כמה שווה השד שלך? תלוי בת כמה את

למוסד לביטוח לאומי יש מדרגות להכרה בנכות אצל חולות סרטן שד שעברו כריתה, המושפעות מגיל החולה ומהשאלה האם עברה שחזור או לא. למה נשים מבוגרות שוות פחות?

13/11/2019
ענבר בזק קבלו עדכונים מענבר
  • RSS

הרבה רגעים קשים עברו על טלי (שם בדוי) מהיום בו גילתה שהיא חולה בסרטן השד:

הרגע שבו סיפרה לילדיה על המחלה; הניתוח שבו עברה כריתה כפולה של שני השדיים, טיפול הכימותרפיה הראשון שאחריו חוותה תופעות לוואי קשות שהפתיעו אותה בעצמתן, הרגע שבו הסתכלה על עצמה בפעם הראשונה במראה אחרי הניתוח והרגישה לדבריה "פחות אישה".

אבל הרגע הקשה והטראומטי ביותר שזכור לה מהמחלה, כך מספרת טלי (47), היה כשעמדה בפני הוועדה הרפואית בביטוח הלאומי, בדיון שמטרתו לקבוע את אחוזי הנכות שלה.

"ההשפלה שעברתי בוועדה הרפואית הייתה עבורי גרועה יותר מכאבי הניתוח ומהבחילות שאחרי טיפולי הכימותרפיה", מספרת טלי, "נכנסתי לחדר שבו נכחו רופא ואחות. הרופא שאל אותי סדרה של שאלות אישיות וחודרניות, ממש חקר אותי, ואז ביקש ממני להסיר את החולצה ולפתוח את החזיה. יצאתי מהחדר הזה בוכה ונסערת, ובמשך ימים ארוכים לא התאוששתי מהחוויה".

"במשך ימים ארוכים לא התאוששתי מהחוויה" (צילום: שאטרסטוק / Halfpoint)

טלי, כמו חולות סרטן שד רבות אחרות, הופתעה לגלות כי למוסד לביטוח לאומי יש מדרגות להכרה בנכות אצל חולות בסרטן שד שעברו כריתה, המושפעות מגילה של החולה ויותר מכך – מהשאלה האם עברה ניתוח שחזור שדיים או לא.

זו טבלת אחוזי הנכות לנשים שעברו כריתת שד לפי אתר המוסד לביטוח הלאומי:

טבלת זכאות אחוזי נכות ביטוח לאומי*הגיל מתייחס ליום שבו עברה את ניתוח הכריתה

יש לציין כי מעבר לאחוזי נכות אשר יוכרו לחולה בהתאם לטבלה הנ"ל ושיקול דעתם של הרופאים בוועדה הרפואית, ישנן עוד מספר זכויות העומדות בפני חולות בסרטן שד:

הן זכאיות למגוון הנחות בתשלומי ארנונה והיטלים נוספים, הן זכאיות לתשלום של עד 90 ימי מחלה, הגנה בפני פיטורין בתקופת המחלה, זכות לקבלת פיצויים ואבטלה במידה והחולה בחרה להתפטר והטבות סוציאליות נוספות.

אבל כל זאת בתנאי כמובן שהחולה שכירה, כי אם מדובר בעצמאית חולה בסרטן – אין שום פיצוי או הגנה סוציאלית לה היא זכאית, למעט קצבה עלובה בסך של 1,400 ₪ מהביטוח הלאומי, אותה היא תקבל רק במהלך תקופת הטיפולים.

מכך יוצא שחולות סרטן עצמאיות מתמודדות לצד המחלה הקשה והכאבים הפיזיים, גם עם מצוקה כלכלית ופגיעה ארוכת טווח בעסק.

האם הביטוח הלאומי נוהג בצורה דומה בפגיעות גופניות אחרות? או שהוא מתייחס לקטיעת אברי גוף שאינם שד בצורה שונה?

מסתבר שהיחס הוא שונה.

תקנות הביטוח הלאומי במקרים של קטיעת גפה, אבדן עין או אבר אחר בגוף, מושפעים מאופי הפגיעה וממגבלת התפקוד. כך שקטיעת רגל למשל מעל הברך מזכה באחוזי נכות גבוהים יותר לעומת קטיעה מתחת לברך. אך בתקנות הביטוח הלאומי אין שום התייחסות לגיל בו בוצעה הקטיעה, וגם אין הורדת אחוזי נכות למי שמשתמש בפרוטזה.

למה ההתיחסות לכריתת שד שונה? (צילום: שאטרסטוק / Pradit.Ph)

אז למה לנשים שעוברות כריתת שדיים ההתייחסות היא שונה?

אולי זה בגלל שהמחוקק רואה בשדי האישה אבר שכל תפקידו הוא להניק ולצורכי מין. אחרת למה ההתייחסות השונה לנשים מבוגרות שעברו כריתה?

האם הסבל של אישה מעל גיל 45 שחלתה בסרטן שד ונאלצה לעבור כריתה כפולה נמוך בחצי מסבלה של בחורה צעירה?

האם מי שעברה שחזור של השדיים כבר לא סובלת?

לא אתפלא עם מי שקבע את התקנות המטופשות האלו אמר לעצמו: "נו מה, היא קיבלה ציצים חדשים על חשבון המדינה, אז בטח שלא מגיע לה לקבל קצבת נכות".

מסתבר שהתקנה המשונה הזו מעולם לא גובתה בחקיקה. בשנת -2011, החליט הביטוח הלאומי על דעת עצמו שבמקרה שהאישה עברה ניתוח לשחזור השד, ייקבעו לה רק מחצית מאחוזי הנכות שניתנים על כריתה ללא שחזור.

יש לציין שב-2017 הוגשה עתירה נגד תקנה זו, על ידי צעירה בת 30 שעברה כריתה כפולה ושחזור, והשופטת ד"ר אריאלה גילצר־כץ קבעה בפסק הדין, שהתקנה אינה תקפה ודרשה מהביטוח הלאומי להכיר לעותרת במלוא אחוזי הנכות שהיו מגיעים לה לפני שעברה את השחזור.

אולם, למרות הפסיקה המקדמית מ-2017, תקנות הביטוח הלאומי לא שונו והועדות הרפואיות ממשיכות לקצץ באחוזי הנכות של נשים שעברו שחזור לאחר כריתת שדיים. לא ברור כמה חולות סרטן נפגעו משנת 2011 ועד היום בשל התקנה ההזויה הזו.

* יש לציין שהדירוג לפי גיל החולה קיים בסוגי מחלות נוספים הקשורים למערכת הרביה, גם לנשים שעברו כריתת רחם ו/או שחלות ואצל וגברים שעברו כריתת אשכים.

הכותבת היא פעילה חברתית וחברה במטה הנשים של כחול לבן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה