זוועות קפריסין - תוצר של הורות חסרת אחריות

התנהגותו של האדם לאורך חייו נקבעת על ידי הערכים הממשיים על פיהם נהגו בפועל בבית שבו גדל ומה שקרה בקפריסין משקף לנו תמונה מדאיגה מאוד של אובדן דרך

28/07/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: ד"ר רוני גז לנגרמן

משימת הורות הייתה מאז ומעולם משימת חיים מורכבת ומאתגרת. כיום הפכה המשימה הזו אצל חלק מההורים לטרדה, לסוג של עבודה שרבים אינם יודעים כיצד פועלים בה בחוכמה, הן לטובת הפרטים המרכיבים את המוסד המשפחתי והן לטובת החברה כולה.

קפריסין זהו משל עצוב, כואב ונוקב, לחבורת נערים שככל הנראה, לא זכרו את עקרונות היסוד הנלמדים בתא המשפחתי- כבוד, שוויון ערך האדם, שמירה על גבולות העצמי וגבולות האחר והאחרת.

במשפחה, מה שיקבע את התנהגותו של האדם לאורך חייו, גם בעתות של משבר הם הערכים הממשיים שנהגו על פיהם בבית. שימו לב, הערכים שהתנהגו אותם ולא רק דיברו אותם. רבים יכולים לשנן משפטים וערכים, אך לא יודעים איך ליישם אותם. כך למשל, בחברתנו ערך הדמוקרטיה פשט את הרגל, הורים רבים חושבים שדמוקרטיה היא זכויות שוות לכולם, כלומר שילדים והורים שווים בערכם, ומכאן מתחילות להתגלגל טעויות בזו אחר זו. כך נשמע ילדים שאומרים "זו הזכות שלי", "גם לי מגיע....", ושוכחים לחלוטין שיש מדרג בחברה.

הורות ערכית היא הרבה יותר מדמוקרטיה (צילום: שאטרסטוק /  Motortion Films)

על מנת להבין מהם ערכי דמוקרטיה, חשוב להכיר את שוויון ערך האדם, שמתייחס לכך שלכל אדם באשר הוא ישנו ערך ייחודי, ולכן חשוב להכיר בצרכים הייחודים של כל אדם, אבל מן הצד השני אסור לשכוח שלהורים יש מקום שונה לחלוטין בהיררכיית המשפחה, והם שיובילו שיחה, ויעצרו התנהלות לא מכבדת, אף על פי שנראה שיש בזה אלמנט לא מכבד. ילד שמתפרץ לדברי הוריו בשם זכות הביטוי, צריך להבין שמותר להתבטא רק לאחר שיקשיב לרציונל ולהסבר של הוריו, והוא הילד צריך להבין שגם לאחר הצגת טיעוניו, ההורים הם שיחליטו עבור בקשתו זו או האחרת.

סיסמאות ופרקטיקות הוריות השמות את הילד במרכז, שלא לומר עם כתר ותחושה "שהכל מגיע רק לי", נוגדות לחלוטין הנהגה הורית אחראית, מוסרית ודמוקרטית.

עכשיו, תהפכו את כל מה שנכתב, ובמקום ההורים, שימו את זעקותיה של נערה שפשוט לא רצתה, זעקה לזכותה שלא יפגעו בה, אך מהצד השני יש ילד שצועק – "זה שלי, את זה, אני רוצה!" ואז נבין את חשיבות מעשה ההורות המיישמת סמכות ואחריות.

הורים מעצם היותם המבוגרים שבחבורה ולעיתים גם ללא יודעין הם המנהיגים של המשפחה- הם אלו שצריכים להחזיק את ההגה ולנווט את חיי המשפחה למקומות בטוחים.

אל תחכו שנייה לפני שעולים למטוס, דברו עם ילדיכם וישמו את מערכת הערכים האנושיים יום יום בביתכם.

 ד"ר רוני גז לנגרמן (אלבום פרטי)

הכותבת היא מרצה במסלול לגיל הרך ובמרכז להורות ומשפחה במכללת האקדמית לחינוך ע"ש קיי, באר שבע.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך