מנהלת אגף הפניקה במשרד הבריאות

איך קורה שמנהלת שבידיה חיים ומוות מתנהגת כמי שאינה מבינה שתפקידה הוא להגן על אלפי קשישים חסרי אונים ולא לסייע בהפקרתם? היכן המצפון והיושרה המקצועית של ד"ר אירית לקסר?

02/04/2020
מוטי גילת קבלו עדכונים ממוטי
  • RSS

מתוך עמוד הפייסבוק של מוטי גילת, פורסם באתר תאגיד כאן

מי שצפה בישיבת ועדת הקורונה בכנסת וראה את ד"ר אירית לקסר, מנהלת אגף הגריאטריה במשרד הבריאות מגמגמת, מתפתלת, ומתחמקת משאלות חשובות של חיים ומוות – שאלות שהפנו אליה חה"כ עפר שלח, יואב סגלוביץ ומיקי חיימוביץ' - השפיל ודאי את עיניו. הוא התבייש בשבילה. הוא לא האמין למה ששמע.

מי שראה את הרופאה באותה הופעה עלובה – ודאי שאל את עצמו ברגע ראשון: מה זה הדבר הזה? איך קרה שאשה כזו הגיעה לתפקיד החשוב והרגיש כל כך? איך קורה שמנהלת שבידיה חיים ומוות מתנהגת כמי שאינה מבינה שתפקידה הוא להגן על אלפי קשישים חסרי אונים ולא לסייע בהפקרתם? היכן המצפון והיושרה המקצועית שלה?

ברגע שני התשובה לשאלות האלה ברורה: רק אשה כזאת, חסרת חוט שדרה וכבוד עצמי, היתה מוכנה להגן בכנסת על מחדלי ומעשי הנבלה של הנהלת משרדה. רק אשה כזאת היתה מוכנה להגיע לוועדה, לשכב על הגדר למען מעסיקיה, להגן על ההתנכלות המחרידה לניצולי השואה במוסד הגריאטרי של מלבן בראשון לציון. להגן גם על הטרנספר הנוסף שמנסה המשרד לארגן – הפעם ל-60 תשושי נפש ממוסד שוהם בפרדס חנה.

ד"ר לקסר אמורה היתה להבין מדוע שולחים אותה מנהליה לקו האש, ובכל זאת הסכימה לעשות למענם את העבודה המלוכלכת. זה לפחות הרושם. היא התנהגה כמי שמבינה שנתפר לה תפקיד נוסף בהנהלה: לייצר פניקה בציבור להצדקת הפרטת חלק משירותי הבריאות בישראל, להצדקת סגירת מוסדות גריאטריים ציבוריים, להצדקת רדיפת הקשישים ניצולי השואה. לייצר פניקה אצל שופטים שהתבקשו לעצור את רדיפה ניצולי השואה. לזרות חול בעיניהם של כבודם.

ד"ר אירית לקסר צילום באדיבות משרד הבריאות

את ההישג הזה רשמה על שמה ד"ר לקסר כבר לפני כשבועיים בעדות בשבועה בפני השופט המחוזי בלוד, אורן שוורץ. כבודו דן בבקשת 69 משפחות קשישים ניצולי שואה שלא לעקור אותם מביתם - לטובת חולי קורונה קלים - והיא שכנעה אותו לדחות את העתירה. מדוע לדחות? כי בתוך יומיים שלושה, טענה בפניו ברצינות, יהיו בארץ מאות חולים קשים שיחוברו למכונות הנשמה. בתוך כשבוע שבועיים, הטילה רימון נוסף, יהיו אלפים!!!

השופט שורץ נבהל כנראה מהדברים, אף שעל פניהם היו מנותקים מהמציאות, ודחה את הבקשה לצו ביניים. כך נהגו גם כמה שופטים בעליון שהפכו לחותמת גומי של משרד הבריאות. רק עכשיו, כשהשקר הוצף והסיפור פשט; רק עכשיו כשהתקשורת נכנסה לתמונה ובוועדת הקורונה התחילו להישאל שאלות קשות – הם אמורים להבין את גודל טעותם. טעות אומללה, צריך לומר, טעות בלתי נתפסת – טעות שהפכה לשמיכה של אנשי הרשע ממשרד הבריאות. בכל הזדמנות הם ממהרים להתכסות בה.

את הטעות הנוראה הזאת אפשר וצריך לתקן. העובדות מלמדות שד"ר לקסר - זו שמאחורי גבה מכנים אותה עכשיו "ראש מחלקת הפניקה" – זרתה חול בעיני בית המשפט. העובדות מלמדות שהאמירות שלה, הלכה למעשה, משרתות בפועל את הקו בו נוקטים ראש הממשלה וראשי משרד הבריאות: יצירת פניקה מעל ומעבר. שתילת מידע מפחיד באולפנים כאילו אין מנוס מסגר מלא. כאילו אין מנוס כרגע מהרס המשק.

זה נעשה גם באמצעות הפצת תסריטי אימה על המספר הצפוי של חולים קשים, על מספר הנזקקים הצפוי למכונות הנשמה, על מספר הנפטרים המשוער בתסריט קיצון. עוד רגע הם יספרו שרבבות מתושבי המדינה ימותו. שקשה יהיה לספור אותם. שלא יהיה מי שיאסוף את הגופות מהרחובות.

** הכותב הוא עיתונאי חוקר, פובליציסט, בעל טור, מרצה לתקשורת ישראלית וחתן "פרס סוקולוב" לעיתונות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה