עכשיו תורה

אולי אנחנו עדיין לא בעידן שבו חרדים יצביעו לאישה חרדית, אבל ישנו אי שם ציבור שלם שבשל לשמוע ולהקשיב לקול שהושתק כל כך הרבה שנים

05/08/2018
מורן שמואלוף קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

"ברור שהחרדים יצביעו לאשה אם יתאים פוליטית. אבל לא לאשה חרדית", כתבה לי פייני סוקניק, פעילה חברתית פמיניסטית חרדית, מייסדת ומנהלת "באשר תלכי"- ארגון המלווה נשים דתיות וחרדיות במצבי פרידה וגירושין. היא בטח יודעת על מה היא מדברת. היא חיה ונושמת את הקשיים המנטליים שהחברה החרדית מערימה על נשים.

לא, שלא ישתמע שאני יוצאת עכשיו בהכללות, השנואות עליי, ובהאשמות, השנואות עליי. ממש לא. החברה החרדית היא לא מיקשה אחת ויש בה רבדים על רבדים שראוי שכולנו נכיר. לחלקם הם מתאימים יותר, לחלקם- פחות. מי שיודע לזרום עם הגל ולהבין את המשמעות של עצם קיומו בתוך חברה עם גבולות ברורים- הרי שיהיה מאושר, כי איזהו עשיר השמח בחלקו. הבעיות מתגלעות כשאתה כבר לא מאושר.

והן לא היו מאושרות. חלקן רצו להישמע ולהשמיע. הן רצו לספר את הסיפור שלהן. הן רצו להביע עמדה. הן רצו להשתתף. הן רצו להיות מעורבות. הן רצו, אבל הם לא רוצים. השתיקו אותם. אם הן רצו אפילו לכתוב בעיתונות היה עליהן לבחור שם גברי או פשוט לרשום את האות הראשונה בשמן. נ'. מ'. א'. ס'. נמאס.

אסתי ביטון שושן, החלוצה שהשמיעה את קולה (צילום: אריאל בשור)

אז יוצאים למאבק. ב-2012 יוצאת חלוצה אחת בשם אסתי ביטון-שושן להשמיע קולה. היא מקימה עמוד פייסבוק בשם "לא נבחרות, לא בוחרות" ובו היא קוראת לנשים חרדיות לא להצביע למפלגות חרדיות ללא נשים. התעוזה מתחילה מהשמעת קול מרדני נגד לא פחות מפוליטיקאים עסקנים. היא ממשיכה בקריאה לנשים חרדיות- כלומר, גורמת אף להן למרוד, והיא מעלה הילוך בפלטפורמה: בפייסבוק! עולם חיצון "מוקצה" עבור בני ובנות המגזר.

אבל היא יודעת מה היא עושה, כי מי שרוצה להשמיע את קולה ולצאת נגד המערכת נמצאת שם, במרחב הציבורי של צוקרברג (נו, ניחא, יהודי, זה בטוח כשר). והיא מצליחה למצוא וללקט עוד שכמותה- אסתי רידר אינדורסקי, מיכל צ'רנוביצקי ועוד. ופתאום, הגל מתחיל לנוע לכיוון קצת שונה. ולא רק לנוע, הוא כבר זורם בקצב מסחרר- המלצת חמישה שופטים בעתירה שהגישו "נבחרות" לאגודת ישראל לשנות את הסעיפים המונעים מנשים להשתלב במפלגה, מתוך אמונה שלנשים אין מה לחפש בפוליטיקה.

הבלתי רשמיים: בסוף ש"ס ניצחו (צילום: ירון שרף)

מי שצפה בסרטו החדש של אלירן מלכה, "הבלתי רשמיים", חזה בסיפורו של מאבק אחר, של הגברים הספרדים מול אגודת ישראל. אז הדיון היה בין עדות ומעמדות. הם נתקלים בקשיים, באיומים, אפילו באלימות, אבל בסוף- ש"ס ניצחו (אין כאן ספויילר, אנחנו מכירים את ההיסטוריה). שלושים ומשהו שנים אחרי, ניכר שגם הפעם נראה ש"אגודה" בדרך לכיבוש נוסף, הפעם מצד הנשים.

אולי הם לא יקבלו את ההמלצה. אולי הם יחליטו שלא לאכוף את החלטות בית המשפט. אולי. אבל השאלה באיזה מחיר. כשמתעסקים בפוליטיקה, אם יש משהו שאסור לך לעשות זה לעצבן את הציבור ואת מערכת המשפט. בסוף אתה תפסיד.

והגל הזה מתעצם. כבר בשבוע שעבר התבשרנו כי בתו של מר"ן עובדיה יוסף ז"ל, הגב' עדינה בר-שלום (שליט"א), מקימה מפלגה. הפעם זה רציני. כבר שנים היא קורצת לפוליטיקה והפוליטיקה, בעצם הציבור, צמא לראותה שם. מחכה לשמוע מה שיש לה להגיד. אז אולי אנחנו עוד לא בעידן שחרדים יצביעו לאישה חרדית, אבל יש אי שם ציבור שלם שבשל לשמוע ולהקשיב לקול שהושתק כל כך הרבה שנים.

לקריאה נוספת

משק כנפי ההיסטוריה נשמע בבית המשפט

הנשים החרדיות עוד יגיעו לכנסת

רוצות לייצג את עצמנו: כבר לא לבד במאבק החרדי הפמיניסטי

לא נבחרות, לא בוחרות – יש פמניזם חרדי

ביקורת הסרט" הבלתי רשמיים"

מורץ שמואלוף (אלבום פרטי)

** הכותבת היא יועצת תקשורת ומנהלת פורום מקדמות שוויון מגדרי, המונה למעלה מ-180 נשים בתפקידי מפתח בחברה הישראלית- חברות כנסת; מנכ"ליות של ארגוני נשים; ממונות ויועצות מעמד האישה ברשויות המקומיות ומשרדי הממשלה; נבחרות ציבור, נשות יחסי ציבור ועיתונאיות בכירות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה