"עפרה חזה שינתה את חיי"

במלאת 20 שנה לפטירתה של עפרה חזה, תעלה הצגת ילדים חדשה, "יד ביד עם אנאבלה", עם מיטב שיריה של הזמרת. היוצרת עינבל יוסף חושפת את הרגע בו פגשה אותה וכיצד היא שינתה את חייה

28/11/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: עינבל יוסף

בימים אלה עולה הפקת ילדים גדולה שיצרתי, "יד ביד עם אנאבלה", על סמך מחזה שנכתב על ידי ושבמסגרתו ישירו את כל השירים האהובים של עופרה חזה. ההצגה מספרת על הילדה אנאבלה, המתגוררת בשכונת עפרה בעולם האגדות והיא מעבירה עם מסר חינוכי של קבלת השונה. בהצגה משולבים מספר דמויות מאגדות הילדים כגון פיטר פן, כיפה אדומה, שלגייה ועוד עמם משוחחת אנאבלה בדרכה הרגישה והחיובית ובין לבין, שזור גם מסר חינוכי שכל אחת מהדמויות מביעה בדרכה. זה גם מסר סמוי שהטוב יכול להגיע מכל מיני אנשים ובכולנו יש צד חיובי. מי שמלווה מאחורי הקלעים את ההצגה והיצירה הזו עוד מחבלי הלידה שלה, הוא לא פחות ממנהלה האומן והיוצר האגדי של עפרה חזה, זה שכתב לה שירים רבים, בצלאל אלוני.

עפרה חזה צילום אלבום פרטי

כשהכרתי את עפרה חזה, הייתי כבת 12, חסרת ביטחון, שהוריה רשמו אותה לכל מקהלה אפשרית בסביבה. כמה חסרת ביטחון? לא דיברתי עם אף אחד חוץ ממשפחתי הקרובה וחברת נפש אחת. "הוריי היו מכניסים אותי לכל להקה ומקהלה אפשרית, כי על הבמה הייתי פורחת כאילו יש לי ביטחון גם בחוץ. זה היה האושר שלהם לראות אותי עם ביטחון. כאשר ירדתי מהבמות הייתי חוזרת להיות הילדה השקטה והחסרת ביטחון, יושבת לבד ולא מצליחה לתקשר עם הסביבה. היה לי מאוד קשה נפשית ואני אפילו לא הבנתי את עצמי. הייתי ילדה שקופה, כזו שאף אחד לא מתעניין בשלומה, זו שיושבת בקצה של הכיתה ואם יום אחד תיעדר אף אחד לא ישים לב אבל ביום אחד השתנו חיי מקצה אל קצה, כאשר פגשתי בזמרת עופרה חזה.

זה היה באחד הערבים שהופענו ביום העצמאות בשכונה שגרתי בה, שיכון המזרח בראשון לציון. עפרה חזה הגיעה להופיע בשירה התימנית ממש לפני שעלינו לבמה. ישבנו כל הלהקה מאחורי הקלעים לחכות לעלייה לבמה אחרי שעפרה תסיים. לפני שהיא עלתה לבמה, היא נכנסה לחדר שמאחורי הקלעים ואני, שמאוד הערצתי אותה, לא יכולתי להביע את אהדתי כלפיה. כל הבנות קפצו עלייה וחיבקו אותה ואני ישבתי בצד. באותו רגע לא שמתי לב שהיא הבחינה בי, כי תמיד הייתי מורידה את הראש ופתאום עפרה אומרת לכולם  "אני צריכה ילדה אחת שתעלה איתי לשיר". הרמתי את הראש, וחייכתי ועדיין ישבתי בצד. עפרה כמובן הבחינה בי והיום אני מבינה שהיא אמרה את זה בכוונה, כי היא הסתכלה עלי מהרגע שנכנסה לחדר.

ענבל יוסף (צילום: יובל רווח)

ברגע זה כל הבנות שחיבקו אותה מהלהקה רצו כל כך להצטרף אליה לבמה אבל היא התקדמה לעברי וחשבתי באותו רגע, מה אני עושה היא מסתכלת עלי ואיך אדבר איתה? לא האמנתי שהיא עזבה את כולם ובאה לשבת לידי וחייכה אלי את החיוך היפה שלה, חיוך מרגיע כזה ששידר "הכל יהיה בסדר, אני פה לעזור לך". היא שאלה "את רוצה לעלות איתי לשיר?" ואני, ברור שרציתי אבל איך יכולתי להגיד שכן? הנהנתי כן עם הראש בלי להגיב לה והיא שאלה "מה שמך?" ועדיין לא עניתי. ילדה אחרת מהלהקה צעקה "היא לא תענה לך כי היא מתביישת!". עפרה חייכה ושואלת אותי "את מכירה את השיר 'אם ננעלו' בתימנית?" הנהנתי עם הראש שכן. היא לקחה אותי יד ביד לבמה יחד איתה וזו הסיבה שלהצגה שלי קוראים "יד ביד עם אנאבלה".

(צילום: יח"צ)

מצאתי את עצמי עם עפרה על הבמה. היא הניחה את ידה על כתפיי כחיבוק כדי לחזק אותי ולרגע הבחינה בעינבל אחרת, ילדה עם ביטחון שלא מתביישת. על הבמה לחשתי לה באוזן את שמי. שרנו ביחד והיא כל כך התלהבה שאני אחרת ולא ביישנית. היא לקחה סיכון גדול שהעלתה אותי לבמה ופשוט הרגישה שזה מה שיעזור לי בחיים. כשירדתי מהבמה, כל הבנות של הלהקה חיבקו אותי ופתאום הרגשתי שאני קיימת. עפרה נשארה לשיר והסתכלתי עלייה, כמובן שבאותו רגע היא הסתכלה עליי, חייכתי אליה והבנתי באותו רגע שאכן יש בי משהו, היא לא סתם בחרה אותי מבין כולם. באותו רגע היא השאילה לי את נוצות הטווס שלה וכבר באותו ערב הצלחתי לתקשר עם הסביבה. בזכות עפרה השתנו חיי.

(צילום: יח"צ)

מה שמתסכל אותי זה שהיא מעולם לא ידעה עד כמה היא השפיעה עלי עמוקות ושהעליתי את המופע כתודתי לעפרה, עם מסר של קבלת האחר. היום תמיד מחפשים את הילד או הילדה התוססת ומלאת ביטחון. עפרה ראתה את האחר באמת. היא לא הייתה רק כוכבת בנלאומית אלא גם בן אדם עם רגישות מאוד גבוהה. בשבילי עפרה הייתה אגדה ולכן כל ההצגה שלי מתרחשת בעולם האגדות. אם הייתי פוגשת היום את עפרה, הייתי אומרת לה: "תודה שהלווית לי לכמה דקות את נוצות הטווס, תודה שעזרת לי. לכל אחד מגיע את ההזדמנות הזאת להראות את כשרונו ויכולתו, בזכותך, קיבלתי אותה".

** הכותבת, עינבל יוסף, היא יוצרת ההצגה "יד ביד עם אנאבלה"

 

 

 

 

 

 


 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה