קול משלה

על מנת לשנות כיוון הגיע הזמן שנשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה ישולבו באופן מלא ושוויוני במוקדי קבלת החלטות, גם בנושאי שלום וביטחון

01/03/2020
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: עו"ד נטע לוי

לפני 90 שנה יצא לאור ספרה המפורסם של וירג'יניה וולף, "חדר משלך". וולף ניהלה מאבק נגד תפיסות שטענו לנחיתותן האינטלקטואלית של נשים וביקשה לאפשר להן עצמאות יצירתית. בספר טענה כי אם יינתנו לנשים מרחב פרטי מוגן (חדר עם מנעול) והכנסה קבועה וגבוהה - נשים יוכלו ליצור, וכאשר יעשו זאת - הן ייצרו שינוי מהותי בספרות.

השבוע תהיה לנו הזדמנות נוספת לכתוב את הפרק הבא בסיפור המשותף שלנו, שמרכז עלילתו תתרחש בכנסת. הפעילות בכנסת ובממשלה - בכל הנוגע לנושאים של שלום וביטחון - מושתתת על תפיסות קדומות בדבר "נחיתותן" או אי ההבנה של נשים בנושאים אלה. במוקדי קבלת החלטות בנושאי שלום וביטחון כמעט אין נשים, ובוודאי שלא נשים מקבוצות מיעוט באוכלוסייה. אם נמצא שם אישה אחת היא תידרש, גם אם לא בצורה מפורשת, להישמע ולהשמיע קול דומה מאוד לזה של הגברים, היושבים לצידה. או בעצם, שהיא יושבת לצדם.

נשים בוחרות, אבל עדיין לא משולבות בצומתי קבלת ההחלטות (צילום: לעמ)

על מנת לשנות כיוון הגיע הזמן שנשים - ממגוון קבוצות האוכלוסייה - ישולבו באופן מלא ושוויוני במוקדי קבלת החלטות, גם בנושאי שלום וביטחון, כפי שנדרש בהחלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם, שישראל חתומה עליה. בקולומביה, ליבריה, צפון אירלנד ובמקומות נוספים בעולם - נשים הוכיחו שהקול הייחודי שלהן מהותי וחיוני לתהליכי שלום וכשניתנת להן האפשרות, הן מביאות קול שונה גם בנושאים ביטחוניים. הקולות שנשים מביאות לשולחנות הדיונים שונים מאוד מהשיח הגברי הדומיננטי בחברה. כך, לדוגמה, נשים הגדירו באופן שונה את משך זמן המלחמה: המלחמה מסתיימת לא עם הירייה האחרונה, אלא, מבחינת נשים רבות, חודשים ולעתים שנים רבות מאוחר יותר - עם סיום הטיפול בנפגעים. בנוסף, עבור נשים רבות ביטחון מפני אלימות בבית, פיסית או מינית, הוא לא פחות חשוב מביטחון מפני טיל שיפגע בביתן.

רגע לפני הבחירות, אנחנו יודעות שהקול שנשים יבחרו להשמיע בקלפי הוא מכריע. כמו וירג'יניה וולף, עלינו לשאול מהם התנאים שנשים צריכות על מנת להביא לידי ביטוי את הקול שלהן בנושאי שלום וביטחון. במצב הנוכחי זהו הקול שמביא את החשיבה שמחוץ לקופסה, שסיכוי גבוה שהיא תשנה את התסריט לכיוונים שעוד לא חשבו עליהם.

לכולנו ברור היטב שהסיפור הזה לא ייגמר בקלפי. למחרת הבחירות יוקמו צוותי מו"מ קואליציוני. בסבב הקודם לא ישבה שם אף אישה. בשביל להוביל שינוי מהותי, נדרש לא רק שישבו שם אישה או שתיים, אלא שהנושאים שיידונו בין הצדדים יתייחסו גם לנקודת מבטן של נשים מכל קבוצות האוכלוסייה. כך למשל, על רקע המקרים הרבים של רצח נשים, מן הראוי להפנים שזו לא בעיה אישית של אישה זו או אחרת, אלא תופעה חברתית, שראש הממשלה הנבחר אמור לתת לה פתרונות (במקום להאשים בגינה את יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה).

וולף סברה שסופרות זקוקות למרחב פרטי ולפרנסה בשביל ליצור. זה הבסיס שאינו מובן מאליו עדיין עבור הרבה מאוד נשים. נשים שכבר מעזות להתבטא או להתמודד במרחב הפוליטי זקוקות להגנה מאלימות מינית באינטרנט. ברשת דמן הפך הפקר, והן חוטפות אש חזקה לעומת עמיתיהן הגברים, היישר מתחת לחגורה, המקום שמאיים ומשתיק לא רק אותן אלא נשים רבות אחרות, שרואות מה יקרה להן אם יעזו להתבטא. לצד ההגנה מאלימות, נשים זקוקות לנגישות – לאפשרות תחבורה בסיסית כדי להגיע למקום המיועד להצבעה. היעדר נגישות בפועל של נשים וגברים מהחברה הבדואית לקלפיות מעמיד בספק את היכולת שלהם לממש את זכותם הבסיסית לבחור. מן הצד השני, עומדות הנשים החרדיות, שיכולות לבחור, אבל אינן יכולות להיבחר במפלגות הבית שלהן ולייצג בעצמן את הקהילה בה הן חיות.

 המרחב הפרטי מאחורי הפרגוד בקלפי אינו מספיק, אבל הוא צעד קטן שכל אחת (וכל אחד) מאתנו יכולה לעשות כדי לקדם סדר יום רגיש למגדר הנשי ולמגדרים נוספים. ביום שני הקרוב, וגם לאחריו, על כולנו מוטלת האחריות להשמיע את קולנו - לגבי הסוגיות הקיומיות שלנו כנשים - במלוא המובנים של המילה.

עו"ד נטע לוי (צילום: יניב ברמן)

*הכותבת היא עורכת דין ומקדמת מדיניות בעמותת איתך מעכי משפטניות למען צדק חברתי

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה