אני והמיגרנה שלי

"במהלך השנים ניסיתי וגם ניסו עלי מגוון טיפולים שונים. אפילו נאלצתי לעבור קופת חולים על מנת לקבל טיפול בוטוקס למיגרנה שלא יכולתי להשיג בקופת החולים שלי". פייגא מרקס חושפת את התמודדותה הקשה

13/11/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: פייגא מרקס

אני מתמודדות עם מיגרנה כרונית מגיל צעיר, מתקשה לנהל חיי שיגרה ונכנסת להתקפי מיגרנות חזקים ככל שהמצב הבטחוני מתוח באזורנו. אנשים שלא מכירים את התופעה מתקשים להבין על מה אני מדברת. מבחוץ אני אולי נראית בסדר ו"רגילה" אבל האמת היא שאני סובלת מכאבים עזים שהם אכן בלתי נראים כלפי חוץ. התקפי מיגרנה משתלטים על כל חיי. החל מרגישות לאור, לריחות, לקולות ועד ההתמכרות למשככי כאבים. כל אלו מצליחים  לשבש את חיי לגמרי.

אני מרגישה שקופה. לא רואים אותי ולא שומעים אותי. המחלה שיתקה אותי  בהרבה מאוד תחומים. אני אישה חרדית וגדלתי בחברה החרדית כל חיי. כיום אני בת 28, רווקה וללא ילדים ומתגוררת בבית שמש. בגלל הקושי הרב שמתלווה למחלה היו לי מכשולים רבים בחיי האישיים. עבורי חיי חברה תקינים זה בסדר חלום. המחלה משפיעה על כל תחומי החיים כמו הקמת משפחה, תעסוקה רצופה וחיי חברה תקינים. מי שסובל ממיגרנה כרונית מבין את הקושי ואני רוצה להסביר אותו גם לקהל הרחב. רוב שעות היום אני נמצאת בבית ומתקשה לצאת. בגיל 18 אובחנתי בכחולה במיגרנה כרונית.

פייגא  מרקס צילום אלבום פרטי

במהלך השנים ניסיתי וגם ניסו עליי מגוון טיפולים שונים. אפילו נאלצתי לעבור קופת חולים על מנת לקבל טיפול בוטוקס למיגרנה שלא יכולתי להשיג בקופת החולים שלי. בסל התרופות לא קיימות בכלל תרופות שמאושרות לטיפול במיגרנה כרונית ולכן העלויות של הטיפולים יקרות מאוד. ההתמכרות לכדורים נוגדי כאב היא מסוכנת מאוד ואסור לצרוך אותם לאורך זמן כי הם גם מלווים בתופעות לוואי קשות.תופעות הלוואי השפיעו עלי מבחינת עלייה במשקל, פגיעה בזיכרון גם בראייה, נשיקת שיער וכו'.

בתקופות של מתח יתר כמו למשל במצבי מתיחות בטחונית התקפי המיגרנה מחריפים והופכים למפלצת. במיוחד כשאח שלי משרת בדרום הארץ אני לא מתפקדת בכלל. מתקשה במצבים הכי פשוטים. צורכת יותר מדי כדורים נוגדי כאב ובאופן כללי מעדיפה לישון כל היום במידה ואני מצליחה. כל התראה בטלפון היא בלתי נסבלת. אני מנסה להתעלם מהחדשות הקשות אבל כן מרגישה צורך להתעדכן ולהמשיך לסבול בשל כך. 

פייגא  מרקס צילום אלבום פרטי

בעקבות ייסורי המחלה, לאורך השנים אני חווה חוסר מודעות מאוד גבוה למחלה ולכן החלטתי לפעול ולהקים מותה שתעזור להעלאת מודעות לנושא. היעד שלי הוא לעורר דיון סביב המחלה והפתרונות האפשריים עבור החולים. אני רוצה שמי שסובל יבין שהוא יכול לקבל תמיכה רחבה שמגיע לו לקבל אותה. חשוב לציין שמיגרנה כרונית היא לכל החיים ומשפיעה במיוחד על נשים.

כיום גם אין מספיק רופאים נוירולוגיים שיודעים לטפל במיגרנה כרונית ואין תרופות מתאימות בסל הבריאות. במהלך השנים עברתי לבד תקופות ארוכות של סבל. אני סובלת יותר מ-15 ימים בחודש וממש מרגישה משותקת וחסרת אונים בקשר לפתרונות אבל עדיין מלאת תקווה שמי שיצטרף לעמותה יעזור לי והמחלה הזאת תקבל במה רצינית להתייחסות הממד.

פייגא  מרקס צילום אלבום פרטי


** הכותבת, פייגא מרקס, קוראת לכן להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלה, "הראש הכרוני שלי" ולעמותה 

מהי מיגרנה כרונית?    

מיגרנה כרונית היא מחלה שמאופיינת בכאבי ראש חזקים וממושכים שמופיעים לפחות 15 ימים בחודש ומלווים בסימפטומים כגון בחילות, הקאות, סחרחורות, רגישות לאור וכו'.  למיגרנה כרונית השפעה רבה על איכות החיים של החולה ויכולת התפקוד שלו בכל תחומי החיים.
המחלה דורגה על-ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) במקום השישי ברשימת המחלות המגבילות ביותר והוגדרה כמצב תחלואה כרוני שמגביל או גורם להפרעה תפקודית ניכרת ולפגיעה משמעותית באיכות החיים.

בארץ כ-50,000 איש שסובלים ממיגרנה כרונית – 2% מהאוכלוסייה שביניהם גברים, נשים ואף ילדים אבל רק כחמישית מהם מאובחנים. תהליך ומשך האבחון של מיגרנה כרונית ארוך ומייגע וזאת גם בשל מספרם המצומצם של רופאים מומחים בתחום זה – בישראל יש רק 15 נוירולוגים בעלי תת- התמחות בכאבי ראש ומיגרנה.

רוב החולות במיגרנה כרונית הן נשים והמחלה שכיחה ביותר בקרב נשים צעירות.
מדובר בנשים שבמשך מחצית החודש משותקות מכאב ומסוגרות בביתן ואין באפשרותם לקיים שגרת יומיום ואורח חיים תקין ויצרני.  המחלה מדירה אותן מהחיים המשפחתיים, החברתיים והמקצועיים.

 

 

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה