טוב רק לבני אדם") וטענה שזו היתה תגובה שוביניסטית. אין ספק שזאת תגובה מכוערת. מאוד מכוערת ומאוד לא ראויה במערכת הפוליטית ובכלל. אבל האם האמרה שוביניסטית? אני חושבת שלא. האם ליברמן היה אומר את אותו הדבר לשמאלן שהיה מתראיין לפניו? סביר להניח שכן.

ציוץ של מירי רגב

ליברמן אמר אמרה מכוערת ועדיף שלא היה אומר אותה. אבל מה שמטריד אותי במיוחד זאת התגובה של מירי רגב לפיה הערתו של ליברמן היא שוביניסטית. תגובה שוביניסטית? ממתי פמיניזם מעניין אותך, מירי רגב? אחרי שצעקת לזועבי "רוחי לעזה יא חאינה", או כששמעת שחברך פלסנר אמר לזועבי "נראה אותך רווקה בת 38 שבוע בעזה, איך יתייחסו אלייך". שמעת ולא הגבת. כשהיית צריכה להצביע בעד הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את נושא האלימות כלפי נשים, מה עשית? הצבעת נגד. וכשהכנסת החליטה להעניק לזמר אייל גולן אות הוקרה , מה עשית אז? אמרת שאת גאה בבחירה כי אייל הוא אהוב הקהל.

מירי רגב, פמיניזם זה לא אמצעי לקידום אינטרסים (צילום: noamgalai / Shutterstock.com)

זאת זכותך מירי רגב לא להיות פמיניסטית ולא להבין שיש חוסר שוויון שגם את בוודאי נתקלת בו ועוד תיתקלי בו כשתרצי להתקדם לתפקיד של שרת הביטחון או ראש ממשלה. אבל תחליטי: או שאת פמיניסטית או שאת לא. או שאת תומכת במאבק של נשים או שאת לא. זאת צביעות להתעורר נגד השוביניזם שזה מגיע אלייך. פמיניזם זה כאמור דרך חיים והשקפת עולם, ולכן, כל מי שמגדירה את עצמה פמיניסטית יכלה בקלות להתקומם על אמירתו של ח"כ שטרן נגדך שהיתה אמירה שוביניסטית מובהקת. כי אנחנו הפמיניסטיות , אנחנו לא צבועות.

ציוץ של אריה דרעי

ומי עוד צבוע? מי שלא היסס להגן עלייך ועל כבודך. השר דרעי שמתנגד ליחס שוביניסטי כלפי נשים חרדיות. השר דרעי, השוביניסט הראשי פה הוא אתה. אתה שלא מוכן שנשים ירוצו לכנסת תחת המפלגה שלך, אתה, שרוצה את הקולות שלהן אבל לא מוכן לשמוע את הקול שלהן, אתה מדבר על שוביניזם?

יש סוגים רבים של פמיניזם, פמיניזם ליבראלי, פמיניזם רדיקלי, פמיניזם סוציאליסטי, פמיניזם חרדי, אבל אין "פמיניזם כדאי". פמיניזם זה לא אמצעי לקידום אינטרסים. או שאתם פמיניסטים או שאתם לא.

במה תבחרי הפעם מירי?

.

** הכותבת היא מרצה למדע המדינה ולשכנוע ועמידה מול קהל. יו"ר הועד המנהל של ארגון יום אחד- תיקון עולם, ארגון ההתנדבות הגדול בישראל.  ממייסדי "קול אחד" בישראל וחברה בוועד המנהל של התנועה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה