חלון ראווה: ליאת לוקץ'

איך הזמרת אדל קשורה למותג הנעליים לילו של המעצבת ליאת לוקץ' ומהו המשפט שאמר לה פעם איש חכם והיא פועלת בהשראתו?

23/10/2019
גלי דודזון סגל קבלו עדכונים מגלי דודזון סגל
  • RSS

מי אני? 

ליאת לוקץ', בת 34, רווקה. המעצבת והבעלים של מותג הנעליים Li-Lu by Liat Lukatch משנת 2016.

li-lu זה חיבור של השם הפרטי שלי ושם המשפחה והרעיון הוא להטביע במותג את החותם הנשמתי שלי.

ליאת לוקץ יחצ

רקע 

נולדתי וגדלתי ברמת גן. בגיל 21 נסעתי לעבוד בארה"ב כדי לחסוך כסף לטיול הגדול ולאחר חצי שנה של עבודה טיילתי עוד חצי שנה בדרום אמריקה.

כששבתי לארץ נרשמתי ללימודי תקשורת בעמק יזרעאל בצפון. לאחר השנה השניה ללימודים הבנתי שזה לא התחום שבו ארצה לעסוק והחלטתי לעזוב. במקביל, בהשראת הסרט "The Other Man" בכיכובה של לורה ליני (איזה מזל שיש לנו סרטים בעולם בשביל לשאוב מהם השראות), שבו היא משחקת מעצבת נעליים שעובדת כשכירה וחלומה הוא להקים מותג משל עצמה, נפלה בי התובנה שיש מקצוע כזה מעצבת נעליים וכך גיליתי את החלום הרדום הזה, את התשוקה הזאת שהייתה תמיד קיימת בי, עוד מגיל 5, כשהייתי מזהה את חברותיה של אימי רק לפי הנעליים שנעלו.

מיד התחלתי לברר איפה לומדים את התחום הזה בצורה מקצועית, גיליתי את "הגילדה" ונרשמתי ללימודים של שנתיים. בתום הלימודים הרגשתי שחסר לי עוד ידע מקצועי וחיפשתי מישהו בעל ניסיון מהתחום כדי לעבוד איתו בשטח על מנת להכיר כמה שיותר כיצד עובדת תעשיית הנעליים בישראל.

עבדתי כמנהלת חנות של נעלי מעצבים ישראלים מאוד מוכרים (קאפל -אוף של שלי ואילון סתת קומבור), כדי ללמוד עוד על נעליים ובכלל על הלקוחה הישראלית, מה היא אוהבת לקנות וכו'. קיבלתי שם המון כלים, מוטיבציה והשראה משלי ואילון שגם הם התחילו כמוני מאפס והקימו עסק מדהים ומצליח. אין ספק שזאת בהחלט הייתה חוויה נהדרת.

יום אחד במהלך עבודתי בחנות, נכנס בחור שהיה הזכיין של חנות נעליים מתחרה באותו המתחם בו עבדנו. סיפרתי לו על עצמי ועל כך שאני רוצה יום אחד לפתוח מותג משלי. הוא הפנה אותי לאיש קסום בשם דוד נחום שעד היום הוא המנטור שלי ויש לו ניסיון של יותר מ-50 שנה בתחום הנעליים בארץ. איתו התחלתי לפתח דגמים וקולקציות ולמדתי ממנו כל כך הרבה. הוא בעצם היה הראשון שהאמין בי ובכישרון שלי, ראה כמה זה בוער בי וכמה רחוק אני יכולה להגיע בתחום הזה, ועל כך אני מוקירה לו תודה. הוא בהחלט היה אבן דרך במסע המיוחד הזה שלי.

ליאת לוקץ יחצ

בחורף שעבר חיפשתי שת"פים בפייסבוק והבחורה שאחראית על בוטיק המעצבים בדיזנגוף סנטר ראתה, התלהבה מהנעליים והציעה לי להצטרף. היה לי שם דוכן במשך חודשיים ומבחינתי ידעתי שזו ההשקעה שלי בשיווק כי עוברים שם כל כך הרבה אנשים ביום ופשוט ידעתי שמשהו יקרה. לא באתי עם ציפיות וכוונה למכור אלא יותר לחשוף את העיצובים שלי. אני לא מתביישת להגיד שלא מכרתי שם כלום גם בגלל טווח המחירים וגם בגלל הקהל שהוא לא ממש הקהל שלי, אבל יום שישי אחד המפיקה של יריד שופוני עברה שם וראתה את העיצובים שלי. היא התקשרה אלי והציעה לי להצטרף UPCOMING DESIGNERS ולחלוק דוכן עם מעצבת נוספת. זו היתה הפתעת השנה שלי ומבחינתי הגשמתי עוד חלום. לא הגעתי עם שום ציפייה ומכרתי הכל. בשופוני הקרוב כבר אקבל דוכן משלי.

מתי ולמה הבנת שאת רוצה להקים עסק?

התובנה נפלה במהלך פיתוח הקולקציות שלי עוד לפני הקמת העסק, כשהתחלתי לעצב בהזמנות אישיות לנשים ששמעו עלי מפה לאוזן באזור מגוריי. תוך כדי העבודה איתן הבנתי שדרך היצירה והאומנות שלי אני מצליחה להתחבר לנשמה של בן אדם אחר (הלקוחות שלי). זו תחושה שאי אפשר לתאר במילים, אבל זה איזשהו ניצוץ שמתרחש בנשמה שהיא יודעת שזה המדוייק לה, שזה בעצם הייעוד שלה בגלגול החיים הזה.

הרגע שאני הכי זוכרת היה כשעבדתי בחנות המעצבים והגיעה בדיוק סחורה חדשה, הרמתי את הנעל שלהם והסתכלתי על הסוליה וכשראיתי את שם המותג שלהם, אמרתי לעצמי שיום יבוא והשם שלי גם יופיע על הדגמים שלי בעסק שלי.

ליאת לוקץ יחצ

מה היה החלק הכי מאתגר בדרך?

אני חושבת שאין חלק אחד מאתגר בדרך שבחרתי או יותר נכון להגיד, הדרך היא זו שבחרה בי. הסוד שגיליתי הוא לדעת ליהנות מהדרך הזו עם כל האתגרים שבה, גם אם היא לא פשוטה.

אני כבר כמה שנים סוללת את הדרך שלי בכוחות עצמי ללא תמיכה או עזרה כלכליים, ולשם כך, במקביל לעסק, אני עובדת ב-2 עבודות במהלך השבוע כדי להגשים את החלומות שלי ולהמשיך לעצב ולייצר נעליים ייחודיות לנשים ייחודיות. עם זאת, חשוב לי לבחור עבודות שקשורות לתחום עיצוב האופנה שאני נהנית מהן (אפרופו ליהנות מהדרך) וממשיכות לתת לי את הדרייב לקום כל בוקר מחדש לעשייה שלי. כל זכיתי למשל להלביש מגישים בערוץ טלוויזיה המשדר לחו"ל מהארץ ולהלביש שחקנים לסדרות, סרטים והפקות טלויזיה. קיבלתי הזדמנות נדירה לעבוד עם שחקניות כמו רותם אבוהב, סנדרה שדה, יונה אליאן, ניב סולטאן ועוד רבות אחרות ולהנעיל אותן עם הנעליים שלי בצילומים לסדרות והפקות.

השאיפה הסופית היא להתפרנס כמובן רק מן האומנות שלי וזה יקרה בזמן הנכון. אני מכוונת הכי גבוה שאפשר בתחום, בעיקר לחו"ל, וזה תהליך שדורש זמן, אורח רוח, התמדה והרבה יצירתיות. לא קל בתור אומנית גם לנהל את העסק שלך וגם לשווק אותו. כמעצבת מתחילה בעלת עסק קטן, אני צריכה לעשות את הכל ובמדינה כמו שלנו זה לא פשוט, אך בסופו של יום זה לא בלתי אפשרי כמו שרבים חושבים. הכל מתחיל ונגמר בניהול נכון של הדברים ולכן אני לוקחת את כל הזמן שאני צריכה בשביל לבנות את מפעל החיים שלי. זה הייעוד שלי ואני מרגישה מבורכת על שמצאתי אותו בגיל צעיר כל-כך. תחושת הסיפוק הזאת כשלקוחה רוכשת נעל שלי ומתמוגגת מהנוחות, השיק והיופי שלה שווים מבחינתי את כל האתגרים שבדרך. שם אני מרגישה שאני במקום המדוייק שלי, שאני עושה משהו אמיתי ונכון.

איש חכם פעם אמר לי - "אל תשאפי רק להצלחה, תעשי מה שאת אוהבת וההצלחה כבר תגיע". אני בהחלט פועלת בהתאם למשפט הזה.

איך את מתארת את סגנון העיצוב שלך?

הסגנון שלי שאוב ממגוון של נושאים, תחומים, תרבויות ואפילו רגשות שאני חווה בתקופה בה אני יוצרת קולקציה חדשה או דגם שממנו בעצם אני מוציאה קולקציה שלמה. אני באה מבית חצי-דרום אמריקאי (אמא שלי מפרו) כך ששאבתי הרבה מן החינוך והתרבות הלטיניים וזה ניכר גם בעיצובים שלי. הגיוון הזה שיוצא ממני כנראה זה ממגוון התרבויות שמהן אני מגיעה. אבא שלי גם מעורבב עם לא מעט עדות - גם אוקראיני גם ליטאי וגם פרסי. לכל דגם יש שם וסיפור עם נשמה מאחוריו.

ליאת לוקץ יחצ

כשאני מתיישבת לעצב דגם חדש, אני מתייחסת אל הנעל כמו אל תכשיט. לכל אחד מהעיצובים שלי יש סגנון ייחודי המשלב בין איכות, נוחות ללא פשרות ועיצוב בסגנון וינטג'י עם נגיעות עכשוויות. אני אוהבת לאתגר את עצמי ולשלב בין מגוון של חומרים, אשר יחד יוצרים ביניהם הרמוניה ייחודית ומעניינת. אני בוחרת ליצור חיתוכים במקומות לא שגרתיים בכף הרגל, החיתוכים המעניינים בגזרות שלי הם הייחוד שלי כמעצבת, כל חיתוך מספר סיפור.

כל הנעליים מיוצרות במפעלים בתל-אביב מהעורות המשובחים ביותר בעבודת יד.

לסגנון האופנתי של איזו מפורסמת את מתחברת?

יש כמה. הבולטת מביניהן היא אדל. האצילות שלה ושלוות הנפש שלה משרים בי המון השראה. דרכה הבנתי בעצם מי זו הלקוחה שלי, זאת בעלת הנוכחות שמעריכה אופנה ואומנות. יום אחד חלמתי שאני נמצאת בהופעה של מישהו מפורסם ופתאום אני מגלה את אדל יושבת לידי. אנחנו מתחילות לדבר ומתחברות ישר, אני מראה לה את העבודות שלי והיא ממש מתלהבת, אוהבת ומבקשת ממני לעצב לה 3 דגמים ייחודיים בהתאמה אישית למסע ההופעות הבא שלה וככה התעוררתי מהחלום ופתאום הבנתי שאני צריכה למצוא רואה חשבון, לפתוח את העסק שלי ולהגיע יום אחד גם לאדל עם הדגמים שלי ולהפוך את החלום הזה למציאות.

אני מתחברת גם לפנלופה קרוז, ביונסה, אן הת'אווי וג'יין פונדה האגדית.

מה את מתכננת לחורף הקרוב?

בימים אלו ממש אני מייצרת דגם חדש לחורף, מגפון בליס, שיגיע בשילוב של שני צבעים מיוחדים במהדורה מוגבלת כקולקציית קפסולה במידות 36-42.

הדגם המקורי, שנמכר אגב לתיירת מלוס אנג'לס כוואן-פיס ב-1,700 שקל במכירה ביתית לפני מספר חודשים, היה חצי פתוח וכשהחלטתי לייצר ממנו למידות שונות סגרתי אותו מאחר וזה יותר פרקטי. ההשראה לגזרה של הדגם הגיעה מתוך קווי החיים הטבועים על כף היד שלנו.

ליאת לוקץ יחצ

ליאת לוקץ יחצ

ליאת לוקץ יחצ

טווח מחירים: 950-1,500 שקל (לפני הנחות)

איפה קונים? בסטודיו הביתי שלי ברמת גן בתיאום מראש -054-5961355.

בסוף החודש אגיע ליריד שופוני שיתקיים השנה בפעם הראשונה בלוקיישן חדש ויכלול, בנוסף למעצבי תיקים ונעליים, גם מעצבי אופנה. במסגרת היריד יינתנו הנחות של 20% על קולקציות סתיו-חורף החדשות ועד 70% הנחה על דגמים מעונות קודמות.

שופוני - אקספו תל אביב (גני התערוכה לשעבר ), ביתן 11. (יום ה' 31/10 22:00-16:00, יום ו' 1/11 18:00-9:00, יום שבת 2/11 19:00-10:00). פרטים נוספים באתר שופוני. 

פייסבוק סלונה אופנה באנר

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה