דברים שלמדתי במסע שלי לעסק

להקים עסק דומה לריצת מרתון. המטרה ברורה, אנחנו יודעות לאן אנחנו רוצות להגיע וצריכות להתרכז בדרך שתוביל אותנו לשם ולהגדיר מה היעדים, מי מלווה אותנו ואיך להתגבר על משברים

19/11/2019
כסף וקריירה קבלו עדכונים מכסף וקריירה
  • RSS

מאת: הילי זיו - ארט דירקטורית, מרתוניסטית, מקעקעת ואמא

הילי זיו, ארט דירקטורית שהפכה למקעקת (אלבום פרטי)

כשהגעתי בפעם הראשונה לסניף תל אביב של מעוף (מערך השטח של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה) ,לא בדיוק ידעתי מה אני רוצה מעצמי אז החלטתי להצטרף לקורס של יוזמים עסק ומשם התגלגלתי. ישבתי בשיעור הראשון של ״יוזמים עסק״  (קורס של מעוף) והמנחה של הקורס שאלה ״מה הביא אתכם לרצון לפתוח עסק משלכם?״ ואנשים מסביבי נתנו תשובות מדהימות, ״הרגשתי כמו לביאה בכלוב״, ״רציתי לעבוד בשביל עצמי ולא בשביל אף אחד אחר״ ועוד ועוד.

ואני ישבתי שם, והתשובה היחידה שעלתה לי בראש היא שאני כאן בגלל אילוץ.

אהבתי את מה שעשיתי כשכירה, החיים שלי די מסודרים, אבל בכל זאת, הבנתי היטב שאם אני רוצה גם להיות אמא נוכחת לשתי הילדות שלי, גם לממש את עצמי כאדם וגם להביא משכורת הביתה שמספיקה ליותר מהקניות בסופר פארם אני צריכה לקום ולעשות משהו.

עולם התעסוקה של היום, למרות השינויים והקדמה, עדיין בעל מבנה פטריארכלי. וכל היתרונות העצומים שיש לנו כנשים, כמו היכולת לנהל משימות במקביל, לשמור על קור רוח תחת לחץ, לתפקד 25 שעות ביממה כדי שהכל יעמוד, ואת כל זה לעשות בלי שמנחה אותנו אגו או יצר כיבוש, פשוט לא מקבלים ביטוי הוגן. ואם כאישה את נתקלת בתקרת זכוכית, כאמא זה כבר הופך להיות רצפת זכוכית.

וסליחה, אבל לי זה לא מתאים, אז התחלתי לפתח את עצמי ואת הרצונות שלי החל מקורס "יוזמים עסק" של מעוף ועד המקום שאני נמצאת בו היום.

במרתון יש מטרה ויעדים ויש את הדרך (שאטרסטוק / Pavel1964)

כרצה למרחקים ארוכים אני תמיד מוצאת המון נקודות דמיון בין ריצה לחיים. כשמתאמנים למרתון למשל, יש מטרה שהיא המרתון עצמו, יש יעדים בדרך כמו להעלות נפח ריצה או לעמוד בזמנים מסוימים באימונים ויש מסע נפשי מאוד מאוד עוצמתי, של רגעי משבר מול כישלונות והיכולת להתאושש מהם, להתעלות, לראות לאן רוצים להגיע בסוף ולהתקדם הלאה.

ותמיד מפתיע אותי מחדש לגלות איך המטרה הופכת להיות הפרס שבסוף, בזמן שהתהליך עצמו הוא ההעצמה האמיתית, שם קורים השינויים והוא המתגמל ביותר.

להקים עסק לא מאוד שונה מזה. רק ששם ההעצמה של העסק מתבטאת בשיווק נכון שהוא כלי נוסף שרכשתי בקורס וההבנה של החשיבות שלו מהדהדת גם היום. המטרה ברורה, אנחנו יודעות איפה אנחנו רוצות להיות בסוף. מה שצריך להתרכז בו הוא איך מגיעים לשם, מה היעדים בדרך, מי האנשים שמלווים אותנו במסע ומעצימים אותנו, ההבנה שיהיו רגעי משבר ונפילות והאמונה האמיתית שאנחנו מסוגלות להתרומם מהם.

אני למדתי מהמסע שלי כמה דברים.

הראשון הוא שאת צריכה באמת להיות מחוברת לעסק שלך, באמת לאהוב ולרצות לעשות את זה. לא משנים את החיים על פחות מאהבת אמת, ואם לא תרצי לקום בבוקר לעשות את מה שבחרת יהיה קשה מאוד להמשיך לאורך זמן.

תביני כבר מעכשיו שההתחלה כנראה תהיה קשה, לא מתגמלת ויהיו הרבה יותר ימים של חוסר ודאות וחוסר ביטחון מימים שתרגישי שקיבלת החלטה נכונה. ואת יודעת משהו? זה ממש בסדר, לוקחים אוויר, זוכרים למה עשינו מה שעשינו ומתקדמים. וגם ממש בסדר להישבר, נשברים, בוכים, אוספים את עצמנו וממשיכים הלאה.

קרה לי ועדיין קורה, ומכל משבר כזה הבנתי משהו קטן שעזר לי בהמשך הדרך.

תמצאי לעצמך רשת תמיכה, המסע הוא שלך, את לבד שם, לכן תאספי מסביבך מי שאת יכולה שיתמוך, שיעצים, שינגב את הדמעות ושייתן עצה טובה. לי יש פאנל שמורכב מהיועץ העסקי שלי, חבר נפש, חברה יזמית, אחותי האהובה וכמובן אמא.

תסמכי עליי, האנשים האלה יעזרו לך לעשות את הדרך הזו ולצלוח כמו גדולה את כל הקשיים שיבואו. הם לא חייבים בהכרח להבין בעסקים, הם רק צריכים להזכיר לך שאת בסדר גמור.

תירגעי, את בסדר גמור.

והכי חשוב, אל תשכחי את עצמך. אנחנו אולי אמהות, בנות זוג, בנות, אחיות, חברות אבל קודם כל אנחנו אדם שלם בפני עצמנו, ולכל הפחות, אנחנו חייבות לנסות לממש את זה.

הילי זיו, בוגרת קורס "יוזמים עסק" של מעוף סניף תל אביב (מערך השטח של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה), בעלים של The CleanInk - סטודיו לקעקועים מרתוניסטית ואמא של שי ואורי

אז התחלתי לפתח את עצמי ואת הרצונות שלי החל מקורס "יוזמים עסק" של מעוף ועד המקום שאני נמצאת בו היום
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה