שיבוש ראיות פליליות בחסות משרד הבריאות

במשך שנים נטלו רופאים ללא הסמכה ערכות אונס מנפגעות ומנפגעים של אלימות מינית בהליך פולשני, ללא אישור או דיווח למשרד הבריאות ותוך שהם מחבלים בראיות בתיקים פליליים

16/06/2019
יעל שרר קבלו עדכונים מיעל
  • RSS

נניח שהייתם ניגשים לבית חולים עם בעיה חמורה. היה מגיע רופא, מבצע בדיקה קשה, כואבת ופולשנית ואבחון ושולח אתכם או אתכן הביתה, אבל אז הייתם מגלים שהרופא לא מוסמך לבצע את הבדיקה, התוצאות שלה הם המצאה גמורה ובעצם היא בוצעה כי לא רצו בבית החולים שתצאו בהרגשה שלא קיבלתם טיפול. אז עשו כאילו.

האם יכול להיות מצב שבמערכת הבריאות בישראל ינסו לעודד מן "פלסבו" כזה? שבו ינחו רופאים לבצע בדיקות סרק באיברי מין של מטופלות ומטופלים כי חסר כסף לתת טיפול אמיתי?

בדיקה קשה וכואבת שרופאים אינם מוסמכים לבצע (שאטרסטוק / ruigsantos)

לרוע מזלנו התשובה חיובית.

זה סיפור שלא ייאמן, איך במשך שנים ביצעו רופאים ללא הסמכה נטילה של ערכות אונס מנפגעות ונפגעות של אלימות מינית תוך הליך פולשני בחדרי מיון בישראל. הם עשו זאת ללא אישור או דיווח למשרד הבריאות, ללא הסמכה או הכשרה וגרוע מכך כשהם מחבלים בראיות בתיקים פליליים.

כאשר נחשפה התופעה הזו בכתבתה של ורד פלמן במהדורת החדשות של "כאן" באמצע מאי השנה, ענה משרד הבריאות "המשרד עורך חשיבה מחודשת לגבי סטנדרט הטיפול. נבחן בהמשך אפשרות להעביר הכשרה לצוותים רפואיים נוספים".

והנה, כמעט מיד התבשרנו שלהשתלמות הריענון שעורך המשרד לצוותים של החדרים האקוטיים (השתלמות שנשיא המדינה ראובן ריבלין בכבודו ובעצמו עזר לנו לקבל עבורה תיקצוב) הוזמנו צוותים מכל חדרי המיון בארץ כדי לקבל על רגל אחת, בהליך בזק, בהשתלמות תיאורטית ללא כל ניסיון פרקטי הסמכה לא רק לבצע הליך פולשני בגוף של נפגעים ונפגעות פחות מ-72 שעות לאחר האונס אלא גם ביומרנות בלתי נסבלת מצד משרד הבריאות להוות כביכול איזו סמכות כלשהי לחוות דעה לגבי התיק הפלילי, ההתכנות שלו, אמינות הנפגעת (כן, כן, זה אכן חלק מההכשרה, תאמינו או לא) וחוזקן של ראיות.

פנינו אל משרד הבריאות וביקשנו לדעת האם יובהר לרופאים מחדרי המיון מרחבי הארץ כי אין בהשתלמות שום אישור, היום או בעתיד לבצע בדיקות משפטיות, ליטול ראיות, לכתוב חוות דעת לבית משפט או להעיד על אמינות הנפגעים והנפגעות וכי כל ניסיון כזה מפר את האמון בין רופא למטופל, גובל בהונאה, מפר את כללי האתיקה ומשבש ראיות בתיקים פליליים אך נענינו כי הזמנת הרופאים מחדרי המיון להשתלמות נעשתה כדי שנפגעי אלימות מינית "לא יצאו בלי כלום" מבית החולים שאין בו יחידת חירום.

כלומר: אותה "חשיבה מחודשת לגבי סטנדרט הטיפול" הובילה לכך שמשרד הבריאות החליט להנמיכו לגובה דשא ובעצם ליצור מצג שווא של הכשרה רחבת היקף לצוותים בזיל הזול במקום להשקיע תקציב אמיתי בהכשרה מקיפה, יסודית ופרקטית לצוותים שתאפשר באמת לתת מענה מקיף לנפגעת ולהרשיע אנסים.

ערכת אונס. צריך גם לדעת להשתמש בה נכון (צילום: יעל שרר)

האם היינו מסכימות כי גניקולוג יחדיר לגופינו התקן למניעת הריון אחרי השתלמות תיאורטית של יומיים? לא? ורופא עיניים שעבר הכשרה כזו?

אנחנו קוראות מכאן לצוותים רפואיים לסרב לקחת חלק בביזיון הזה ולא לאפשר לרשלנות של משרד הבריאות לחשוף צוותים לתביעות. זכרו: שיבוש ראיות הוא עבירה על החוק. ביצוע הליכים רפואייים פולשניים ללא צורך מהווה רשלנות ויכול להיחשב לתקיפה. אם אין לכם הכשרה יש עילה לתביעות פליליות ואזרחיות נגדכם.

גופם של נפגעים ונפגעות אינו הפקר!

יעל שרר, מנכ"לית עמותת "אחת מתוך אחת" (צילום: עופר קידר)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה